Foto Marko Gracin
Uređenje Pravne klinike - Centra za besplatnu pravnu pomoć građanima sufinanciralo je Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije
povezane vijesti
Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan danas je na Pravnom fakultetu u Rijeci simbolično otvorio novouređene prostorije Pravne klinike – Centra za besplatnu primarnu pravnu pomoć, koje je sufinanciralo upravo Ministarstvo kojem je na čelu.
Nakon druženja s nastavnicima i studentima fakulteta, Habijan je posjetio Županijski sud u Rijeci gdje je održao radni susret s predsjednikom Županijskog suda dr. sc. Vladom Skorupom i čelnicima općinskih sudova s područja Primorsko-goranske županije.
Predanost i trud
Domaćin ministru Habijanu na Pravnom fakultetu bili su dekan, prof. dr. sc. Dario Đerđa i voditelj Pravne klinike, izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul. Pravna klinika – Centar za besplatnu primarnu pravnu pomoć Pravnog fakulteta u Rijeci pruža besplatnu primarnu pravnu pomoć građanima, a ujedno omogućujući studentima stjecanje praktičnih znanja, vještina i kompetencija.
Uređenje novootvorenih prostorija u kojima djeluje ova klinika omogućit će kvalitetniji rad i bolju uslugu brojnim korisnicima, ne samo iz Rijeke, već i sa šireg područja Primorsko-goranske i Istarske županije.
– Aktivnostima Pravne klinike Pravni fakultet u Rijeci odgovara na rastuću potrebu za besplatnom primarnom pravnom pomoći, ne samo u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji, već i šire. Iskustva naših korisnika potvrđuju da je ovaj vid pružanja pravne pomoći prijeko potreban i koristan mnogima.
Fakultet je ponosan na svoje studente koji, uz nadzor nastavnika, nesebično volontiraju u cilju rješavanja pravnih predmeta ugroženim i marginaliziranim skupinama u društvu. Njihova predanost i trud čine značajnu razliku u životima mnogih, rekao je prof. Bodul.
Dekan Đerđa napomenuo je da je uz Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih i Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, ključno ministarstvo u provedbi obrazovanja mladih pravnika, te da se organiziraju posjeti Ministarstvu u Zagreb kako bi se studenti što bolje upoznali pravosudni sustav.
– Zahvaljujemo Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih koje je osiguralo sredstva za uređenje prostorija Pravne klinike, te Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, koje financira izvođenje ove iznimno bitne aktivnosti, napomenuo je Đerđa.
Neostvarena želja
U druženju sa studentima ministar Habijan, na pitanje o svojim iskustvima studiranja rekao je da mu je najteži predmet bio Obiteljsko pravo, ali i da je imao želju upisati Akademija dramske umjetnosti, ali ga nisu primili.
– Kako sam prijemni na pravu imao ranije i njega položio, nastavio sam studij na pravu, nakon što sam diplomirao počeo sam raditi u odvjetničkom uredu, položio pravosudni ispit, i evo me sada ovdje, rekao je iskreno ministar Habijan.
Studentima je govorio i o mogućim promjenama u polaganju pravosudnog ispita, te o tome da uče s razumijevanjem, što će im koristiti u budućoj karijeri. Kraće vrijeme, nakon otvaranja klinike, zadržao se i u razgovoru s nastavnicima fakulteta, pohvalivši ne samo njihov rad već i poziciju fakulteta s koje »puca pogled« na Kvarner.
Termini srijedom od 12 do 15 sati
Pravna klinika – Centar za besplatnu primarnu pravnu pomoć osnovana je 9. ožujka 2021. godine u okviru projekta »Praxis iuris: Besplatna primarna pravna pomoć i stručna praksa na Pravnom fakultetu u Rijeci«.
Besplatna primarna pravna pomoć pruža se socijalno i ekonomski najugroženijim kategorijama građana.
Građani koji imaju potrebu za besplatnom primarnom pravnom pomoći mogu svaku srijedu, u vremenskom razdoblju od 12 do 15 sati, isključivo telefonskim putem na broj 099/530- 62-50 kontaktirati pružatelje besplatne primarne pravne pomoći te s njima dogovoriti daljnje korake u postupku pružanja takve pomoći.