Dva su ključna

Najbolji vitamini za akne koji će pomoći vašoj koži i vratiti joj ujednačen ten

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Kao naš najveći organ, koža ima koristi od iste hrane bogate hranjivim tvarima kao i ostatak tijela

Poprilično izbijanje prištića na licu može uslijediti nakon što neko vrijeme niste pretjerano brinuli o koži ili niste pazili na to što unosite u organizam.


I dok prehrana ne može riješiti svaki prištić, osip ili mrljicu koja se pojavi, unos određenih vitamina može pomoći u održavanju kože na bitne načine, pridonoseći zdravijem i blistavijem izgledu.


Kao naš najveći organ, koža ima koristi od iste hrane bogate hranjivim tvarima kao i ostatak tijela: svježe voće i povrće, zdrave masti, kompletne bjelančevine i cjelovite žitarice. Ali, znate li koje biste točno vitamine trebali nadopuniti da biste se uhvatili u koštac s aknama?


Najbolji vitamini za akne


Prvo, brzo ćemo pojasniti razliku između dviju vrsta akni. Komedoni su neupalni oblik akni, a prema tipu razlikujemo crne i bijele komedone. Karakteriziraju ih bijele točke i mitesere, a obično se javljaju kada mrtve stanice kože ili sebum začepe pore.


Upalne akne češće se očituju u bolnim cističnim mrljama, a na njih utječe niz čimbenika načina života, od hormonalnih fluktuacija do prehrane.


Srećom, dva snažna vitamina mogu pomoći u borbi protiv obje vrste. Registrirana dijetetičarka Kelli Davenport za Shape objašnjava:


“Vitamini B3 i B5 igraju ulogu u regulaciji zdravlja naše funkcije barijere kože, pomažu u zadržavanju vlage i van iritansa – što je važan proces u prevenciji akni.”


Ključni su vitamini B3 i B5


Hrana bogata vitaminom B-3: meso, smeđa riža, orašasti plodovi i sjemenke
Hrana bogata vitaminom B-5: sjemenke suncokreta, avokado i losos



Foto: Pexels

Vitamin B3 (niacin)


Davenport preporučuje vitamin B3 (niacin) zbog njegovih protuupalnih učinaka, napominjući da može “pomoći u smanjenju crvenila, iritacije i otekline koje dolazi s aknama .” Osim toga, vitamin B3 pomaže regulirati proizvodnju masnoće, smanjujući mogućnost začepljenih pora.


Da biste povećali unos vitamina B3, dodajte više mesa, smeđe riže, orašastih plodova i sjemenki na tanjur. “Meso obično sadrži 5-10 miligrama vitamina B3 po porciji, a biljna hrana sadrži oko 2-5 miligrama”, objašnjava Davenport.


Stoga bi vam dobro uravnotežena prehrana bogata ovim namirnicama trebala omogućiti da dosegnete preporučeni unos od oko 16 miligrama dnevno za odrasle.


Prekoračenje 50 miligrama B3 dnevno može uzrokovati blage simptome poput probavne nelagode, glavobolje i osjećaja bockanja.


Suplementacija se ne preporučuje osobama s medicinskim stanjima kao što su bolesti jetre i peptički ulkusi, upozorava Davenport, a suplementacija niacinom također može utjecati na određene lijekove, stoga se prije svega posavjetujte s liječnikom.



Foto: Pexels

Vitamin B5 (pantotenska kiselina)


Vitamin B5 još je jedan važan nutrijent za kontrolu proizvodnje sebuma. “Manjak vitamina B5 može čak dovesti do prekomjerne proizvodnje sebuma, pridonoseći aknama”, napominje Davenport.


B5 također ima antioksidativni učinak, koji smanjuje slobodne radikale i upalu niskog stupnja.


Potrebno vam je 5 miligrama dnevno da biste iskoristili dobrobiti vitamina B5, koji se može naći u namirnicama kao što su sjemenke suncokreta, avokado i losos.


Ako je potrebno, dodajte suplement, ali pokušajte ne prekoračiti preporučenu dnevnu dozu jer vitamin B5 može povećati rizik od krvarenja pri visokim dozama, piše Shape.