Interliber

Predstavljena knjiga “Šifra: Rubeša” s tekstovima filmskog kritičara Dragana Rubeše

Portal Novi list, Hina

Foto Art-kino Croatia

Foto Art-kino Croatia



“Šifra: Rubeša”, knjiga sabranih tekstova filmskog kritičara, entuzijasta i erudita Dragana Rubeše pisanih za riječko Art-kino tijekom trinaest godina, predstavljena je u četvrtak na Interliberu.


Objavljena u suizdavaštvu Art-kina s Nakladom Jesenski i Turk knjiga, svojevrsni hommage njegovom doprinosu Art-kinu, objedinjuje njegove mjesečne najave, od početka jesenske sezone 2009. do kraja ljetne 2021. godine.


Ravnateljica Art-kina Slobodanka Mišković rekla je kako je s Rubešom najprije surađivala na nekim malim filmskim manifestacijama i programima, a potom su zbog nedostatka kina u Rijeci koji bi kontinuirano na repertoaru imao vrijedne umjetničke i nezavisne filmove počeli promišljati o pokretanju takvog kina.




“Tada se to činilo kao utopija, s jedne strane smo vjerovali, ali nije se činilo realno da ćemo zaista napraviti art kino. To smo 2008. uz podršku Grada ipak uspjeli i on je od prvog dana bio ključni suradnik”, ustvrdila je.


Suurednica knjige Tanja Vrvilo smatra kako ta knjiga najviše govori o politikama Art-kina jer festivali i kulturne institucije danas se bave temama zelenih praksi, propitujući ima li uopće smisla tiskati programske materijale, no istodobno zanemarujući da sve što je dostupno na internetu u mnogo slučajeva nepovratno nestaje.


Po njezinim riječima, zato je dobrodošla odluka da se ovaj ‘sitni tisak’ za internet ukoriči i dokumentira povijest, a to je i primjer kako raditi drugu vrstu održivosti, onu zajedničke memorije, povijesti i nečega što, da nije ukoričeno, ne bi bilo dostupno i bilo prepušteno nestajanju.



Vrvilo je ocijenila kako su njegovi tekstovi duhoviti i znalački, svaka rečenica je gusta i kroz njih probija erudicija. “Možda je bio i jedini koji se posvetio izvankanonskim filmskim strujama, tendencijama i kinematografija drugih zemalja, nije pisao samo na temelju pogledanih filmova u samoći nego bio osoba koja konstantno odlazi u kino i po festivalima”, dodala je.


Filmska kritičarka i urednica filmske edicije Hrvatskog filmskog saveza Diana Nenadić rekla je kako je ovaj projekt neobičan jer se do sada nisu nigdje objavljivale najave kino programa i ljudi ih možda nisu doživljavali kao autonoman autorski tekst, no kod Rubeše svaki je njegov tekst bio autorski.


“Uvijek je imao potrebu cijeli svijet provesti kroz jedan slučaj o kojem piše ili naći neki zajednički nazivnik za korpus filmova koje će taj mjesec igrati u kinu. Imao je puno referenci u svom nabijenom pismu, a ulazi i u izvanfilmska područja, povlači puno informacija koje bi čitatelja mogle na prvi pogled zbuniti, ali iz njih može puno naučiti i bude mu znatiželju”, napomenula je.


“Simbioza kina i Rubeše kao kreativnog najavljivača filmskog programa bila je savršena. To nemamo ni u jednom kinu, nekako su zamrle te mjesečne najave i češći su tekstovi PR-ovaca opće prakse koji možda i nisu filmofili”, dodala je.


Dragan Rubeša (1956. – 2022.) rođen je u Opatiji, diplomirao je engleski i njemački jezik, a jedno je vrijeme živio u Velikoj Britaniji, gdje je produbio svoju ljubav prema filmu. Od sredine devedesetih piše u kulturnom prilogu Novog lista i te filmske kritike i eseje objavljuje u knjizi “Govor tijela: zapisi o neholivudskom filmu”.


Izvještavao je s prestižnih europskih festivala Berlinala, Cannesa i Mostre, te udinskog Far East Film Festivala gdje je pasionirano pratio azijski film. Bio je i selektor filmskog segmenta festivala Mediteranske igre u Rijeci, dugogodišnji programski savjetnik zagrebačkog Subversive film festivala i ljubljanskog festivala Hiša strpnosti.


Objavljivao je i u Vijencu, Hrvatskom filmskom ljetopisu, Hollywood te u filmskoj emisiji Trećeg programa Hrvatskog radija. Surađivao je sa zagrebačkim kinom Tuškanac.


Nagrada “Vladimir Vuković” za filmsku kritiku koju dodjeljuje Hrvatsko društvo filmskih kritičara čiji je bio član Godine dodijeljena mu je 2003. te posthumno i nagrada Vladimir Vuković za životno djelo za 2022. Bio je i član Vijeća za audiovizualnu djelatnost u Gradu Rijeci. Po njemu su nazvane Nagrada Wild Dreamer Subversive Film Festivala i Nagrada kritičara Liburnija Film Festivala.