Foto Arhiva/NL
Pokrenuli smo proces objedinjene javne nabave, čime izravno osiguravamo visoku kvalitetu namirnica za sve škole. Cilj je učiniti školsku prehranu standardiziranom, pravilnom i održivom, čime želimo podići kvalitetu prehrane za sve osnovnoškolce u Rijeci, ističe pročelnica Iva Erceg
povezane vijesti
- ‘Samo želim raditi’: Riječanka ima dvije diplome, ali nikako ne prolazi na natječajima za zapošljavanje u Gradu Rijeci
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
RIJEKA – Od idućeg polugodišta riječki osnovci kada je u pitanju školska marenda više ne mogu računati na krafne, buhtle, pizze i druge pekarske proizvode, jer zamijenit će ih zobene pahuljice s medom i cimetom, jogurt s probiotikom, fritaja s povrćem ili integralni kruh s namazom od tune i svježeg sira. Odstupanja i iznimki neće biti, jer razlog drastične promjene u školskim jelovnicima je što Grad Rijeka od siječnja započinje s primjenom unaprijeđenog modela školskih marendi, donoseći zdravije i raznovrsnije obroke svim riječkim osnovnoškolcima.
Uravnotežena prehrana
U želji da se djeci osigura kvalitetna i nutritivno uravnotežena prehrana, kaže pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu sport i mlade Grada Rijeke, Iva Erceg, najprije je formirana posebna radna skupina sastavljena od nutricionista i predstavnika škola, koja je izradila nove jelovnike usklađene s potrebama djece, a potom je pokrenut proces objedinjene nabave namirnica za sve škole.
– Ova inicijativa rezultat je našeg nastojanja da školsku prehranu podignemo na višu razinu, nudeći marende koje su bogate vitaminima, mineralima i energijom potrebnom za razvoj i uspješno savladavanje školskih obaveza, objašnjava Erceg.
Novi model predviđa obroke pripremljene od zdravijih namirnica, uz pažljivo praćenje prehrambenih standarda. Izrađeni jelovnici mogu se prilagođavati sezonskoj ponudi kako bi djeca dobivala ono najbolje. Naime, uključene nutricionistkinje, predstavnice Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i Thalassotherapije, pripremile su tri različite varijante sezonskih jelovnika za riječke škole. Kao novitet na jelovnicima će se naći zobene pahuljice, biljni napitci, muesli, riža i proso na mlijeku te mnoge druge zdrave namirnice koje će obogatiti školske obroke i pridonijeti razvoju zdravih prehrambenih navika. Osim toga, svaki će dan u ponudi obavezno biti svježe i sušeno voće te orašasti plodovi, čime će se povećati dostupnost svježih i zdravih namirnica svim učenicima, na dnevnoj bazi.
– Kako bismo ovaj cilj ostvarili, pokrenuli smo proces objedinjene javne nabave, čime izravno osiguravamo visoku kvalitetu namirnica za sve škole, ali i olakšavamo školama čitavi administrativni proces. Cilj je učiniti školsku prehranu standardiziranom, pravilnom i održivom, čime želimo podići kvalitetu prehrane za sve osnovnoškolce u Rijeci. Procijenjena vrijednost ove nabave, za razdoblje od godine dana, je gotovo 1,6 milijuna eura, ističe pročelnica.
Primjer ostalima
S obzirom na vrijednost nabave cjelokupna dokumentacija za pokretanje postupka prethodno je objavljena na savjetovanju, nakon čega će se provesti postupak s krajnjim rokom za podnošenje ponuda do 13. prosinca ove godine. Pročelnica ističe da se ovim projektom pruža važna podrška roditeljima i djeci, ali i samim školama, uz težnju da Rijeka postane primjer ostalim hrvatskim gradovima u osiguranju zdrave prehrane za najmlađe. Ovim modelom, dodaje, Grad Rijeka još jednom potvrđuje svoju posvećenost brizi o zdravlju i dobrobiti djece te predvodi pozitivne promjene u odgojno-obrazovnom sustavu.
– U Rijeci se kontinuirano, na razne načine, nastoji aktivno pridonijeti promociji i usvajanju zdravog načina života i životnih navika, osobito djece i mladih. Grad Rijeka s tim ciljem inicira i provodi brojne programe i projekte u osnovnim školama i dječjim vrtićima kojima je osnivač. Naime, razna istraživanja pokazuju da se učenje o prehrani tijekom adolescencije pokazalo učinkovitim u povećanju znanja, stavova i primjene pozitivne prakse glede prehrane, zbog specifičnosti razdoblja adolescencije. Djetinjstvo i rana adolescencija predstavljaju stoga važna životna razdoblja u kojima učenici u svakodnevici školskog okruženja mogu steći vještine i znanja koja su važna za razvoj budućih navika, odnosno za usvajanje zdravih životnih stilova, napominje pročelnica.
S ciljem prikupljanja relevantnih informacija o raznim aspektima zdravstvene pismenosti i zdravlja riječkih učenika Grad je prošle godine organizirao anketno istraživanje među učenicima sedmih razreda u dijelu riječkih škola koje je pokazalo da oko 50 posto učenika smatra kako bi u školi trebali više učiti o zdravoj prehrani i načinima pripreme hrane.
I uče što jesti za dobro zdravlje
Uz zdrave školske marende koje u riječke školske blagovaonice ulaze od idućeg polugodišta riječki osnovci od ove školske godine uče i o pravilnoj prehrani u sklopu novouvedene izvannastavne aktivnosti Zdravstveni odgoj i obrazovanje. Program se sastoji od četiri tematske cjeline – Zdravi stilovi života, pravilna prehrana i tjelesna aktivnost, Mentalno zdravlje, Spolno i reproduktivno zdravlje te rodna ravnopravnost i Prevencija ovisnosti i rizičnih ponašanja.
U sklopu prve tematske cjeline učenici će učiti što jesti za dobro zdravlje, koje se hranjive tvari nalaze u hrani, skrivene opasnosti nepravilne prehrane, sastav zdravog tanjura, utjecaj energetskih pića, što su dodaci prehrani i mnoge druge. Učenici predmetne nastave kroz niz praktičnih, pažljivo osmišljenih aktivnosti imat će priliku učiti i primijeniti ove važne spoznaje, što će im pomoći u izgradnji zdravih životnih navika.