Povodom Dana grada

Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Malog Lošinja nagradu za životno djelo dobio Mario Kamalić

Bojan Purić

Foto B. PURIĆ

Foto B. PURIĆ



MALI LOŠINJ – Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća povodom Dana grada Malog Lošinja, kojeg lokalna samouprava proteklih nešto manje od dvadeset godina slavi na blagdan sv. Martina, glavno priznanje, Nagradu za životno djelo, dobio je Mario Kamalić, dugogodišnji predsjednik Udruženja obrtnika Cres-Lošinj, od 1998. do 2022. godine. Prije toga je plovio, vodio pomorsku agenciju, kao vanjski suradnik predavao struku budućim pomorcima u lošinjskoj srednjoj školi, a vodio je različite obrte u turizmu i ugostiteljstvu, sudjelujući u lošinjskim i županijskim turističkim i obrtničkim forumima. Bio je i u Gradskom vijeću, predstavljajući HSS. Kamalić je kao najveću vrijednost stečenu u dugogodišnjoj aktivnosti istaknuo to što je imao priliku upoznati mnogo vrijednih ljudi, koji smatra najvećim blagom naše zajednice.



Nagrada Grada ove godine ima tri dobitnika; jedan je Folklorna grupa Manfrina povodom četrdesete godišnjice rada, drugi je Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju “Ruka u ruci”, koja je u šest godina unaprijedila kvalitetu života djece svojih članova kroz stručni rad i terapije te niz društvenih aktivnosti, a treća Nagrada Grada ide u ruke Korane Gjalski Filipović za rad na oživljavanju “Tuorića”, nekadašnjeg mlina za masline u Nerezinama, kao centra kulture. Priznanja su dobili i istaknuti učenici osnovci – Niko Pleše, Josip Fabijanić, Maša Mihailović i Flavia Josipa Krstaš te srednjoškolci iz pojedinih kategorija – Barbora Čulmanova, Leona Banković i Lovro Vunić.




Gradonačelnica je uručila zahvalnice filmskoj skupini Srednje škole Ambroza Haračića za filmske uratke nagrađene na reviji filmske mladeži te učenicima fakultativne nastave “Škola i zajednica” iste škole, za organizaciju priredbe “(S)jedi 5”. Zahvalnice su dobili i Željko Drinjak i Tomislav Galović za istraživanje o ulozi kvarnerskih otoka u Domovinskom ratu, objedinjeno u knjizi, te medicinske sestre Hasema Bartoš, Hatidža Belić, Ingrid Filipan, Safida Latin, Margaret Mandić, Smiljka Miočić, Ifeta Nanić, Sofija Stojković, Suzana Ivanić i Rozana Kuljanić, zatim teniski treneri Vilim Višak i Antonio Veić za međunarodna sportska dostignuća, kuglač Vedran Dumenčić za dugogodišnje vrhunske rezultate na međunarodnim natjecanjima slabovidnih kuglača, Klub pomoraca Lošinja za doprinos očuvanju povijesti i baštine otoka.



Plaketu Grada dobilo je Društvo Naša djeca Mali Lošinj za priređivanje programa i priredbi za djecu, Folklorno društvo Studenac iz Nerezina za dugogodišnje čuvanje kulturne i tradicijske baštine otoka, ginekologinja Melita Mrđen za dugogodišnji rad. Grb Grada, za uspješnu akciju uklanjanja podmorske mine iz II. svjetskog rata, nađene na ulazu u uvalu Čikat, dobili su Goran Gašpert i Nenad Krasny iz MUP-a primorsko-goranskog, Kristijan Tahtler, Tihomir Bošnjak, Davor Tutek, Ivica Erlić, Hrvoje Pintar, Ivica Solga iz Antiterorističke jedinice Lučko, Robert Dorinka i Tomislav Slabinac iz Jedinice specijalne i interventne policije Osijek, Ivan Jambor, Davor Pavelić i Milan Vezmar iz Jedinice specijalne i interventne policije Rijeka, Tomislav Jurica iz Regionalne protueksplozijske jedinice Rijeka te Sandi Majer iz pomorske policije Rijeka.


U uvodnom dijelu sjednice govorili su gradonačelnica Ana Kučić i predsjednik Gradskog vijeća Dubravko Devčić, rezimiravši dosad ostvareno i najavljujući dovršenje započetih projekata i početak sljedećih, uz ogradu da je proteklih godina došlo do znatnog povećanja cijena rada i materijala, što komplicira njihovu realizaciju. Gradonačelnica je istaknula da će u utorak službeno u posao biti uvedeni izvođači radova na proširenju i dijelom izmjeni trase ceste između Malog i Velog Lošinja, a tome će prisustvovati i potpredsjednik Vlade RH i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, koji je također pozdravio prisutne na svečanoj sjednici, kao i malološinjski župnik Robert Zubović i gradonačelnik susjednog Cresa Marin Gregorović.


U svečanosti održanoj u Muzeju Apoksiomena, prostoru pretijesnom da primi sve sudionike i uzvanike, sudjelovali su još klapa Čikat, ženski zbor Zajednice Talijana Lošinja, zbor OŠ Marija Martinolića, a na kraju je kratki prikazan o Folklornom društvu Studenac koji je pripremila udruga “Tragom hrvatske baštine”.