iStock
Prošle godine na globalnoj razni izrečeno je 2428 smrtnih kazni
povezane vijesti
Prema podacima Amnesty Internationala najveći rast izvršenja smrtnih kazni u 2023. bio je u Kini, Iranu, Saudijskoj Arabiji, Somaliji i SAD-a, a od svih navedenih zemalja, samo se u Kini ne pozivaju na svetost života kad je u pitanju pobačaj.
Niz je zemalja koje striktno ili djelomično brane pobačaj, ali istovremeno provode smrtne kazne nad svojim zatvorenicima.
Isključujući Kinu u kojoj je pobačaj legalan, samo je u Iranu 74 posto svih zabilježenih pogubljenja zatvorenika, dok Saudijska Arabija čini 15 posto, a SAD je također izvršio povećan broj pogubljenja u 2023. godini, podaci su Amnesty Internationala.
Dobar dio pristaša izabranog predsjednika Donalada Trumpa zalaže se za zabranu pobačaja, iako se on sam nije nikada jasno do kraja odredio o tom pitanju.
Trump si javno pripisuje zasluge što je 2022. godine, odlukom Vrhovnog suda, ukinuto da federalna razina odlučuje o pravu na pobačaj. Svoju zaslugu vidi u tome što je imenovanjem konzervativnih sudaca promijenio svjetonazor najviše sudske instance.
Istodobno se protivi zabrani pobačaja na federalnoj razini i naglašava da o tom pitanju odlučuju savezne države. Od prijelomne 2022. godine savezne američke države koje su uvele značajna ograničenja, poput zabrane nakon šestog tjedna trudnoće ili su u potpunosti zabranile pobačaj su: Teksas, Alabama, Mississippi, Louisiana, Arkansas, Missouri, Oklahoma, Kansas, Florida i Georgia. Kao argument pri donošenju restriktivnih zakona uglavnom se navodila svetost života od začeća.
U se njima ne navodi svetost svakog života kad je u pitanju izvršenje smrtne kazne. Alabama i Teksas su ove godine, prema izvještaju Death Penalty Information Centra, američke nacionalne neprofitne organizacije, provele u djelo najviše, po pet, smrtnih kazni. Missouri i Oklahoma po tri, a Florida Georgia, Južna Carolina i Utah po jednu.
U povijesti je za nemali broj zatvorenika dokazano da su nevino optuženi, a za neke od njih dokazi o nevinosti isplivali su nakon što su primili smrtonosnu injekciju ili su pogubljeni na drugi način.
U teokratskom Iranu, prema podacima organizacija Iran Human Rights i Zajedno protiv smrtne kazne, lani su pogubljene 834 osobe. Ondje se smrtna kazna izriče i za posjedovanje narkotika, čak i u manjim količinama.
Istodobno su u Iranu su na snazi vrlo restriktivni zakoni o pobačaju koji su usko povezani s islamskim pravom. Iznimke od te zabrane odnose se na slučajeve kada trudnoća ugrožava život majke. Čak i u ovim situacijama, odobrenje za pobačaj je teško ishoditi i zahtijeva odobrenje više liječnika, a u nemalom broju slučajeva i pravorijek suda.
Točan broj pogubljenja na temelju sudskih presuda u Saudijskoj Arabiji, zemlji koja pod utjecajem islamskog narativa brani pravo na pobačaj, osim kad trudnoća ugrožava život majke, nije poznat. Zemlja ima stroga pravila kad su u pitanju objave informacija o broju izvršenja smrtnih kazni.
S druge strane brojne organizacije za ljudska prava procjenjuju da je se radi o vrlo visokom broju pogubljenja. Izvršavaju se na različite načine, a jedan od njih je odrubljivanje glave mačem.
Iznoseći podatke o pogubljenjima u Somaliji u 2023. godini, Amnesty International raspolaže s podacima da je u toj zemlji pogubljeno između 10 i 31 osoba. U njoj pobačaj nije legalno reguliran, ali se situacija smatra vrlo složenom. Ne postoji jasno definiran zakon koji bi dopuštao ili zabranjivao prekid trudnoće. Ova pravna praznina čini pristup sigurnom pobačaju izuzetno teškim, a žene koje se odluče na taj korak često se suočavaju s velikim rizicima po zdravlje i život zbog izuzetno lošeg stanja u zdravstvu.
Islam kao dominantna religija u toj zemlji općenito ne podržava pobačaj. Stoga društveni pritisci i stigma povezana s prekidom trudnoće, dodatno otežavaju pristup sigurnom pobačaju.
U svijetu su 2023. godine izvršena ukupno 1153 poznata pogubljenja, što ne uključuje tisuće za koje se vjeruje da su izvršena u Kini, što predstavlja povećanje više od 30 posto u odnosu na 2022. To je bila najveća brojka koju je zabilježio Amnesty International od 2015. godine, kada se znalo da su pogubljene 1634 osobe.
Prošle godine na globalnoj razni izrečeno je 2428 smrtnih kazni.