Konferenciju su najavili Ervin Dubrović, Eszter Tamasko, Ljubinka Toševa Karpowicz, Danko Švorinić i Laura Marchig / Foto Vedran Karuza
povezane vijesti
Znanstvena konferencija na temu “Mostovi među državama – multinacionalni gradovi Europe u interkulturalnoj perspektivi” održat će se u riječkoj Gradskoj vijećnici u utorak 12. studenog s početkom u 10 sati.
Organizatori su udruga Slobodna Država Rijeka i fondacija Coppieters, uz podršku PGŽ-a i Societa di Studi Fiumani, Društva za riječka istraživanja iz Rima.
Konferenciju je najavio organizacijski odbor u sastavu Danko Švorinić, Laura Marchig, Eszter Tamaskó, Ervin Dubrović i izlagačica Ljubinka Toševa Karpowicz.
Fokus na pet gradova
Danko Švorinić ističe da će fokus biti na pet gradova: Rijeka, Trst, Novi Sad, Gdanjsk i Dimitrovgrad, koji su u 20. stoljeću bili dijelom više država.
– Govornici će ih predstaviti kao mostove među državama uzimajući u obzir buduće proširenje EU. Cilj je istražiti interkulturalnu baštinu gradova te vidjeti što iz prošlosti možemo naučiti za budućnost, u izgradnji interkulturalne Europske unije, kazao je Švorinić.
Na konferenciji će govoriti 12 izlagača iz šest država, a uvodno predavanje održat će politolog i diplomat Damir Grubiša pod naslovom “Gradovi kao mostovi Europske unije”.
Jedan od sudionika konferencije je predsjednik mađarskog Ustavnog suda Imre Juhász, koji će održati predavanje “Rijeka kao corpus separatum pripojena Ugarskoj Svetoj Kruni”.
Fiumanski socijalisti
Govorit će i Carsten Gansel na temu “Grad Gdanjsk kao europsko mjesto sjećanja u povijesti i književnosti”, Agnieszka Rudkowska s temom “Poljska perspektiva na Gdanjsk u prvoj polovici 20. stoljeća”, Ljubinka Toševa Karpowich – “Dimitrovgrad – dodirna točka interesa velikih sila na Balkanu”, Ivan Jeličić – Fiumanski socijalisti kao poveznica između Srednje Europe i Italije, Raoul Pupo na temu “Trst – od grada na granici do pograničnog grada”.
Štefan Čok održat će predavanje “Tršćanski Slovenci između sjećanja na prošlost i vizije budućnosti”, Vojislav Martinov predavanje “Trg Slobode u Novom Sadu od druge polovice 19. do drugep olovice 20. stoljeća kao odraz promjena hegemonih ideniteta u javnom prostoru grada”, zatim Maria Silađi – The Boulevard of Representation, Giovanni Stelli – Nacija i nacionalizmi na području istočnog Jadrana u 19. stoljeću s posebnim osvrtom na Rijeku te Marino Micich – Doprinos europskom dijalogu s rodnim gradom Fiume-Rijeka kroz rad Sociea di Studi Fiumani (1990 – 2004).