Nakon što je Austrijska slobodarska stranka FPÖ, euroskeptična i naklonjena Rusiji, u rujnu osvojila najviše mjesta na parlamentarnim izborima prvi put u svojoj povijesti, novi saziv donjeg doma prije dva tjedna izabrao je kandidata FPÖ-a Waltera Rosenkranza za svog predsjednika.


Oporba u parlamentu i čelnik tijela koje službeno zastupa austrijske Židove rekli su da on nije prikladan kandidat zbog svog kontinuiranog članstva u bratstvu s krajnje desnim programom.




Prosvjednici, uključujući članove Austrijske unije židovskih studenata, držali su se za ruke kako bi formirali kordon oko spomenika holokaustu u povijesnom središtu Beča gdje je Rosenkranz trebao položiti vijenac u službenom svojstvu.


U napetom sukobu, prosvjednik je dobacio Rosenkranzu: “Ne želimo da pljujete našim precima u lice”, na što je Rosenkranz odgovorio: “Vrijeđate me”.


Najprije zamolivši prosvjednike da se maknu, Rosenkranz je izjavio: “Popustit ću pred vašim nasiljem. Na silu me sprečavate da priđem.”


Židovska vjerska zajednica (IKG), tijelo koje službeno predstavlja austrijske Židove, već dugo odbija održati sastanke s dužnosnicima FPO-a.


Kristalna noć, ili noć razbijenog stakla, bila je koordinirani val intenzivnog nasilja nad Židovima diljem nacističkog Trećeg Reicha. Beč je bio jedno od središta tog nasilja, u kojima su uništeni deseci sinagoga i molitvenih domova te opljačkane tisuće židovskih trgovina.


Počelo je 9. studenog 1938., otprilike osam mjeseci nakon što je nacistička Njemačka anektirala Austriju.


Prosvjed u petak održan je dok stranka koja je bila drugoplasirana na izborima u rujnu, konzervativna Narodna stranka, vodi koalicijske pregovore s trećeplasiranim socijaldemokratima s ciljem formiranja trostranačke vlade bez FPÖ-a, koji je taj plan označio kao “koaliciju gubitnika”.


FPÖ je osnovan 1950-ih pod vođom koji je bio viši časnik SS-a i nacistički zakonodavac.