Snimio Vedran Karuza
Zar ćemo uzimati još lijekova protiv bolova i drugih, da bismo mogli odraditi osam sati, upitao je Marijan Turina
povezane vijesti
RIJEKA Briga države o umirovljenicima uglavnom se svodi na obećanja političara uoči izbora, što se radi isključivo kako bi se što više umirovljenika privuklo da izađu na izbore i glasaju, jer riječ je o najaktivnijem dijelu biračkog tijela, a poslije se sve svodi na nekakva polovična rješenja, od mandata do mandata, upozorila je Nasrin El Gharni, predsjednica riječkog ogranka PGS-a, na konferenciji za novinare na kojoj je ova stranka upozorila na sve teži položaj umirovljenika u Hrvatskoj.
– Umirovljenici čine najveći dio naše populacije, s 22,45 posto, odnosno preko 800 tisuća stanovnika. Već to je dovoljno da se o temi umirovljenika ne bi smjelo razgovarati odvojeno od ostalih tema iz svakodnevnog života, već kao o dijelu svakodnevnog života. Vlada sada najavljuje novi zakon prema kojemu će umirovljenici moći raditi puno radno vrijeme, osam radnih sati dnevno, umjesto dosadašnjih četiri, pri čemu će se morati odreći polovice iznosa svoje mirovine. Smatramo to nepravednim i problematičnim, pri čemu je dobro da oni koji mogu i žele, imaju mogućnost da nastave raditi, ali moralno je upitno na koji način, rekla je El Gharni.
Marijan Turina je postavio pitanje koliko umirovljenika može raditi osam sati dnevno, svakog radnog dana.
– Za to treba biti zdrav i sposoban. Zar ćemo uzimati još lijekova protiv bolova i drugih, da bismo mogli odraditi osam sati, jer većina umirovljenika ima veće ili manje zdravstvene probleme, poput išijasa i brojnih drugih. Vlada se hvali svojim postignućima, poput povećanja kreditnog rejtinga, smanjenja udjela javnog duga u BDP-u, a podigla je i plaće državnim službenicima. Znači, državna blagajna je puna, a što od toga imaju umirovljenici – ništa, rekao je Turina.
Još jedan umirovljenik, Alessio Komar, na vlastitom je primjeru opisao kako i s kolikim sredstvima preživljavaju umirovljenici.
– Nikad do sada nisam javno isticao da sam dragovoljac Domovinskog rata, ali sad to kažem, jer sam u ratu proveo pet godina, a danas, uz sav radni staž, primam 560 eura mirovine. Kada platim režije i dopunsko zdravstveno osiguranje, ostane mi 390 eura mjesečno. Imam i jedan porok, a to je pušenje, pa ako kupim kutiju cigareta dnevno, ostane mi oko 250 eura. S tim mogu kupiti kilo inćuna, kruh i kilo krumpira dnevno. I ostane mi, za sve druge troškove, šest eura, rekao je Komar, upozorivši kako mnogi umirovljenici raspolažu još manjim sredstvima, jer njih više od 300 tisuća ima mirovinu od 300 eura, što je, smatra, ispod svake granice dostojanstvenog života.