Reuters
“Njemačka je snažna demokracija i snažno gospodarstvo i oni će naći načina kako ovo riješiti”, rekao je Plenković
povezane vijesti
BUDIMPEŠTA – Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je u četvrtak u Budimpešti da treba poštovati rezultate američkih predsjedničkih izbora i uspostaviti suradnju s budućom administracijom.
“Moramo poštovati rezultate američkih izbora i uspostaviti suradnju s budućom administracijom”, rekao je Plenković po dolasku na samit Europske političke zajednice (EPC) na kojemu je jedna od glavnih tema transatlantski odnosi nakon ponovno izbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika.
Plenković je kratko komentirao i krizu vlade u Njemačkoj, nakon što je kancelar Olaf Scholz smijenio ministra financija Christiana Lindnera, čelnika manjeg koalicijskog partnera u vladi Liberalno-demokratske stranke (FDP), što otvara put za prijevremene parlamentarne izbore. Scholz se u četvrtak nije pojavio na samitu EPC-a u Budimpešti.
“Njemačka je snažna demokracija i snažno gospodarstvo i oni će naći načina kako ovo riješiti”, rekao je Plenković.
Europski čelnici ističu u četvrtak u Budimpešti spremnost na suradnju s novom američkom administracijom Donalda Trumpa, ali i na to da Europa preuzme odgovornost za svoju sudbinu i sačuva jedinstvo.
“Surađivat ćemo s novom Trumpovom administracijom”, rekla je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen po dolasku na samit Europske političke zajednice (EPC), koji se održava u Budimpešti.
Dodala je da je “budućnost Europe u njezinim rukama, da mora preuzeti odgovornost i sačuvati jedinstvo”.
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel izjavio je da Europska unija ima puno zajedničkog sa Sjedinjenim Državama i želi jačati odnose s Washingtonom na temelju uzajamnog poštovanja.
“Moramo biti gospodari vlastite sudbine, ne zbog Donalda Trumpa ili Kamale Harris, nego zbog naše djece. Na nama je odgovornost da donosimo odluke kako ne bismo ovisili o nečemu o čemu se odlučuje drugdje. Moramo učiniti više da ojačamo naše unutarnje tržište, našu konkurentnost, naše obrambene sposobnosti – mi vjerujemo u multilateralni svijet”, rekao je Michel.
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte rekao je da su zahvaljujući ponovno izabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu članice Saveza počeli povećavati svoje obrambene proračune.
“Imamo predsjednika koji je iskusan, koji jasno govori što želi i koji nas je sve pogurao da povećamo naša izdvajaju za obranu iznad dva posto BDP-a i bio je u pravu, a natjerat će nas da nas da učinimo i više”, rekao je Rutte po dolasku na samit.
Upozorio je na suradnju Rusije i Sjeverne Koreje koja nije prijetnja samo europskom dijelu NATO-a, nego i Sjedinjenim Državama.
Finski premijer Petteri Orpo je rekao da europske zemlje moraju jasno poručiti Sjedinjenim Državama da će nastaviti podržavati Ukrajinu kolikogod bude potrebno.
“Moramo poslati jasnu i snažnu poruku”, rekao je Orpo.
Albanski premijer Edi Rama, koji će biti domaćin sljedećeg samita ECP-a u proljeće sljedeće godine, rekao je da Trumpov povratak može biti “dobra stvar za Europu”.
“Kada je izabran prvi put svi su se tresli od straha jer su mislili da će to biti kraj NATO-a, ali on je postao snažniji”, rekao je Rama.
Dva velika politička skupa održavaju se u četvrtak i petak u Budimpešti na kojima će čelnici EU-a i ostalih europskih zemalja razgovarati o tome što za EU i njezine susjede znači pobjeda Donalda Trumpa u Sjedinjenim Državama.
Čelnici gotovo svih europskih zemalja okupili su se u četvrtak u Budimpešti na petom sastanku na vrhu Europske političke zajednice, a u petak na istom mjestu održava se neformalni samit čelnika Europske unije.
Na samit Europske političke zajednice (EPC), koja je nastala nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine kao forum za dijalog i suradnju EU-a i ostalih europskih zemalja u rješavanju pitanja od zajedničkog interesa, pozvani su čelnici 47 europskih država, svih osim Rusije i Bjelorusije.