Foto Marko Gracin
Priča govori o suvremenosti i događa se točno lanjske godine, a Chet Baker je tu važan kao neka vrsta background, kazališne kulise. To je pod na kojemu se pokušava iščitati ljubavna priča između žene kojoj je užasno dosadno i muškarca koji je strašan alkoholičar i sam zna da u toj vezi neće biti sreće za nju – kazao je Tribuson
povezane vijesti
U Gradskoj knjižnici Rijeka – Ogranak Trsat večeras je predstavljen novi roman Gorana Tribusona. Promocija je održana u sklopu studentskog projekta „Što je popularno u popularnom romanu?“ koji se provodi uz potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra, a o novom romanu „Truba Cheta Bakera“ su uz autora govorili i urednik Zoran Maljković te profesor Filozofskog fakulteta u Rijeci Mario Kolar.
Kako je u uvodu o nastanku romana ispričao Maljković s kojim Tribuson surađuje već 20 godina, ovo je možda jedini roman na koji je Tribusona „nagovorio“ odnosno pustio mu udicu za razmišljanje.
– Naime, Goran u gotovo svim svojim knjigama kao temu ili motiv ima ljubavni odnos koji uvijek završi nesretno, a moje iskustvo u uređivanju knjiga je pokazalo da su se najviše ponavljala izdanja onih knjiga koje su se bavile propuštenim prilikama. Tako sam Goranu ispričao da mi se čini da je formula uspjeha mali roman o dvoje koji ne mogu ostati zajedno, i mislio sam da on neće zagristi za tu udicu, ali me već idući dan nazvao i rekao „sve sam smislio“ – ispričao je Maljković.
Tribuson je roman predstavio u nekoliko rečenica rekavši prvo kako je oduvijek pisao o autsajderima i pričama nečijeg propadanja, umjesto o pričama uspjeha, jer mu se čini da uspjeh nije nikada zanimljiv i dramatičan, odnosno vrlo je trivijalan premda rijetko kad uspijevamo u svojim nakanama. I ovo je također priča o autsajderima, odnosno autsajderici koja ima jedan vrlo lagodan i ležeran brak sa suprugom u naftnom biznisu, kćeri u švicarskom konviktu, dok se ona doma dosađuje. Radnja postaje zanimljivija kada se sasvim slučajno zaljubljuje u čovjeka koji je 20 godina stariji od nje i kronični alkoholičar, a tu slijede razni zapleti te i neki elementi krimića.
Što se tiče Cheta Bakera iz naslova romana, Tribuson je objasnio kako je po srijedi paralelizam u kojemu glavni junak romana na neki način dijeli tragičnu sudbinu Bakera. Također, kako je istaknuo profesor Mario Kolar, Tribusonova ljubav ka glazbi, česti jazzu i rocku, vidljiva je i iz drugih njegovih romana, stoga ne čudi motiv Cheta Bakera u najnovijem romanu.
– Priča govori o suvremenosti i događa se točno lanjske godine, a Chet Baker je tu važan kao neka vrsta background, kazališne kulise. To je pod na kojemu se pokušava iščitati ljubavna priča između žene kojoj je užasno dosadno i muškarca koji je strašan alkoholičar i sam zna da u toj vezi neće biti sreće za nju – kazao je Tribuson.
Razgovaralo se i o tome što je popularna književnost i spada li tu i najnoviji roman Gorana Tribusona. Maljković je istaknuo kako Tribuson piše popularnu književnost, ali onu koja se stalno ponovno čita i ponovno rasprodaje godinama nakon objave. Najuspješnija je po pitanju broja izdanja svakako „Ne dao Bog većeg zla“ koja se transgeneracijski proslavila, a što svjedoči tome da i mlađe generacije prepoznaju Tribusonove romane.