Snimio Nikola BLAGOJEVIĆ
Četiri etaže muzejskog sadržaja Lovranu će dati ne samo zanimljiv i novi turistički proizvod, već i služiti na ponos lokalnoj zajednici čija je kulturna i povijesna baština itekako vrijedna prikazivanja, rečeno je na sinoćnjem svečanom otvaranju obnovljene Kuće lovranskega guca
povezane vijesti
LOVRAN – Obilaskom stalnog postava i predstavljanjem knjige o lovranskoj pomorskoj baštini svečano je otvoren novouređeni prostor Kuće lovranskega guca. Obnovljeni muzej koji će kulturnu i povijesnu baštinu Lovrana približiti gostima, ali i samim Lovrancima, kroz bogat izložbeni postav pruža presjek najslavnijih priča koje se vežu uz razvoj ovog mjesta.
Okončanjem europskog projekta “Povežimo se baštinom” u sklopu Urbane aglomeracije Rijeka, Lovran je dobio prostor koji će služiti na ponos lokalnoj zajednici te na svjež i zanimljiv način obogatiti njenu turističku ponudu. U sklopu zaključenog projekta “Povežimo se baštinom”, vrijednog 89 tisuća eura, Općina Lovran je uredila unutrašnjost kule, postavila nove elektroinstalacije, uredila zidove, podove i instalirala novi sustav grijanja i hlađenja putem dizalica topline.
Brodovi, grbovi, kartuline
– Ovim smo projektom nastojali, a nadam se i uspjeli, stvoriti jedan zanimljiv i novi turistički proizvod. Sadržaj se proteže na četiri etaže kule, a u sklopu aktivnosti na revitalizaciji i očuvanju pomorske i ribarske baštine Lovrana izradili smo i knjigu u kojoj smo izabrali najzanimljivije članke ove tematike da ih na taj način spasimo od zaborava – prilikom otvorenja kazao je načelnik Lovrana Bojan Simonič, zahvalivši se svima koji su potegli i bili uključeni u realizaciji ovog projekta.
Središnji dio postava u Kući lovranskega guca, točnije prizemlje i dio prvog kata kule, posvećen je izložbi o starim hrvatskim brodicama temeljenoj na desecima maketnih eksponata, kao i prigodnim opisima njihovih značajki. Na preostalom dijelu prvog kata nalazi se izložba posvećena heraldici, odnosno povijesnim grbovima lovranskih plemićkih obitelji koji su njime vladali u vrijeme srednjeg vijeka, kao i priči vezanoj uz povijest lovranske kule, dok je na njenom drugom katu stalni dom našla izložba o tzv. Quarnerolima.
Riječ je o muzejskom dijelu koji opisuje jedinstvenu austrougarsku ekspediciju na Arktik iz 1872. godine u kojoj su sudjelovala čak dvanaestorica Hrvata, uključujući i Lovranca Vicka Palmića, a koja sadrži vrijednu umanjenu repliku istraživačkog broda “Admiral Tegetthoff” koji je prije 150 godina zauvijek zapeo u arktičkom ledu. Na najvišoj etaži kule, pored nekadašnjeg vidikovca, smjestila se i izložba starih kartulina Lovrana koje svjedoče o načinima i tempu kojim se gradić kroz desetljeća mijenjao.
Pisani spomenik
– Na nama je da ovakvim objektima i ovakvim proizvodima gradimo našu priču o Lovranu, kao i događajima kao što su vođene ture Secrets of Lovran kojima pokušavamo približiti našu povijest, običaje, tradiciju i gastrokulturu našeg područja. Kula će biti otvorena za vrijeme uredovnog vremena Turističke zajednice, svi zainteresirani mogu doći u prostorije TZ-a i zatražiti da pogledaju postav, a mi ćemo vas drage volje provesti Kućom lovranskega guca i da se možete upoznati sa svime što je ovdje izloženo – kazala je i ljubitelje baštine u Lovran pozvala direktorica Turističke zajednice općine Lovran Zvijezdana Klobučar Filčić.
Također, tijekom otvorenja predstavljena je i knjiga “Život s morem: lovranska pomorska i ribarska baština” koju je uz Bojana Simoniča uredio predsjednik Katedre Čakavskog sabora Lovrana Igor Eterović. Prema njihovim riječima, u djelu su zabilježeni neki od teško dostupnih, no iznimno važnih tekstova koji govore o povijesti odnosa Lovranaca i mora, kao i suvremenije priče vezane uz lovransko maritimno nasljeđe.