Tomislav Palalić, direktor Zračne luke Rijeka / SNIMIO: VEDRAN KARUZA
Palalić smatra da nije prekršio Zakon jer je kao zaposlenik Zračne luke Rijeka imao pravo na isplaćene iznose, te najavljuje kako će pravnu zaštitu zatražiti na Upravnom sudu, ističući kako je on sam od Povjerenstva zatražio mišljenje o isplati naknada
povezane vijesti
Direktor Zračne luke Rijeka Tomislav Palalić je u razdoblju od 2012. do 2020. godine primao naknade, bonuse i nagrade, u ukupnom iznosu od 36 tisuća eura, na koje nije imao pravo, utvrdilo je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, na sjednici održanoj 30. listopada ove godine. Povjerenstvo je Palaliću izreklo kaznu u iznosu od 1.500 eura koja će biti naplaćena obustavom isplate dijela mjesečne plaće tijekom deset uzastopnih mjeseci, u jednakim obrocima od po 150 eura mjesečno.
Iz povjerenstva su jučer, na naš upit, odgovorili kako nam ne mogu poslati cijeli tekst odluke jer ista još nije dostavljena Palaliću, ali su potvrdili da je primanjem dodatnih naknada, kao predsjednik uprave, odnosno direktor trgovačkog društva u kojemu Republika Hrvatska ima većinski vlasnički udio, a time i obveznik Zakona o sprečavanju sukoba interesa, prekršio odredbu (članka 7., točke d) Zakona, prema kojoj je obveznicima zabranjeno primiti dodatnu naknadu za poslove obnašanja javnih dužnosti.
Jubilarna nagrada
Sam Palalić kojega smo pitali za komentar ovakve odluke, smatra da nije prekršio Zakon jer je kao zaposlenik Zračne luke Rijeka imao pravo na isplaćene iznose, te najavljuje da će pravnu zaštitu zatražiti na Upravnom sudu, ističući da je Povjerenstvo ovakvu odluku donijelo nakon što je on sam od Povjerenstva zatražio mišljenje o isplati naknada.
Iz Povjerenstva nam je potvrđeno da je Palalić primio regres u periodu od 2012., do 2017. godine, u bruto iznosu od 7.454 kune, uz još 724,80 kuna u neto iznosu. Od 2012. do 2020. godine primio je božićnice u ukupnom neoporezivom iznosu od 13.625 kuna. U 2019. i 2020. godini isplaćene su mu i uskrsnice, u ukupnom neoporezivom iznosu od 2.500 kuna, a u darovima u naravi, od 2012. do 2020. godine, isplaćeno mu je 4.200 kuna. Na ime dara za dijete do 15 godina starosti ukupno mu je isplaćeno 5.400 kuna, a dobio je i jubilarnu nagradu od 1.500 kuna, isplaćenu 2019. godine, a te godine i godinu ranije dobio je i nagrade za ostvarene radne rezultate, u ukupnom iznosu od 2.250 kuna. U te dvije godine uplaćene su mu i premije zdravstvenog osiguranja u ukupnom iznosu od 2.272 kune.
Najveća isplata Palaliću koju je Povjerenstvo ocijenilo nezakonitom iznosi 234.080,52 kune bruto, koliko je 2019. godine dobio na ime stimulativne nagrade Upravi društva. Sveukupno, Palalić je, prema odluci Povjerenstva, primio oko 36 tisuća eura, protivno odredbama Zakona o sprečavanju sukoba interesa, zbog čega je kažnjen novčanom kaznom od 1.500 eura.
Palalić, na naš upit, kaže kako se ne radi o sukobu interesa, već o propitivanju dopuštenosti primitka »naknada« kako ih Povjerenstvo tumači isključivo temeljem jedne od odredbi Zakona.
– Ja sam u Zračnoj luci Rijeka d.o.o. zaposlen na neodređeno vrijeme u stalnom radnom odnosu i mandatom za funkciju direktora na razdoblje od četiri godine. Temeljem radnog odnosa i zakona koji definiraju radne odnose i plaće zaposlenika imam prava radnika na jednak način kao i ostali radnici u odnosu na vaš upit oko dodataka plaći radnika. Sama plaća definirana je dodatno Ugovorom o radu direktora, odnosno Zakonom o obveznim odnosima i Zakonom o trgovačkim društvima te nizom drugih normi te ima fiksni i varijabilni dio i tako se zove plaća.
I sam Zakon o sprječavanju sukoba interesa izrijekom kaže »ukoliko drugim propisom/Zakonom nije drugačije određeno«. Ovdje se radi o nizu zakona kojima je to vrlo jasno uređeno, odgovara Palalić, ističući da niz revizorskih društava u proteklim godinama nije smatralo spornim isplatu navedenih naknada.
Varijabilni dio
Dodaje da je varijabilni dio plaće, isplaćen za 2018. godinu (ne navodeći o kojem iznosu je riječ, ali možemo pretpostaviti da se radi o 234 tisuće kuna isplaćenih godinu dana kasnije) njemu isplaćen odlukom Skupštine društva i slijedi iz odredbi ugovora.
– Varijabilni dio plaće se između ostaloga stječe smanjenjem gubitka ili/odnosno ostvarivanjem dobiti pa da naglasimo kako je 2018. godine za koju je isplaćen varijabilni dio plaće završila pozitivno za društvo Zračna luka Rijeka d.o.o. Zračna luka Rijeka d.o.o. je među samo četiri zračne luke u RH koja je tijekom prošle godine ostvarila rast prihoda i poslovala s dobiti, uz napomenu da će i ova godina imati također isti rezultat, ponovno rast prihoda i ostvarivanje dobiti. Isto je rezultat poslovnih odnosa i determinanta za određivanje varijabilnog dijela plaće. Nadam se da se slažete da je to rezultat rada uprave. Nadalje, sama činjenica da Povjerenstvu na moj osobni zahtjev treba pet godina da odluči o nečemu što je navodno tako jednostavno i nedvosmisleno kako su navodno odlučili upućuje na činjenicu kako isto baš i nije tako jasno i nedvosmisleno. U ovakvim odlukama postoje i pravni lijekovi i tijela višeg stupnja, što svakako imam namjeru iskoristiti sukladno pravima. Govorim prvenstveno o Upravnom sudu RH, kaže Palalić.
Vlasnici čekaju primitak odluke Povjerenstva
Upit o mogućim sankcijama za direktora Zračne luke Rijeka, kao i o tome hoće li od njega tražiti da Zračnoj luci vrati iznos koji Povjerenstvo smatra nezakonito isplaćen uputili smo Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, kao predstavniku Republike Hrvatske koja ima 55 posto vlasničkog udjela u tvrtki, te Primorsko-goranskoj županiji i Gradu Rijeci koji drže dvadeset, odnosno 10 posto vlasničkog udjela. Iz županije su nam odgovorili da očekuju da većinski vlasnik reagira na odluku Povjerenstva.
– Ako je netko dobio nešto što mu ne pripada, svakako bi bio red da to i vrati, poručuju iz Primorsko-goranske županije.
Iz resornog ministarstva odgovaraju kako će odluku Povjerenstva komentirati kada bude službeno objavljena.
– U ovom trenutku nemamo informacija o njenom sadržaju, kao ni o vremenskom periodu na koji se odnosi, odnosno ni jednu konkretnu, službenu informaciju, temeljem koje bi u ovom trenutku mogli reagirati, stoji u odgovoru ministarstva.
Slično poručuju i iz Grada Rijeke, gdje također još nisu dobili odluku Povjerenstva.