PROMJENA VLASNIŠTVA

Hoteli Jadran Crikvenica idu u dokapitalizaciju. Glavna skupština 2. prosinca, a potom i javna ponuda dionica

Alenka Juričić Bukarica

Foto JADRAN CRIKVENICA

Foto JADRAN CRIKVENICA

Ulazi li u crikvenički Jadran novi strateški partner ili kompaniju planiraju dokapitalizirati sadašnji većinski vlasnici, mirovinski fondovi, za sada je nepoznato. Uprava, očekivano, u ovoj fazi ne izlazi javno s previše informacija



CRIKVENICA – Jadran Crikvenica ide u dokapitalizaciju. Naime, prema pozivu na Glavnu skupštinu, a koja je zakazana za 2. prosinca, Društvo će najprije smanjiti temeljni kapital, a onda se ide u dokapitalizaciju izdavanjem novih dionica. Tako se temeljni kapital Društva smanjuje s iznosa od oko 64 milijuna eura na iznos od oko 28 milijuna eura, znači za više od polovine temeljnog kapitala. Prema najavi, temeljni kapital Društva smanjuje se na redovan način te će se 36 milijuna eura prenijeti u rezerve kapitala, bez isplate dioničarima.


Javna ponuda


Smanjenje temeljnog kapitala provodi se bez smanjenja broja dionica, s time da će iznos temeljnog kapitala koji otpada na jednu dionicu biti srazmjerno smanjen. Samim time će dioničarima, među kojima su i Grad Crikvenica te komunalna društva s minimalnim udjelom, taj udio još pasti.


Nakon toga uslijedit će, pak, javna ponuda novih dionica u dva kruga, a čija cijena neće biti manja od jednog eura. Dokapitalizacijom će tako temeljni kapital Jadrana biti povećan za iznos do najviše 50 milijuna eura, s time da će se povećanje temeljnog kapitala provesti uplatom u novcu, izdavanjem do 50 milijuna novih redovnih dionica na ime, bez nominalnog iznosa.




Dakle, u najveću turističku tvrtku na crikveničko-vinodolskoj rivijeri trebalo bi biti uloženo do 50 milijuna eura, što je gotovo dvostruko veći iznos nego će iznositi temeljni kapital tvrtke nakon što se on smanji na najavljenih 28 milijuna eura.


Ulazi li u crikvenički Jadran novi strateški partner ili tvrtku planiraju dokapitalizirati sadašnji većinski vlasnici, a riječ je o mirovinskim fondovima, za sada je nepoznato. Upit smo uputili Upravi koja u ovoj fazi očekivano u javnost ne izlazi s previše informacija.


– U skladu s prijedlozima Uprave i Nadzornog odbora otvorene su mogućnosti da dokapitalizaciju provedu postojeći vlasnici dionica Društva kao i mogućnost ulaska novih dioničara u vlasničku strukturu, a sve u ovisnosti od ishoda upisa novih dionica u prvom krugu koji će izvršiti sadašnji dioničari, stoji u odgovoru Uprave Jadrana.


Inače, sličan scenarij sa smanjenjem temeljnog kapitala radi unosa u rezerve društva bio je i kada su mirovinci ušli u vlasničku strukturu Jadrana 2018. Tadašnji većinski vlasnik Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP), odnosno država, u studenom 2017. donio je odluku o javnom prikupljanju ponuda za Jadran te je nakon izvršene dubinske analize 15. siječnja 2018. održano javno otvaranje obvezujućih ponuda za kupnju blizu 35 milijuna dionica, odnosno 70,74 posto temeljnog kapitala društva. Stigla je jedna obvezujuća ponuda koju su poslali mirovinski fondovi PBZ Croatia Osiguranje te Erste. A koji su za većinski paket dionica ponudili cijenu od nešto manje od 200 milijuna kuna uz obvezu dokapitalizacije Društva u novcu u iznosu od još 200 milijuna kuna.


Izostao iskorak


Nakon što su mirovinci postali većinski vlasnici crikveničkog Jadrana, Glavna skupština je 24. kolovoza 2018. donijela odluku o redovnom smanjenju temeljnog kapitala Društva s iznosa od 491 milijun kuna na 282,5 milijuna kuna, i to radi unosa sredstava u rezerve Društva.


Inače, poznavatelji će reći kako se već tada očekivalo da će tvrtka napraviti iskorak u smislu ponude i kvalitete, međutim, snažniji iskorak u investicijskom smislu je za sada izostao. U najavi je, primjerice, bila rekonstrukcija Internationala što je za sada na čekanju. Kompaniji koja praktički nosi crikveničko-vinodolsku rivijeru sigurno bi puno značio i kvalitativan iskorak kao što je to primjerice napravljeno s rapskim Imperialom, a koji su preuzeli mirovinski fondovi, dakle bankari, međutim, u suradnji s hotelsko-turističkom tvrtkom. U Jadran su mirovinski fondovi, obavezni i dobrovoljni, ušli sami.


Podsjetimo i da je početkom jeseni s mjesta predsjednice Uprave na mjesto članice Uprave preraspodijeljena Irina Tomić, a koja je na čelo kompanije došla krajem prošle godine. Najavila je tada kapitalna ulaganja u potpunu revitalizaciju odredišta, odnosno repozicioniranje Jadranovih objekata. Jadran ima više od 1.600 smještajnih jedinica u svojim hotelima i odmaralištima te više od 700 parcela u kampovima, a prisutna je na crikveničkoj i makarskoj rivijeri, Postirama na Braču i Omišlju na Krku.


Eduard Andrić, predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske (STUH), jednog od dvaju sindikata u Jadranu, kazao je da se nada da dokapitalizacija znači veća ulaganja u objekte i kvalitativni iskorak kompanije. A što bi značilo puno i za buduće turističko pozicioniranje Crikvenice.


Ivona Matošić Gašparović: Dokapitalizacija iznimno važna


S obzirom na važnost Jadrana za lokalnu zajednicu, za komentar oko dokapitalizacije i budućnosti Jadrana, pitali smo i Grad Crikvenicu koji i dalje ima u temeljnom kapitalu simboličan udio od 0,66 posto, a novom dokapitalizacijom on će se još i smanjiti. Naravno, ukoliko Grad ne krene kupovati dionice, a što je iluzorno za očekivati, a kako doznajemo, ustvari zakonom je i nejasno definirano smiju li jedinice lokalne samouprave kupovati dionice dioničkog društva. Ivona Matošić Gašparović, obnašateljica dužnosti gradonačelnice grada Crikvenice, ukazala je u odgovoru kako čvrsto vjeruje i očekuje da će se dokapitalizacija provesti na način da će se novac koji će ući u društvo uložiti u hotele koji se nalaze na području grada Crikvenice.


– Od iznimne je važnosti ulaganje u hotele na području Crikvenice i stvaranje preduvjeta za njihovu višu kategorizaciju i cjelogodišnje poslovanje. Ujedno smatramo da je dokapitalizacija Jadrana iznimno važna, budući da su ove godine čak tri Jadranova hotela na području grada Crikvenice bila zatvorena zbog neulaganja u njihovu obnovu i neodržavanja. Jadran Crikvenica je jedan od glavnih pokretača i nositelja turizma u našem gradu zbog velikog broja hotela koji su u njihovom vlasništvu. Zbog toga nas žalosti, a to sam već nekoliko puta isticala, što su tri hotela u samom centru Crikvenice ove sezone bila zatvorena zbog neulaganja i neodržavanja tih objekata. To je bio iznimno veliki udarac i na prihode Jadrana i na turističku sliku naše destinacije, istakla je crikvenička gradonačelnica dodavši i kako je lokalna samouprava oduvijek bila otvoren za pomoć, podršku i suradnju za sve što je Jadranu važno te će i nadalje ostati podrška. Dodajmo i da CERP, dakle država, trenutno ima 2,41 posto udjela, a državna firma Hrvatske vode 0,74 posto.