Foto Vedran Karuza
Pravovremena dijagnostika jedan je od najsnažnijih alata u borbi protiv malignih bolesti
povezane vijesti
Maligne bolesti značajan su javnozdravstveni problem, a broj novooboljelih najveći je od raka dojke, debelog i završnog crijeva, raka prostate i raka pluća.
Najveći uzročnik smrtnosti je rak pluća, slijede rak debelog crijeva, rak dojke i rak gušterače. Hrvatska je po broju oboljelih od raka na petnaestom mjestu, možemo reći u europskom prosjeku, dok je po smrtnosti od raka na visokom petom mjestu.
U Primorsko-goranskoj županiji u prošloj je godini trećina preminulih umrla od posljedica nekog od oblika raka, točnije od ukupno 3.810 umrlih, njih 1.039 preminulo je od maligne bolesti.
Smrtnost je viša kod muškaraca, više od 80 posto umrlih su osobe starije od 65 godina, iako se, posebice posljednjih godina, određena sijela raka pojavljuju i kod znatno mlađe populacije, rekla je to prof. dr. sc. Iva Sorta-Bilajac Turina, dr. med., dopredsjednica Lige protiv raka Primorsko-goranske županije, kao i predstavnica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, na konferenciji za novinare na kojoj su najavljene aktivnosti i programi koje županijska Liga protiv raka provodi u studenom – mjesecu borbe protiv raka.
Brkati studeni
Dr. Sorta-Bilajac Turina istaknula je kako podaci iz proteklog petogodišnjeg razdoblja pokazuju da muškarci najčešće obolijevaju od raka prostate, slijede rak bronha i pluća te rak debelog crijeva, a žene od raka dojke, raka bronha i pluća i raka debelog crijeva, pa su upravo ta sijela i predmet nacionalnih preventivnih pregleda.
Također, podsjetila je kako je, kao što je listopad mjesec povezan uz žensko zdravlje, studeni poznat kao mjesec muškog zdravlja, naziva ga se i Movember – brkati studeni, pa se pozivaju muškarci da, barem nakratko, “puste brke”.
U studenom se bavimo muškim zdravljem, gdje, ponovo, ističemo važnost prevencije, ali i važnost brige i o mentalnom zdravlju muškaraca. Potičemo građane na kretanje, pa podsjećamo na akciju kretanja od 60 kilometara tijekom studenog, u čast šezdeset muškaraca koji svakodnevno u svijetu postaju žrtve bolesti mentalnog zdravlja, rekla je dr. Sorta-Bilajac Turina.
Mjesec borbe protiv raka Liga protiv raka Primorsko-goranske županije, koja ulazi u svoju 58 godinu postojanja, tradicionalno obilježava raznim aktivnostima kojima je cilj doprinijeti svijenosti o potrebi čuvanja zdravlja.
Što nas čeka u studenom?
Programe i aktivnosti u sklopu mjeseca borbe protiv raka najavila je prim. dr. sc. Ira Pavlović-Ružić, dr. med., onkologinja, predsjednica Lige protiv raka PGŽ-a.
– Tijekom studenog u Rijeci i diljem županije bit će održan niz javnoznanstvenih i stručnih predavanja posvećenih kvaliteti života bolesnika, posljedicama liječenja tumora područja glave i vrata, raku u muškaraca te duhovnom blagostanju, kao osnaženju u bolesti.
Također, brojnim aktivnostima obilježit će se i Movember – posvećen prevenciji raka prostate. Program edukacijskih predavanja “Studeni – mjesec borbe protiv raka” održavat će se u Gradskoj vijećnici u Rijeci, s početkom u 18 sati, a nakon svakog predavanja predviđeno je vrijeme za razgovor i pitanja iz publike sa stručnim osobama.
Prvo predavanje na programu je već danas, 5. studenog, kada ću ja osobno govoriti o temi “Možemo li bolje? – kvaliteta života onkoloških bolesnika”, a iz djelatnosti Kluba laringektomiranih osoba predstavit će se klapa “Novi glas”.
U srijedu, 13. studenog prof. dr. sc. Diana Maržić dr. med., održat će predavanje “Popratne pojave onkološkog liječenja u području glave i vrata”, 19. studenog dr. Sorta-Bilajac Turina predstavit će temu “Brkati studeni – mjesec muškog zdravlja”, a 26. studenog dr. sc. Ivana Dabo govorit će o temi “Duhovno blagostanje i rak”.
Stručna predavanja 11. studenog održat će se i u Opatiji i Delnicama, a 21. studenog u prostorijama Matice umirovljenika grada Rijeke bit će održano predavanje o malignim bolestima u zlatnoj životnoj dobi, rekla je dr. Pavlović-Ružić, koja je još jednom podsjetila kako je pravovremena dijagnostika jedan od najsnažnijih alata u borbi protiv malignih bolesti te kako će prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije maligne bolesti u sljedećih deset godina porasti za 25 posto.
Podrška Grada i Županije
Program obilježavanja mjeseca borbe protiv raka podržavaju Grad Rijeka, Primorsko-goranska županija i Nastavni Zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.
Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije Vesna Vidović Čavar, dr. med., rekla je kako je Županija oduvijek podrška ovakvim aktivnostima, jer zdravstveni sustav nije u mogućnosti sve obaviti samostalno, stoga su, dodala je, hvalevrijedni programi i projekti udruga, poput Lige protiv raka PGŽ-a, kojoj se zahvalila na svemu što čine u borbi protiv malignih bolesti.
Od samih početaka zajedno je s Ligom i Grad Rijeka. Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke dr. Karla Mušković rekla je kako Grad Rijeka uvijek i rado podržava projekte koji pridonose prevenciji zdravlja i unapređenju kvalitete života.
Na konferenciji za novinare aktivnosti svojih klubova predstavili su i Nataša Ribić, predsjednica Kluba leukemija i limfoma i Floriano Di Giogio, predsjednik Kluba laringektomiranih osoba Lige protiv raka Primorsko-goranske županije.