JEŠKA ZA SVU RIBU

Jeste li ikada skupljali crviće za ješku? To stvarno nije teško, samo trebate sačekati oseku

Boris Bulić

Crviće vole gotovo sve ribe, a u ribolovu povrazom daju odlične rezultate. Žive u aerobnom dijelu pijeska i blata na obali, tako da ako pri traganju naiđete na crni sloj, promijenite pravac, osim ako ne tražite bakterije, i to one, anaerobne.



U zoni plime i oseke živi mnoštvo organizama od kojih su nama, sportskim ribolovcima, najinteresantniji crvi, posebno oni mali crveni. Do njih se lako dolazi prevrćući kamenje i kopkajući po žalu kad se more povuče posebno na pjeskovito-muljevitom dnu. Potrebno ih je brzo skupljati, jer brzina kojom se povlače u svoje vlažne i skliske kanaliće može impresionirati. Zbog toga u nekim krajevima Dalmacije imaju vrlo slikovito ime – kobra.


Ovi crvići žive u aerobnom dijelu pijeska i blata na obali, tako da ako pri traganju naiđete na crni sloj, promijenite pravac, osim ako ne tražite bakterije, i to one, anaerobne.


Ukoliko je dno muljevito-pjeskovito, a spušta se blago i postepeno, kakav je slučaj u uvalama dovoljno plitkim za gacanje, crviće možemo potražiti i u moru. Lopatom se zagrabi sloj dna i pretraživanjem na obali ili prosijavanjem kroz plutajuće sito, potraže se crvići.





U sakupljanju treba pripremiti posudu sa debljim slojem krupnije granuliranog pijeska na koji se stavljaju ulovljeni crvići. Za kratko vrijeme crvići će napustiti glib i nečistoće iz gornjeg sloja i ukopati se u pripremljeni pijesak.


Tada je još samo potrebno ukloniti gornji, prljavi sloj i crviće zajedno s pijeskom premjestiti u vlažnu krpu u kojoj ih čuvamo i transportiramo do mjesta ribolova. Ako ih ima toliko da nam omogućuju višesatno uživanje u ribolovu s obale ili broda, tada krpu s crvićima moramo češće vlažiti sa svježim morem.


Ovi crvi se ješkaju živi i čitavi. Vole ih gotovo sve ribe, a u ribolovu povrazom daju odlične rezultate.