FOTO: Tajana Čonka
Poznata novinarka i fitness trenerica otkriva kako aktivan život pozitivno utječe na žensko fizičko i psihičko zdravlje
Četrdesete godine su po mnogo čemu izazovne za svaku ženu. Ovo je ključno prijelazno razdoblje u kojem je važno naglasak staviti na svoje zdravlje, na raznoliku prehranu i redovite fizičke aktivnosti. No, često se dogodi da žene sebe u moru svakodnevnih poslovnih i privatnih obveza stavljaju na zadnje mjesto na listi životnih prioriteta.
Tomu na kraj je odlučila stati 45-godišnja Zorana Jagodić, koja je nakon višegodišnjeg iskustva u svijetu fitnessa i pisane riječi, odlučila objaviti debitantsku knjigu “Zdrava i snažnija: Kako postati i ostati fit nakon četrdesete” u kojoj pruža pregršt savjeta kako da to svakoj ženi uspije.
Za sebe Zorana kaže kako je “Riječanka po rođenju, a Zagrepčanka po mjestu prebivališta”.
Nakon završenog Filozofskog fakulteta u Rijeci stječe zvanje profesorice hrvatskog jezika i književnosti. Nedugo nakon diplome seli se u Zagreb gdje započinje svoju karijeru u novinarstvu.
“Još tijekom studentskih dana krenula sam vježbati u teretani, a po dolasku u Zagreb kao dodatni posao sam počela pisati za više portala o temama iz područja fitnessa, zdravlja i onoga što nazivamo ‘zdravim životom’.
Tim slijedom, logičan sljedeći korak je bio upisati Fitnes učilište, na kojem sam stekla zvanje instruktorice fitnessa u teretani. Paralelno sam radila i na mjestu glavne urednice jednog od naših najvećih fitness portala, na kojem sam, po odlasku imala preko 2000 objavljenih članaka i blogova.
Sa stečenom diplomom instruktorice fitnessa, počela sam raditi i u teretani s klijentima, a neki od njih i dandanas rade sa mnom, što je već preko 6-7 godina. Kad se sve ovo uzme u računicu, čini mi se da je knjiga nekako bila logičan sljedeći korak, kojim sam objedinila sve što sam radila i radim”, započinje Zorana.
Brojne žene ulaskom u 40. osjećaju strah od promjena
Jedna od vodećih motivacija za pisanje ove hvalevrijedne knjige je osobne prirode. Kako je i sama prošla tu magičnu brojku 40, primijetila je promjene koje događaju češće i intenzivnije nego prije.
“Radi se o promjenama i na fizičkoj i na mentalnoj razini i sama sam sebi dala zadatak da se discipliniram i počnem više brinuti o sebi, svojoj prehrani, redovitoj tjelesnoj aktivnosti i snu.
Drugi izvor ideje za pisanje knjige su mi bile mnoge moje klijentice koje su upravo u tim godinama, od četrdesetih nadalje i koje su suočavanje s promjenama koje doživljavaju proživljavale vrlo intenzivno i vrlo često – u strahu.
Najviše su se bojale upravo neizvjesnosti, neznanja, ali i nepripremljenosti na ono što perimenopauza i menopauza uopće jesu.
Moja je želja da ova knjiga bude svojevrsni priručnik, knjiga savjeta, za kojom će posegnuti žene (ali i mnogi muškarci koji se žele upoznati s promjenama koje će njihove žene, prijateljice, sestre proživljavati) da nauče što im se događa, da se pripreme za promjene koje slijede te da lakše steknu neke zdravije životne navike koje možda dosad nisu imale”, objašnjava Zorana.
Žene u četrdesetima počinju polako osjećati prve simptome perimenopauze, Foto: iStock
Opadanje razine estrogena i progesterona utječe na žensko tijelo
U nastavku objašnjava kako su to godine u kojima mnoge žene počinju zamjećivati te “strašne” prve znakove starenja. Prije svega uočavamo one vidljive u obliku sitnih bora na licu, drugačijeg tonusa kože na tijelu, ali i promjena, poput dužeg oporavka nakon aktivnosti ili primjerice noćnog izlaska.
“Uz sve to, prije ili kasnije, u četrdesetima žene počinju polako osjećati prve simptome perimenopauze.
Tu su među najčešćima neredovita mjesečnica, valunzi, noćna znojenja, tegobe sa spavanjem, promjene raspoloženja, anksioznost, gubitak volumena grudi, stanjena kosa i suha koža te povećanje tjelesne težine. Sve to utječe na našu kvalitetu života i posljedično, na sve aspekte našeg života, od privatnog do poslovnog.”
Pričati o ženskom tijelu u prijelomnim godinama, a ne dotaknuti se hormona je posve nemoguće. Svi smo svjesni da upravo hormoni reguliraju naše fizičke aktivnosti, a posljedice hormonskih promjena mnoge žene itekako osjećaju.
“Hormonalne promjene su u ovim godinama predvodnik svega što nam se događa.
Opadanje razine estrogena i progesterona utječe na čitav niz stvari – od gubitka mišićne mase, smanjenja kvalitete kostiju, povišenog rizika od niza bolesti do promjena u raspoloženju, smanjene koncentracije i drugih mentalnih tegoba.
No, ne smijemo i segment u kojem same snosimo odgovornost: žene se s godinama sve manje kreću, sve su neaktivnije i to svakako također utječe na tjelesnu težinu, ali i ukupno zdravlje, raspoloženje i opće stanje organizma. Primjerice, studije su pokazale da osobe koje su tjelesno neaktivnije i koje imaju višak kilograma u prosjeku imaju izraženije simptome perimenopauze, od onih koje imaju zdraviju tjelesnu težinu.”
Nedovoljno aktivne osobe imaju 20-30 posto veći rizik od preuranjene smrti, Foto: iStock
Izgled kao pozitivna posljedica dobrih navika
Žene su, nažalost, tijekom cijelog svog života opterećene brojkom koje vaga pokazuje. Dio briga je posve neutemeljen i odraz je današnje slike “savršenog” ženskog tijela. I dok s jedne strane imamo ekstreme u obliku tih ženskih lutkica bez ijedne mane, s druge se susrećemo s prekomjernom tjelesnom težinom koja je ozbiljna kronična bolest i kao takva se treba tretirati i liječiti.
“Osim toga, debljina je povezana s preko 180 drugih bolesti kojima ona povećava rizik, a među kojima su kardiovaskularne bolesti, karcinomi, dijabetes i mnoge druge. Stoga, mislim da svakome od nas treba biti stalni zadatak, prehrambenim odabirima i navikama, tjelesnom aktivnošću i drugim životnim navikama (poput onih koji se tiču količine sna, konzumacije alkohola i sl.) održavati tjelesnu težinu u okvirima normalnih i zdravih.
Dobar izgled ne treba biti primarna motivacija, već samo pozitivna posljedica ovih dobrih navika, dok uvijek i prije svega prednost treba dati zdravlju i vitalnosti kao primarnim ciljevima”, smatra i poručuje Zorana.
U nastavku ističe jedan itekako važan podatak koji bi svima trebao biti dovoljan motivator za uvođenje promjena u neaktivan i sjedilački način života: “nedovoljno aktivne osobe imaju 20-30 posto veći rizik od preuranjene smrti od onih koji su redovno aktivni.”
Menopauza je za svaku ženu izazovan period u životu, Foto: iStock
Menopauza kao izazovan period
“Redovna fizička aktivnost, uz to što doprinosi ublažavanju simptoma perimenopauze koja kreće u četrdesetima, utječe i na poboljšanje i mišićne i kardiorespiratorne kondicije, poboljšava zdravlje kostiju i opću životnu funkcionalnost, regulira krvni tlak i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, smanjuje rizik od fraktura, pomaže u regulaciji tjelesne težine, doprinosi povećanju energije za svakodnevno funkcioniranje, usporava procese starenja, poput fleksibilnosti i mobilnosti, pozitivno utječe na kvalitetu sna i bolje mentalne sposobnosti.
Mislim da nema čitatelja kojem ovo neće biti dovoljno za krenuti. Naravno, u dvadesetima je sve donekle lakše, ali četrdesete su godine kada bismo trebali biti puno više motivirani, samosvjesni i osviješteni koliko je važno biti aktivan i zdrav”, ističe Zorana.
Menopauza je za svaku ženu izazovan period u životu, a simptomi i tegobe kao i (ne)uspješno nošenje s istima, često varira od žene do žene. Zorana naglašava kako aktivan način života na niz načina doprinosi zdravlju, i mentalnom i fizičkom, a uz sve to, smanjuje i simptome menopauze.
“Aktivan život nam u ovim godina, poboljšava kvalitetu života, od toga da smo funkcionalnije, snažnije, zdravije, fleksibilnije, do toga da smo bolje raspoložene i kvalitetnije spavamo.
Uz sve to, redovna fizička aktivnost podiže samopouzdanje, samosvijest i daje nam bolji osjećaj u svome tijelu, što su sve segmenti života koji su u menopauzi poljuljani kod većine žena.”
Što “ubija” motivaciju i kako je vratiti?
Na ovo pitanje Zorana odgovara iskreno i bez puno razmišljanja – “motivaciju ubija manjak discipline”.
“Moram priznati da među svojim klijenticama zaista imam žene vrijedne divljenja, neke od njih redovno vježbaju već 6-7 godina.
Ono što je najbitnije je činjenica da nisu opterećene, da ne žive u strahu što će se dogoditi ako tjedan dana ne vježbaju ili se ne pridržavaju jelovnika. Bitno je nakon svakog takvog ‘izleta’ vratiti se u zdravi ritam života. Treba si ponekad dati oduška, no treba imati i neki svoj cilj kojim u široj slici treba težiti.”
Zorana je svjesna da je ženama u četrdesetima je često teško izdvojiti vrijeme za sebe jer se brinu za djecu, ostarjele roditelje i karijeru, a nakon svega toga u danu preumorne su za sebe.
“No, zdrava prehrana vam daje više energije od nezdrave, redovna aktivnost će vam podignuti energiju, a ne je dodatno smanjiti. Na kraju svega, ako ste zadovoljne sobom i svojim zdravljem, moći ćete biti uspješnije i u svim drugim životnim poljima”, poručuje.
“Voljela bih da ova knjiga bude svojevrsni vodič, knjiga savjeta mnogim ženama u četrdesetima i starijima, za kojim će posegnuti kad god imaju neku nedoumicu. Želim da knjiga bude izvor i informacija, ali i ideja za obroke (u knjizi se nalazi i 12 jednostavnih recepata) i treninge.
Na kraju voljela bih da žene iz cijele ove knjige kao najvažniju misao izvuku da moraju voljeti same sebe i brinuti se o sebi, i danas i sutra i zauvijek”, za kraj poručuje Zorana.