Možemo!

Kekin: Nećemo podržati slanje hrvatskih vojnika, Plenković je mjesec dana lagao javnost

Damir Cupać

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

"Dakle, uopće nije potrebno slati vojsku, a za ovaj način sudjelovanja Plenkoviću ne treba suglasnost predsjednika Milanovića ni dvotrećinska većina", kaže Kekin, te dodaje da je odluka Vlade sasvim dovoljna da Hrvatska sudjeluje u NSATU misiji



Predsjednička kandidatkinja Možemo Ivana Kekin poručila je da ni ona ni Klub zastupnika Možemo neće podržati slanje hrvatskog vojnog osoblja u NSATU misiju u Njemačku jer je premijer Andrej Plenković mjesec dana lagao javnost.


– Saznali smo još jednom da su Andrej Plenković osobno, a i njegova vlada, lagali saborskim zastupnicima i javnosti jer nije istina da Hrvatska može sudjelovati u NSATU misiji isključivo vojskom. A za što mu je potrebna suglasnost Predsjednika ili dvotrećinska većina u Saboru. Može sudjelovati i s civilnim službenicima.


Plenković je tvrdio da ako Hrvatska neće sudjelovati u NSAT-u misiji, da ćemo se pokazati kao nelojalna članica NATO saveza. I da to znači da je cijela opozicija sklona Putinovom režimu i plaćena od njega. Kao i to da želimo izvesti Hrvatsku iz NATO saveza, štajaznam, putem Sjeverne Koreje i Rusije. To je potpuna laž.




Jasno da je Plenković, da je htio, mogao poslati civilne službenike, a za što mu ne treba Zoran Milinović ili dvotrećinska većina u Saboru. Sam je mogao donijeti tu odluku. Gospodin Borid Ruge nam je rekao da svaka zemlja sama odlučuje i da to može biti i civilna služba, izjavila je Kekin.


Koju igru igra?


Ona ne sumnja koju igru igra Plenković.


– On nije ni pokušao postići konsenzus s Pantovčakom ni sa saborskim zastupnicima. Jasno je da mu od početka to nije bila tema, kao što nije bila tema NSATU ni međunarodni ugled Hrvatske. Tema je sukob koji razdire društvo na pola i služi njegovoj kampanji za predsjedničke izbore.


On je frontmen te utrke, a Primorac odozada nešto malo trči za njim. Radi se o ozbiljnoj zloporabi institucije presjednika vlade, o ozbiljnom laganju cjelokupnoj hrvatskoj javnosti. Mi kao saborski klub Možemo smo se i prije jasno pozicionirali u vezi s ovim pitanjem, a sada smo se uvjerili u laži koje plasira Plenković.


Mi u toj štetnoj igri nećemo sudjelovati. Prijedlog kakav je sada, što se nas tiče, neće proći. Ako je tako bitno da Hrvatska sudjeluje u NSATU misiji, neka iskoristi model za koji mu ne treba ničija suglasnost, izjavila je Kekin.


Skretanje pažnje


Dodala je da ovakve teme služe tome da se skrene pažnja s onoga što je bitno, a jedna od tih stvari je činjenica da država ne štiti svoje građane od neravnopravnosti i nasilja.


– Mi to ne radimo u području prevencije, nemamo sistemski građanski odgoj na kojemu bi djecu učili o neravnopravnosti, o nenasilnoj komunikaciji i rješavanju konflikata. Educirati bi se trebali svi u sustavu, od socijalnih radnika, policije.


Imamo situaciju kada nažalost svjedočimo da žena prijavi muža za nasilje, a dobije istu kaznu kao on. Ili nakon prijave on završi na sudu, sud ga pusti, a ubije za dva tjedna. To su primjeri iz naše države unazad mjesec dana.


Kao što je primjer osuđenog silovatelja koji je silovao pacijenticu i nakon toga nesmetano nastavio raditi, navela je Kekin.


Voditi Hrvatsku u sutra


Predsjednička kandidatkinja Možemo je uvjerena da si takve propuste jedna pristojna država ne smije dozvoljavati.


– Ključno je da o tome glasno govorimo, da vraćamo vjeru u institucije, a to možemo samo ako će te institucije raditi svoj posao. Nažalost, trenutno je poruka žrtvama nasilja u Hrvatskoj da šute i da ne prijavljuju nasilje.


Institucija Predsjednika/ce ima vidljivost i snagu kao ni jedna druga. Tome treba dodati i druge alate kako bi upozoravali na to da se zakoni ne provode, ili da su nedostatni. U Hrvatskoj nemamo noveliran zakon, što je odlučio Ustavni sud, da žene odlučuju slobodno o vlastitom tijelu.


Ovo je treći mandat HDZ-a, a Plenković je rekao da to neće napraviti, upozorila je Kekin.


Dodala je da među kandidatima za predsjednika/cu ima onih koji bi Hrvatsku vraćali u jučer, a ne vodili u sutra.


– Oni bii uuskraćivali ženska prava, deratificirali bi Istambulsku konveciju i žele da se nasilje rješava unutar četiri zida, koji bi ženima određivali kako se oblačiti i što raditi sa svojim tijelom.


Uloga predsjednice nije fikus uloga, možemo imati nekoga tko će svojim javnim djelovanjem raditi za dobrobit i napredak cijelpog društva. Ravnpravnost građana znači napredak za sve, za društvo u cjelini, zaključila je Kekin.