Damir Cupać

Porezni oportunizam

Damir Cupać

VEDRAN KARUZA

VEDRAN KARUZA

Vlada je ta koja ima škare i sukno u rukama. Ipak, i mali korak je korak. Taj mali korak u Gradu Rijeci neće napraviti

placeholder


Očekivao bi čovjek da će nekoliko mjeseci prije raspuštanja gradskog parlamenta, a to bi se trebalo dogoditi nekoliko mjeseci prije lokalnih izbora koji će se održati u svibnju 2025. godine, sve prštati od političkog naboja. Kako bi se zauzele pozicije i krenulo s predizbornom kampanjom. Na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća to nije bio slučaj. Čini se kao da je pasivnost riječkog gradonačelnika Marka Filipovića postala zarazna i prenijela se na gradske vijećnike. Istina je i da sjednica Gradskog vijeća nije bila pretjerano inspirativna za energične političke debate, ali ne može se reći da nije bilo prostora za njih. Prije svega kada je riječ o prihvaćanju odluke o stopama poreza na dohodak.


Grad Rijeka zbog straha gradonačelnika Filipovića i ziherašenja pročelnika Upravnog odjela za financije Ante Mađerića imao je prije ove odluke gotovo pa maksimalnu nižu i višu stopu poreza na dohodak. Bojali su se ljudi da se ukidanjem prireza, a što je odluka Vlade, neće moći nadoknaditi milijuni izgubljenih eura. Što nije bio slučaj jer se pokazalo da je gradski proračun u nikada boljem stanju. Pa je vlada najavila set poreznih reformi, a dio te priče je smanjenje stopa poreza na dohodak. Ispalo je da Gradsko vijeće glasa za smanjenje dotadašnjih poreznih stopa. Kao, gradska vlast je izvukla pouku i odlučila izaći ususret građanima koje će porezno rasteretiti.


U praksi su u Gradu Rijeci ostale maksimalne stope poreza na dohodak. Vlada je predložila nižu stopu godišnjeg poreza na dohodak u granicama od 15 posto do 22 posto, te višu stopu u granicama od 25 posto do 32 posto. Gradonačelnik je predložio, a Gradsko vijeće prihvatilo smanjenje niže stope godišnjeg poreza na dohodak s 22,4 posto na 22 posto te smanjenje više stope poreza na dohodak s 33,6 posto na 32 posto. Kada se ti podaci stave u korelaciju, jasno je da se smanjiti moralo zbog prijedloga Vlade, ali na način da se uvedu maksimalne porezne stope. Argumentacija za takvu odluku bila je identična onoj kojom su se branile dotadašnje gotovo pa maksimalne porezne stope.




Filipović objašnjava da je obećao smanjenje prireza s 15 na 10 posto, a kako je u međuvremenu prirez ukinut, štelale su se visine poreznih stopa na način da građani budu opterećeni kao da prirez iznosi 10 posto. I onda slavodobitno tvrdi da je na taj način ispunio što je obećao, učestalo podsjećajući da su gotovo svi kandidati za riječkoga gradonačelnika u kampanji isto to radili. Osim kandidata Možemo! Nebojše Zeliča koji je u kampanji govorio da neće smanjivati prirez budući da je riječ o prihodima iz kojih se financiraju mnogi javni servisi i da njemu ne pada na pamet ugrožavati kvalitetu tih servisa. Inače, kada god se priča o gradskim financijama, Filipović ima skužu da su one bile u lošem stanju 2021. godine kada je verificirao mandat gradonačelnika, ali da je sada stanje takvo da se obveze izvršavaju uredno i da je likvidnost dobra. On na taj način potvrđuje da ima prostora za porezno rasterećenje građana. Istina, to porezno rasterećenje je na godišnjoj razini nekoliko stotina eura. Ali je i poruka gradske vlasti. Lokalna samouprava u kontekstu osobnih dohodaka i utjecaja da oni budu veći ima mali manevarski prostor. Vlada je ta koja ima škare i sukno u rukama. Ipak, i mali korak je korak. Taj mali korak u Gradu Rijeci neće napraviti. Ziheraški propisuju maksimalne stope poreza na dohodak. I ne rade to zato što su ludi. Rade to zato što su oportuni i znaju da dolaze lokalni izbori.


Kada je realizacija projekata obećanih u predizbornoj kampanji i navedenih u programu Novi ritam grada koji potpisuje Filipović katastrofalna, valja napraviti ono što se može. Povećati plaće svim radnicima koji plaće dobijaju iz gradskog proračuna – gradskoj upravi, dječjim vrtićima, vatrogascima… Na svaki način valja izbjeći daljnje pogoršanje stanja u komunalnom sustavu u izbornoj godini. S obzirom na izlaznost od 30-ak posto na lokalne izbore, valja osigurati da oni koji su vezani uz Grad Rijeku, komunalna poduzeća i gradske ustanove ne budu nezadovoljni. To je formula koja SDP-u ide u prilog iz izbornog ciklusa u izborni ciklus. Ništa riječka gradska vlast ne radi protuzakonito i sve su takve odluke legitimne. Na građanima je da to prepoznaju ili ne prepoznaju i da svoj sud iznesu na biralištima.