Za zdravu vodu

Milijunski vodovodno-komunalni projekt u aglomeraciji Novi-Crikvenica-Selce trebao bi biti gotov prije roka

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Na području aglomeracije Novi Vinodolski - Crikvenica - Selce izgradnjom će biti obuhvaćeno 45 tisuća građana



U Hrvatskim vodama svečano su potpisani i uručeni ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava za četiri vodovodno komunalna projekta, odnosno aglomeracije Novi Vinodolski – Crikvenica – Selce, Ivanić Grad, Zadar – Petrčane i Veliku Goricu koji za cilj imaju omogućavanje kvalitetnijeg pristupa pitkoj vodi te poboljšani sustav odvodnje otpadnih voda. Osim tih, dodijeljena su i dva ugovora za obranu od štetnog djelovanja voda, a ukupna vrijednost svih ugovora iznosi nešto više od 420 milijuna eura s PDV-om. Lokalni vodovodni projekti su time ušli u drugu fazu, za koju je osigurano 175 milijuna eura prihvatljivih troškova, od čega su 123 milijuna eura nepovratna sredstva iz europskih fondova, a rok završetka projekata je 2029. godina.


Napori Vlade


Na području aglomeracije Novi Vinodolski – Crikvenica – Selce izgradnjom i rekonstrukcijom vodno-komunalne infrastrukture bit će obuhvaćeno 45 tisuća građana, a projekt je težak 67 milijuna eura, kaže direktor Vodovoda i odvodnje Žrnovnica-Crikvenica-Novi Vinodolski Igor Lemović.


– Mi smo sada u posljednjoj trećini projekta, obnovom i izgradnjom obuhvaćeno je 90 kilometara vodovodne mreže i 26 crpnih stanica. Iako je rok završetka 2029., bit ćemo gotovi i prije toga, poručio je Lemović, dodavši da se ovim projektom štite izvori pitke vode i pročišćavaju otpadne vode, čime se štiti more.




– Nama je u priobalju jako bitna kvaliteta mora, zaštita okoliša i turizam. Tko ima problema s otpadnim vodama, taj dobro zna da taj novac vrijedi svega toga jer benefiti ovoga projekta nisu samo kratkoročni, ističe Lemović.


Prema riječima ministrice zaštite okoliša i zelene tranzicije Marije Vučković, građani na području spomenute četiri aglomeracije dobit će 114 kilometara nove mreže odvodnje, 26 kilometara obnovljene vodoopskrbne mreže, četiri nove retencije, tri kišna preljeva, tri nova uređaja za pročišćavanje otpadnih voda te unapređenje dva postojeća uređaja na viši tehnološki nivo.


– Sve su to napori Vlade kako bi se ostvarili visoki standardi dostupnosti pitke vode i kvalitetnog sustava javne odvodnje s ciljem da se podigne kvaliteta života i zdravlje lokanog stanovništva, da se pridonese gospodarskom razvoju i štiti naš najvredniji resurs – voda, rekla je ministrica Vučković.


Obećanje Ogulincima


Poboljšanje vodoopskrbne mreže, kao i mreže odvodnje dio su velikog investicijskog ciklusa pokrenutog u prošloj financijskoj perspektivi iz Programa konkuretnosti i kohezije za razdoblje od 2014. do 2021., podsjetio je ministar regionalnog razvoja i EU fondova Šime Erlić, a sada se ušlo u drugo razdoblje od 2021. do 2029. Obuhvaćeno je 60 projekata ukupno vrijednih tri i pol milijarde eura, od čega su dvije milijarde nepovratnih sredstava, istaknuo je Erlić.


– Time pokazujemo jasan mandat ove Vlade da se završe sve aglomeracije koje su potrebne, a kojima će se realizirati 1.700 kilometara mreže vodoopskrbe, 300 tisuća građana imat će bolji pristup opskrbi vodom, a 800 tisuća građana poboljšani sustav pročišćavanja otpadnih voda, rekao je Erlić.


Jedan od projekata obrane od štetnog djelovanja voda odnosi se na projekt zaštite od poplava Ogulina, odnosno izgradnje retencije, s obzirom na to da je Ogulin ove godine bio na rubu poplave, podsjetio je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.


– Dali smo obećanje Ogulinu jer ne postoji alternativa, a s retencijom od šest milijuna kubnih metara vode, koju dovršavamo iduće godine, podići ćemo razinu sigurnosti za stanovnike Ogulina, poručio je Đuroković.


Zajedno s Ugovorima o dodjeli bespovratnih sredstava za vodnokomunalne projekte uručeni su i Ugovori o sufinanciranju projekata kojima se uređuje udjel sufinanciranja nacionalne komponente projekata između Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Hrvatskih voda te javnog isporučitelja vodnih usluga koji je ujedno i prijavitelj, odnosno Korisnik projekta.


Prognoziranje život znači


Jedan od projekata zaštite od katastrofa, odnosno štetnog djelovanja voda, koji se sufinancira nepovratnim sredstvima iz europskih fondova, je i projekt unaprjeđenja negrađevinskih mjera upravljanja rizicima od poplava u Republici Hrvatskoj VEPAR (vodno ekološko praćenje, analize i rješenja), a pokrenut je s ciljem bolje reakcije kod prevencije katastrofalnih poplavnih događaja kako bi se smanjili rizici od poplava. Projekt je vrijedan 33 milijuna eura, od čega je 85 posto sufinancirao EU, a njime je nastao novi prognostički model koji omogućuje prognoziranje vodostaja temeljem podataka današnjeg dana, čime se dobivaju prognoze kako će vodostaji izgledati za 5 dana


Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković pritom je podsjetio koliko je bilo teško prognozirati nedavni dolazak vodnog vala Dunavom zbog čega je i dalje potrebno nastaviti suradnju s Državnim hidrometeorološkim zavodom na projektu VEPAR.


– U suradnji s DHMZ-om kroz projekt VEPAR bit ćemo uspješniji u gradnji modela boljeg prognoziranja velikih vodnih valova i time olakšati sustav obrane od poplava te smanjiti rizik od katastrofa, poručio je Đuroković dodavši da je projekt VEPAR pokazao da »prognoziranje život znači.«