povezane vijesti
U zadnje vrijeme sve se više ljudi okreću prošlosti, možda jer je bilo na jedan način lakše i ljepše ili jer su se određene aktivnosti poštivale.
Stoga ne čudi trud i volja učiteljice Katarine Leš koja se s učiteljicom Matejom Štimac Mesić te ostalim partnerima potrudila da se u četvrtak 31. listopada organizira Smotra običaja, starih zanata i zavičajnog govora ”Čistu pa starinsku” u Područnoj školi Tršće od 17 h.
Upitali smo učiteljicu Katarinu Leš kako su došli na samu ideju:
– Ideja o organiziranju smotre koja govori o našoj bogatoj kulturnoj baštini, običajima i tradiciji traje već dugi niz godina. Sve je započelo s idejom predsjednika Matice hrvatske ogranak u Čabru, g. Ivanom Janešom, koji je predložio da počnemo s organizacijom smotre.
Prve smotre održale su se u Lividragi, potom smo održali smotre u P. Š. Prezid, gdje smo u suradnji s učiteljicom Darinkom Rački uprizorili tradicionalne svatove, nakon toga smo u P. Š. Tršće prikazali božićne, a potom i uskrsne običaje.
Bogatstvo je to koje morao prenijeti našim najmlađima kako bi, upravo oni znali to cijeniti i prenositi budućim naraštajima. Tu se razvila i suradnja s mnogobrojnim udrugama, kao što je Udruga iznajmljivača smještaja Grada Čabra koja je prepoznala vrijednost ove smotre i nastavila s organizacijom iste – izjavila je Katarina Leš.
Pojasnila nam je i koliko je bogat sam program:
– U četvrtak nas očekuje iznimno bogat kulturno – umjetnički program, demonstracija i predstavljanje običaja i starih zanata, predstavljanje tradicionalnih jela i ono najvažnije, sve se odvija na domaćem zavičajnom govoru koji je naše najveće bogatstvo.
Sve to vode učenici O. Š. „Petar Zrinski“ Čabar, P. Š. Tršće, „Mali čuvari kulturne i prirodne baštine zavičaja, folklorna skupina“ i to u sklopu projekta „Čuvari blaga zavičaja“ s učiteljicom Matejom Štimac Mesić i mojom malenkosti.
Učenici će recitirati pjesme koje su napisali na zavičajnom govoru, glumit će u igrokazima, plesat će i pjevati. Učenici će demonstrirati stare običaje, zanate.
Pripremat će zimnicu, plesti čarape, pržiti kavu, ”žagati ”drva, pokazati kako je bilo u školi u prošlosti… U program su se s veseljem uključili i naši harmonikaši Dylan Gašparac, Matija Turk te harmonikaši iz cijelog Gorskog kotara zahvaljujući Udruzi „Glazbeni susreti Gorskog kotara“ i njihovom predsjedniku Davoru Grguriću, a Pjevačka skupina puhačkog orkestra Grada Čabra s tradicionalnim pjesmama, uveličat će našu manifestaciju.
Nakon programa, svi sudionici moći će kušati vrhunsku domaću tradicionalnu hranu i kolače koje su pripremile vrijedne ruke naših mama, baka, prabaka. Zbog čega im se od srca zahvaljujemo – ponosno je izjavila Katarina Leš.
Smotra je do sada bila organizirana na više mjesta. Ove godine održat će se u prostorima P.Š. Tršće jer su učenici s projektom „Čuvari blaga zavičaja“ od Grada Čabra dobili i financijsku podršku.
– U sklopu projekta je u školi osmišljen i „Muzej blaga zavičaja“ kojeg će svi naši gosti moći razgledati, a učenici će biti i turistički vodiči koji će goste provesti muzejem i cijelom školom.
Kada radite s dobrom ekipom, kao što su učenici, njihovi roditelji, učiteljice, učitelji, onda ništa nije teško. A kada imate još i veliku podršku roditelja, udruga i lokalne zajednice, onda doista sve možete raditi s veseljem i puno ljubavi. S lakoćom!
Prilikom organizacije ovakve manifestacije, emocije su velike. Radujete se i veselite koliko djeca ovo vole raditi. Ništa im nije teško.
Ponosni ste kada vam učenici donose pjesme koje su napisali na zavičajnom govoru. Ponosni ste jer su djeca motivirana i puna dobre volje da sve naprave kako treba.
Sretni ste kada vidite s koliko ljubavi oni to rade. A kada imate super ekipu kolegica uza se, onda doista ništa nije teško. Svi žele sudjelovati u tome jer smo svi počeli shvaćati kako smo bogati, upravo zbog naše prošlosti.
Zbog našeg blaga zavičaja. Baštine, kulture, običaja, govora, prirode! Djeca vole to što rade, raduju se, vesele se! Pitaju me ako će nam biti tako lijepo kao i lani, jer lani su bili oduševljeni.
Odgovaram im da će biti još ljepše jer smo uložili još više truda i ljubavi kako bi sve ispalo dobro. A ono, što je najvažnije, djeci se moraju veseliti. Oni trebaju uživati i radovati se tome što rade! To je njihova mala, ali prava škola za život! – istaknula je Katarina Leš.
– Zahvaljujemo se na velikoj podršci O. Š. „Petar Zrinski“ Čabar i ravnateljici gđi. Silvani Šebalj – Mačkić, Gradu Čabru, Matici hrvatskoj ogranak u Čabru, Udruzi „Glazbeni susreti Gorskog kotara“, Udruzi žena „Vrijednice, , Udruzi žena „Goransko srce“„“ Udruzi iznajmljivača smještaja Grada Čabra“, dragim ženama, roditeljima i obiteljima naših učenika te svima koji su nam na bilo koji način pomogli. Veliko, veliko hvala! – na kraju je nadodala Katarina Leš.
A sada ostaje svim zainteresiranima doći i sjetiti se nekih drugačijih vremena.