Foto: Wikimedia Commons
Zanimljivo je da se tekst o navodnim kontaktima Putina i Muska nije pojavio u nekim nominalno prodemokratskim novinama, već u prorepublikanskim s obzirom da im je vlasnik Rupert Murdoch koji pod sobom drži i Fox News, najutjecajniju „desnu“ TV mrežu u SAD-u
povezane vijesti
Tamo negdje početkom 2023. godine mladi ministar digitalne transformacije Ukrajine Mihailo Fedorov nazvao je Elona Muska “jednim od najvećih privatnih donatora buduće ukrajinske pobjede“ nad Rusijom. U to vrijeme, konkretna pomoć njegove svemirske tvrtke SpaceX iznosila je oko 100 milijuna dolara. Riječ je o direktnoj ili indirektnoj pomoći vezanoj prije svega uz program Starlink, sustava gomile od preko sedam tisuća malih satelita u niskoj Zemljinoj orbiti koji površinu „opskrbljuju“ brzom internetskom vezom, kao i signalom za mobilne mreže.
Drugim riječima, Ukrajinci i tamošnje civilne vlasti imaju pristup brzom internetu zahvaljujući Starlinku, odnosno Musku, jer im je žičana i optička internetska komunikacija ograničena zbog ruskih sabotaža. Doduše, odluka Muska da ograniči uporabu Starlinka za civilne potrebe u Ukrajini, da ne dozvoli njegovu dostupnost na Krimu i ostalim okupiranim područjima Ukrajine što je umanjilo ratne napore ukrajinskih snaga, napade dronovima s ukrajinske strane i slično, nailazilo je i nailazi na kritike tamošnjih vlasti. Također, prilično je očito da se u zadnje vrijeme odnosi između Muska i Ukrajine zahlađuju upravo zbog njegove sve manje volje da proširi suradnju preko Starlinka, što nekako koincidira s Muskovim približavanjem Donaldu Trumpu u njegovom predizbornom pohodu na Bijelu kuću i za kojeg se zna da ima prilično ambivalentan stav u odnosu na ratni sukob u Ukrajini i još ambivalentniji u odnosu na samog Vladimira Putina.
Ipak, imajući sve gore napisano na umu, veliko je iznenađenje današnji tekst u The Wall Street Journalu u kojem se tvrdi da je Elon Musk u redovnom kontaktu s Putinom od kraja 2022. godine.
Prema informacijama koje je iz neimenovanih izvora (iz obavještajne zajednice), pribavio WSJ, raspon tema njihovih razgovora je bio vrlo širok, od osobnih stvari, biznisa, geopolitike, do traženja osobnih usluga. Tako je navodno Putin u jednom od kontakata tražio od Muska da ne aktivira spomenuti servis satelitskog interneta Starlink iznad Tajvana, kao uslugu Putinovom prijatelju, kineskom predsjedniku Xi Jinpingu. Postavlja se logično pitanje, ako su razgovarali o svemu tome, kako to da nisu dotakli temu korištenja Starlinka u Ukrajini, što u startu baca svjetlo neuvjerljivosti na tekst u Wall Street Journalu.
Tijekom dana Elon Musk se nije očitovao o tekstu, što je znakovito iako ništa ne mora značiti. Jer, kad je o njemu u mainstream medijima riječ, kao u slučaju nedavnog teksta njemačkog Der Spiegela gdje ga nazivaju „neprijateljem broj 2“ (Trump je broj 1), promptno reagira na ovaj ili onaj način.
S ruske strane, također je znakovito da je Kremlj reagirao odmah i iz nekog razloga se prometnuo u Muskovog advokata nazivajući navode lažima.
„Sve su to neistine, apsolutno lažne informacije“ – bio je otvoren s novinarima danas Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov, iako je mogao ostaviti da stvar visi u zraku i ne komentirati. To komunicira li Putin s Muskom, Putinu ne može naškoditi nimalo, a Musku može puno. Peskov je novinarima rekao da su se Putin i Musk ipak čuli, jednom, i razgovarali „o svemiru, kao i tehnologiji sadašnjosti i budućnosti“.
S druge strane, barem početni “ratni” angažman Muska na ukrajinskoj strani, izjave poput one da su njegove tvrtke napravile više od bilo koga u potkopavanju ruske agresije, više puta ponovljeno kategoričko demantiranje tvrdnji da je Putinov apologet, ostavljaju jasan izvanjski dojam da je teško povjerovati u scenarij u kojem Musk redovito komunicira s ruskim predsjednikom.
Zanimljivo je da se tekst o navodnim kontaktima Putina i Muska nije pojavio u nekim nominalno prodemokratskim novinama, već u prorepublikanskim s obzirom da im je vlasnik Rupert Murdoch koji pod sobom drži i Fox News, najutjecajniju „desnu“ TV mrežu u SAD-u. Istina je da su odnosi Murdocha i Trumpa kompleksno toplo-hladni, imaju uspona i padova. S druge strane, nema sumnje da je ovakva eksplozivno “otkriće” izravno potkopavanje Trumpovih napora da ponovno postane predsjednik SAD-a, što navodi na zbunjujući zaključak da Murdoch, kao osvjedočeni republikanac, ima nešto protiv toga da republikanac Trump postane predsjednik.
Američki predsjednički izbori se bliže i borba za glasove postaje sve prljavija i teško je današnji tekst WSJ-a gledati izvan tog konteksta. Veliki su ulozi u igri, Elon Musk je svjestan da igra rulet i da njegova poslovna budućnost neće biti ista zaustavi li se izborna kuglica na plavoj ili (sada) njegovoj crvenoj republikanskoj boji. Ako je Wall Street Journal danas iznio laži, to bi moglo dobiti sudski epilog i njegovog izdavača koštati teške milijune za klevetu.
Ako je pak istina, a ostaje da se vidi je li istina, na pomolu su dublje implikacije, manje za Elona Muska kao slobodnog igrača kojem udari na osobnu reputaciju, razne kontroverze i čudni potezi dosad nisu naškodili bitno u poslu, a više za Donalda Trumpa kao predsjedničkog kandidata. Ako u današnjem tekstu Wall Street Journala o kojem će se još puno pričati, ima istine, Elon Musk bi se od jakog aduta u Trumpovoj predizbornoj kampanji mogao prometnuti u teški balast.