Foto Reuters
povezane vijesti
- Plenković na klimatskom skupu: ‘Hrvatska već sada gotovo trećinu energije dobiva iz obnovljivih izvora’
- Energetska vizija do 2050. godine: ‘Svaki peti euro ide prema obnovljivoj energiji. Ina tu dobro balansira’
- EU želi zajednički kupovati ključne minerale i energiju, plan ima nekoliko ozbiljnih problema
Norveška energetska tvrtka Statkraft najavila je prodaju projekata za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i za baterijsku pohranu u Hrvatskoj, a potražit će kupce i za imovinu u Nizozemskoj i Indiji kako bi se fokusirala na tržišta s “visokim potencijalom rasta”.
Sredinom svibnja norveška kompanija zaključila je kupnju projekata francuskog Neoena u segmentima vjetroelektrana, solarne energije i baterijske pohrane struje u Hrvatskoj, naglasivši tada da namjerava ubrzati rast tog dijela poslovanja na svim tržištima.
U lipnju Statkraft je objavio strategiju koja predviđa “suženi fokus” i manje ambiciozne ciljeve u poslovanju sa solarnom energijom, vjetroelektranama na kopnu i na moru, baterijskom pohranom struje i vodikom.
“Tržišni uvjeti za cijeli sektor obnovljive energije postali su izazovniji pa smo odlučili zaoštriti našu strategiju i rasporediti kapital u prilike koje donose najveću vrijednost i najbolje se uklapanju u našu strategiju”, rekla je tada izvršna direktorica Statkrafta Brigitte Ringstad Vartdal.
U srijedu kompanija je izvijestila da će prodati poslovanje s vjetroelektranama na kopnu, solarnom energijom i baterijama u Hrvatskoj i Nizozemskoj i kapacitete za proizvodnju struje u hidroelektranama i i solarnim sustavima u Indiji.
Namjeravamo se fokusirati na “tržišta s velikom potencijalom u nordijskoj regiji, Europi i Južnoj Americi”, dodali su.
“U Europi ćemo i dalje graditi jaku poziciju u segmentu obnovljive energije. Optimiziramo portfelj kako bismo razvili obujam i snagu i poboljšali profitabilnost na tržištima s visokim potencijalom”, naglasila je u priopćenju izvršna direktorica norveška tvrtke.
Prioritet Statkrafta bit će ulaganja u hidroelektrane u Norveškoj i “poslovanje na globalnom tržištu”, uz postupnu gradnju “industrijske uloge u proizvodnji struje u vjetroelektranama na moru u Sjevernoj Europi i u proizvodnji ‘zelenog’ vodika, stoji u priopćenju.
“Izvan Europe usmjerit ćemo nova ulaganja u Južnu Ameriku koja nam nudi dobre prilike za proširenje i primjenu temeljnih kapaciteta”, dodala je Vartdal.
Indija i dalje nudi veliki potencijal za rast, ali izgradnja značajne pozicije zahtijevala bi značajna ulaganja, iz godine u godinu, i prioritetnu poziciju u odnosu na mnoga druga tržišta, objasnila je direktorica Statkrafta.
“(…) cijelo tržište energije danas je izazovnije. Cijene energije niže su, a troškovi tehnologije i kapitala viši. Vlade su odgodile tržišnu regulativu i mjere potpore, a geopolitička je neizvjesnost izraženija”, stoji u priopćenju Statkrafta.