Važnost svjetlosti

Stručnjaci protiv ljetnog računanja vremena: “Pomicanje kazaljke na satu ima negativne učinke na zdravlje ljudi”

P. N.

Foto Katniss12 / Pixabay

Foto Katniss12 / Pixabay

Ovaj zahtjev proizlazi iz negativnih učinaka koje pomicanje sata ima na kvalitetu sna i zdravlje općenito

Skupina stručnjaka iz britanskog udruženja koje se bavi problemima spavanja (British Sleep Society) pozvala je britansku vladu da ukine pomicanje kazaljke na sata dva puta godišnje, odnosno ljetno računanje vremena. Ovaj zahtjev proizlazi iz negativnih učinaka koje pomicanje sata ima na kvalitetu sna i zdravlje općenito, a ta je rasprava također zaživjela u drugim europskim zemljama, piše Il Messaggero.



 


Predlažu zadržavanje zimskog vremena


Autori članka objavljenog u časopisu Journal of Sleep Research pozivaju na zadržavanje isključivo solarnog vremena, koje će stupiti na snagu sljedećeg vikenda i ostat će aktivno tijekom cijele zime.


Prema istraživačima, prisutnost sunčeve svjetlosti ujutro ključna je za zdravlje, dok ljetno računanje vremena tijekom ljeta prisiljava mnoge ljude da se probude dok je još mrak.


Ujutro je tijelu potrebno najviše svjetla


“Rasprave o ukidanju promjene vremena vode se već neko vrijeme”, komentira jedna od autorica članka Megan Crawford sa Sveučilišta Strathclyde. ”


Alarmantno je što neki žele zadržati ljetno računanje vremena tijekom cijele godine.


Ovo je zabluda ako pogledamo kako bi to utjecalo na kvalitetu spavanja i cirkadijalni ritam.”


Prema mišljenju Megan Crawford, jutro je vrijeme kada je našim biološkim satovima potrebno najviše svjetla kako bi ostali sinkronizirani.


Pomicanje sata na proljeće najnegativnije utječe na cirkadijalni ritam – odnosno fizičke, psihičke promjene i promjene ponašanja koje doživljavamo u 24 sata, piše Mirror.


 



 


Utjecaj zimske sunčeve svjetlosti


“Na našim geografskim širinama”, nastavlja Crawford, “nema puno dnevnog svjetla tijekom zimskih mjeseci. Morate birati između prirodnog svjetla ujutro ili poslijepodne, a znanstveni dokazi podupiru izbor svjetla ujutro.”


Međutim, ovaj diskurs se ne primjenjuje univerzalno na druge zemlje, jer su istraživači uzeli u obzir isključivo geografski položaj i orijentaciju Ujedinjenog Kraljevstva.