Sabor

Tjednik Novosti i SNV posvađali zastupnike

Portal Novi list, Hina

Miro Bulj / Foto Davor Kovačević

Miro Bulj / Foto Davor Kovačević



I prije početka rasprave o Izvješću o provedbi Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina u 2023. zaiskrilo je između desnice i ljevice vezano uz financiranje tjednika Novosti pri čemu je Mostov Miro Bulj taj tjednik optužio da blati RH i Domovinski rat.


Bulj je tražeći stanku prozvao Vladu zbog financiranja “Pupovčevog Srpskog narodnog vijeća (SNV)” koji, smatra, ne štiti ljude srpske nacionalnosti i njihove interese – nego je to etnobiznis Milorada Pupovca i njegove ekipe.


Upozorio je da Vlada, preko SNV-a, iz proračuna financira tjednik Novosti koji blati Hrvatsku i Domovinski rat te sve vrijednosti koje baštini većina.




“Oni koji ne poštuju vrijednosti Domovinskog rata ti se ne mogu financirati”, poručio je.


To je izazvalo više reakcija zastupnika, a Urša Raukar Gamulin (Možemo) poručila je Bulju da se ne može i ne smije na takav način napadati Novosti o kojima se šire laži da su protiv hrvatske države, branitelja i da su za “Srpski svet”.


“Ne, Novosti su jedan ozbiljan list koji kritički progovara, što mu je i zadatak, o svim pojavama u hrvatskom društvu”, poručila je.


Drži da su se Novosti uzele u politikanske svrhe kako bi se politički obračunavalo s određenim ljudima.


U obranu Bulja stao je Mostov Marin Miletić koji isto smatra da se tu radi o “etnobiznisu Pupovca”.


“Ovdje se radi da je samo u 2024. isplaćeno gotovo 800.000 eura liku preko čijih novina se omalovažava, pljuje i vrijeđa Domovinski rat i hrvatski branitelji. To je nedopustivo i tome treba stati na kraj”, kazao je.


I Ivana Mujkić (Domovinski pokret) smatra da, dok hrvatski narod financira preko proračuna Novosti, i zastupnici imaju pravo raspravljati o njegovom sadržaju.


SDSS-ova Anja Šimpraga pozvala je Bulju da prestane “na leđima srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj zarađivati politike bodove u svojoj predsjedničkoj kampanji”.


Pozvala ga je da pomogne ljudima koji žive na području Sinja i gdje ima pripadnika srpske nacionalne manjine. “Srpska nacionalna manjina u Republici Hrvatskoj živi, živjet će, živjela je i poštuje njezine zakone”, poručila je.


SDP-ov Arsen Bauk smatra da Bulj ne poštuje saborsku Deklaraciju o Domovinskom ratu kada upravo na temi Domovinskog rata lojalnim hrvatskim državljanima imputira da oni nešto rade protiv Domovinskog rata.


Naveo je kako klub SDP-a ima primjedbi na izviješće, na način provođenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina a posebno na način participacije zastupnika nacionalnih manjina u parlamentarnoj većini.


No, nema primjedbi na one medije, koji koristeći jedno od temeljnih vrednota Ustava o slobodi izražavanja, izražavaju mišljenja koja se nekome ne sviđaju bilo na desnici ili ljevici.


Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je, podnoseći Izvješće, rekao da je u svrhu provedbe tog zakona u prošloj godini utrošeno ukupno 71 milijun eura od čega je 67 milijuna sredstava iz Državnog proračuna.


Navodeći detaljno podatke iz raznih područja (obrazovanja, vjere, kulturne autonomije i slično), Božinović je naveo kako je – u odnosu na etnički motivirana kaznena djela i diskriminaciju na području posebne državne skrbi u prošloj godini bilo ukupno 22 događaja koja su imala obilježja međuetničke netrpeljivosti – najčešće između Hrvata i Srba.


Izrazio je, među inim, zadovoljstvo što analiza provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma za razdoblje od 2021. do 2027. i pratećeg Akcijskog plana za razdoblje od 2023. do 2025. ukazuju na kontinuiranu napredak u područjima obrazovanja Roma, unaprjeđenja njihova uvjeta stanovanja, održivog zapošljavanja kao i očuvanja povijesnog sjećanja romske tradicije i kulture.