Foto: Milan Đekić
Nikad veći broj izlagača, mnogo zabave, poučni paneli i predavanja
povezane vijesti
Riječka konvencija fantastike Rikon proteklog je zabavila velik broj zaljubljenika u fantastiku i ZF, ljubitelja društvenih i videoigara, entuzijaste cosplayja, sanjare mašte i mnoge druge koji su se tijekom tri dana programa okupili u Exportdrvu.
Za mjesto radnje 27. izdanja konvencije organizatori su odabrali novu lokaciju, a veliki prostor na Delti na svoje je dvije etaže prigrlio nikad veći broj izlagača, mnogo zabave, poučne panele i predavanja i sve ono na što je riječka konvencija navikla svoje posjetitelje.
Počasni gost Rikona bio je američki glumac Doug Cockle čiji glas dobro poznaju svi igrači videoigre Witcher.
Cockle već dvadeset godina posuđuje glas protagonistu Geraltu od Rivije, a svojim je glasom zaintrigirao i velik broj posjetitelja konvencije koji su ga slušali i družili se s njime na Rikonu.
Trud, rad, zalaganje
Posebno živopisno bilo je na subotnjem Cosplay šou. Poznata je to vrsta zabave na kojoj natjecatelji izaberu jedan fantastični lik, načine kostim te utjelove na velikoj pozornici.
Tako je bilo i ovoga puta kada se velik broj kreativnih cosplayera redao na glavnoj pozornici Rikona, dok ih je publika pratila velikim pljeskom u jednoj od centralnih aktivnosti svake konvencije.
Cosplayeri su bili podijeljeni u dvije kategorije. Apprentice liga bila je rezervirana za neustrašive entuzijaste, dok su se u Master ligi natjecali oni koji se ozbiljno bave tom vrstom javnog nastupa.
Prvonagrađena prema odabiru tročlanog žirija u Apprentice ligi bila je Lea Pungerčić iz Sevnice kojoj je ovo bio drugi posjet Rikonu, ali, kako kaže, nikako posljednji.
– Danas sam cosplayala kao Lucifer iz Hazbin Hotela. Tijekom nastupa sam se odlično osjećala. Proces izrade trajao je tri tjedna, za vrijeme kojih sam ovo odijelo napravila od krepa.
Trudim se dva do tri puta godišnje posjećivati konvencije, a hobi mi je šivanje, tako da kroz to nastaju moji cosplay kostimi. Razmišljala sam po čemu je Lucifer poznat u svijetu fantastike, stoga sam u nastup uklopila elemente plesa, humora i na kraju mađioničarski trik koji je uvijek atraktivan.
Ovo mi je drugi put na Rikonu, ali mislim da ću dolaziti još mnogo godina. Na riječkoj konvenciji upoznajem mnogo prijatelja i sudjelujem u panelima i radionicama. Rikon mi je ponajbolja konvencija koju sam posjetila, navodi Lea Pungerčić.
Slavenska mitologija
Publika je svoju nagradu među natjecateljima u apprentice ligi dala Nex Jurčec koja je od brojnih materijala sama izradila kostim Skull Kida.
– Utjelovila sam Skull Kida iz videoigre »The Legend of Zelda: Majora’s Mask«.
Cijeli kostim sam napravila sama. Za to mi je trebalo oko četrdesetak sati. Na cosplayima se natječem već šest godina, a posljednje četiri godine sama izrađujem kostime, kaže Nex Jurčec.
Žiri i publika bili su složni oko toga koga nagraditi za nastup u master konkurenciji. Damjan i Vida okupljeni u duo ViD arts obožavatelji su epske fantastike iz Beograda.
Ljubavni par redovito zajedno nastupa na cosplay šouima, a ovog su se puta odlučili združiti kao dvojac iz videoigre »Witcher«. Damjan kao Geralt od Rivije i Vida kao strašnolika Noonwraith svojim su nastupom zadivili sve u prostoru Exporta.
Nagrade Artefakt
– Ovo je dokaz da se trud, zalaganje, krv, suze i znoj na kraju isplate. Uvijek nastupamo u paru. Imamo razne kostime. Mi smo ljubitelji epske fantastike, ali pobliže i slavenske mitologije.
Sama igrica »Witcher« potekla je iz knjiga koje su bazirane na slavenskoj mitologiji. Poludnica je termin iz mitologije koji označava ženu koja je preminula jako mlada ili život skončala tragičnom smrću pa se onda »povampirila« i vratila u život.
Poludnicu po predaji možete vidjeti u najtoplijim danima ljeta. Ja sam utjelovio Witchera, mutanta kojeg su napravili da lovi razna čudovišta iz slavenske mitologije, kazao je Damjan.
Posljednjeg dana Rikona održana je i tradicionalna dodjela književnih nagrada Artefakt. Nagrade u brojnim kategorijama dodjeljivale su se za umjetnička ostvarenja hrvatskih autora na hrvatskom jeziku u žanru spekulativne fikcije za djela u 2023. godine.
Artefakt za najbolji roman dobio je Ed Barol za djelo »Boja neba«. U kategoriji srednje duge priče nagradu je osvojila Antonija Mežnarić za djelo »Misterija izgubljenih tragača velebitskog blaga: Pregled materijala«.
Najboljim djelom kratke kategorije proglašen je »Otok« Zorana Krušvara, dok je u dječjoj kategoriji nagrađen »Narančasti otok« Margarete Vidmar i Darka Matića.
Artefakt vizualne umjetnosti za najbolju ilustraciju zaslužila je Mia Rogić za ilustraciju Pugbata, dok je u kategoriji devete umjetnosti za najbolji strip nagrađena Antea Benzon za strip »Zavjet«.