Foto Reuters
povezane vijesti
Nizozemska priželjkuje uspostavu europske koalicije za proizvodnju čipova kako bi se ojačala domaća industrija i sačuvala konkurentnost u utrci s tvrtkama iz SAD-a i Kine, rekao je nizozemski ministar gospodarstva.
Nizozemska je matična zemlja vodećeg proizvođača strojeva za čipove ASML-a, a želi “olakšati drugim zemljama EU-a da izgradnju nekoliko tvornica za proizvodnju, montažu i pakiranje”, rekao je Dirk Beljaarts u četvrtak na marginama sastanka ministara industrije skupine sedam vodećih svjetskih gospodarstava (G7) u Rimu.
“Suradnja je važna kako bi EU bio snažniji, među ostalim globalnim igračima, kako bi bio utjecajan”, rekao je Beljaarts koji je pozvan na sastanak G7 o tehnološkoj politici iako Nizozemska nije članica i zauzima 18. mjesto na svjetskoj ljestvici gospodarstava.
Nizozemska je voljna preuzeti vodeću ulogu, rekao je Beljaarts, istaknuvši da na toj ideji surađuje s talijanskim kolegom Adolfom Ursom.
EU želi do kraja desetljeća povećati udio u globalnom tržištu čipova na 20 posto, uz podršku zakona o čipovima koji predviđa subvencije u vrijednosti 43 milijarde eura.
Nizozemski ministar sastao se u Rimu odvojeno s američkom ministricom trgovine Ginom Raimondo, uoči novog kruga američkih ograničenja na izvoz naprednih strojeva za čipove u Kinu.
Beljaarts je rekao da se u Rimu prvi puta sastao s Raimondo, istaknuvši i da su tema razgovora bila područja moguće suradnje, a ne ograničenja izvoza.
Prije mjesec dana nizozemska vlada zabranila je de facto pod pritiskom Washingtona domaćoj kompaniji isporuke najsuvremenijih EUV strojeva kineskim kupcima, a prije približno godinu dana uvela joj je i obavezu pribavljanja dozvole za izvoz NXT:2000 serije i sofisticiranijih DUV strojeva.
Početkom rujna američko ministarstvo trgovine ažuriralo je propise o izvozu, a ažurirani nizozemski propisi preuzeli su američku formulaciju u relevantnim dijelovima o litografiji.
ASML-ov prihod i dobit oštro su pali u drugom tromjesečju zbog neizvjesnosti na tržištu i nepovoljnog “makrookruženja”, prema poslovnom izvješću objavljenom u srpnju. Prihod je pao gotovo 10 posto, na 6,2 milijarde eura, a još je snažnije potonula neto dobit, za 19 posto, na 1,6 milijardi eura.