Analitičari

Kovačević o sukobu na državnom vrhu: ‘Milanović griješi, a Plenković namjerno i sustavno krši Ustav’

Zlatko Crnčec

Foto Hrvoje Jelavic/ Sandra Simunovic PIXSELL

Foto Hrvoje Jelavic/ Sandra Simunovic PIXSELL

"Istup predsjednika smatram izrazom frustracije činjenicom da ga Vlada onemogućava u ostvarivanju njegove ustavne ovlasti"



Predsjednik Republike Zoran Milanović je u utorak u Tivtu u Crnoj Gori dosad iznio najjači napad na politiku NATO saveza kada je u pitanju rat u Ukrajini. On je optužio NATO da već ima svoje osoblje u Ukrajini, da se izravno miješa u rat. Time je dosad najviše iskočio iz politike koju provodi Vlada.


Vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević smatra da »treba poći od činjenice da ne postoji komunikacija između premijera i predsjednika o temama koje Ustav izričito stavlja u zajedničku nadležnost«


Neprimjereni istupi


– I predsjednik je vjerojatno frustriran takvim stanjem pa nerijetko istupa na neprimjeren način. On sada javno govori ono što bi trebalo biti predmetom rasprave u četiri oka između njega i premijera. Predsjednikova izjava je bila neprimjerena. Istup predsjednika smatram izrazom njegove duboke frustracije činjenicom da ga Vlada onemogućava u ostvarivanju njegove ustavne ovlasti, rekao je Kovačević za naš list.




Vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić smatra da je moguće da Milanović ovako govori jer smatra da će mu to pomoći u izbornoj kampanji jer velik dio građana dijeli njegova stajališta.


– To je ono što treba jako komunicirati prema građanima. I postaviti ključno pitanje zašto oni smatraju da Milanović razumije ono što ne razumiju od Norveške i Švedske pa do Slovenije i Italije. Kako to da oni ne razumiju ono što razumije samo Milanović. Zar građani zaista misle da su svi oni izgubljeni u vremenu i prostoru, a samo naš predsjednik zajedno s Orbanom razumije što se zaista događa. I da je on zaista jedini koji ima ispravno mišljenje. O tome moramo pričati jer ankete građana su jako loše po nas. Jer ispada da samo Hrvatska zajedno s još par zemalja jedina ispada iz kolosijeka, smatra Avdagić.


On navodi da Hrvatska nema previše mogućnosti kad je u pitanju njena vanjska politika.


– Mi smo mala zemlja. Neki bi rekli najbolje je ne isticati se. Ali se sada ističemo. Ono što je predsjednik napravio je značajno loše. Stavilo nas je u jednu kategoriju u kojoj srećom nismo u potpunosti iz razloga što svi znaju da veleposlanstva naših država saveznica prate čitavu priču. I oni znaju da to nije jedinstveno stajalište Hrvatske. Tu se može primijetiti razlika. Orbana se jasno i izravno kritizira od strane brojnih država, Hrvatsku ne, smatra Avdagić


Bez posljedica


– Ispast će da je on rekao ono što je rekao, a da posljedica neće biti. Da, ali građani bi trebali shvatiti da se netko drugi pobrinuo da ne bude bilo kakvih drastičnih posljedica.


I Kovačević smatra da nikakvih posljedica za Hrvatsku neće biti zbog ovakvih Milanovićevih istupa.


– Ne vjerujem da će biti neke posljedice na NATO niti za Hrvatsku. Jer Vlada uspješno amortizira te predsjednikove istupe. Ali sjetimo se da je službeno stajalište Hrvatske u vrijeme predsjednika Ive Josipovića bilo da Hrvatske snage u Afganistanu ne sudjeluju u borbenim operacijama. I što se uspostavilo? Da su sudjelovale. Ne kažem da bi se to nužno dogodilo i u ovom slučaju, ali treba razmotriti sve raspoložive činjenice. I sve moguće ishode donošenja ove ili one odluke. To treba raditi na zatvorenom sastanku predsjednika i premijera. I nakon toga trebaju izaći sa zajedničkom izjavom Članstvo u NATO-u donosi niz benefita, ali sa sobom povlači i odgovornost pa i stanovite rizike. Ne možemo se ponašati kao da nismo u članstvu. I zato je predsjednik pogriješio što nije potpisao i tu odluku koja mu je podnesena na potpis. Ali s druge strane premijer namjerno i sustavno kroz cijeli svoj dosadašnji mandat krši Ustav odbijajući da surađuje s predsjednikom po pitanju vanjske politike, sigurnosne politike i obrane, smatra Kovačević.