Foto: Wikimedia Commons
Sony ovom akvizicijom neće dobiti sva prava. Od više vrsta prava (pravo na snimke, tzv. neighbouring prava za izvođenje snimki, pravo na ime…), od kojih se može zaraditi, iz ovog dogovora isključena su izdavačka prava
povezane vijesti
Nakon što je Financial Times prije nešto više od dva tjedna objavio glasinu da Sony želi kupiti prava na glazbu legendarnog rock benda Pink Floyd, to se zaista i dogodilo, ali ne za cifru s kojom su oni baratali.
Bila je riječ o 500 milijuna dolara, no dogovorena cifra je nešto niža, oko 400 milijuna dolara. S obzirom na opsežan katalog, veličinu benda i niz opće poznatih pjesama, cijena se ne čini prevelika. Za usporedbu, prava na glazbu grupe Queen prodane su također Sonyju za vrtoglavih 1,2 milijarde dolara. No, kako javlja Music Business Worldwide, Sony ovom akvizicijom neće dobiti sva prava. Od više vrsta prava (pravo na snimke, tzv. neighbouring prava za izvođenje snimki, pravo na ime…), od kojih se može zaraditi, iz ovog dogovora isključena su izdavačka prava, što će reći da autori glazbe i dalje zadržavaju pravo na tantijeme.
Prava na snimke Pink Floyda sada drže dvije tvrtke, Pink Floyd Limited i Pink Floyd Music Limited. Ova zavrzlama je posljedica razlaza benda sa Rogerom Watersom 1985. godine, pa prva naplaćuje prava na glazbu prije Watersova odlaska, a druga nakon. S razlazom nisu prestali i njihovi međusobni sukobi i tužakanja po sudovima o tome tko ima pravo na korištenje imena i glazbe koju su zajedno stvarali.
Prema navodima online glazbenog glasnika Music Business Worldwide, obje navedene tvrtke generirale su prošle godine prihod od 50 milijuna dolara.
Kolika je zapravo bila velika gnjavaža oko glazbenih prava na glazbu danas nepostojećih Pink Floyda i koliko je zapravo olakšanje ovakav epilog, objasnio je David Gilmour, frontmen Pink Floyda nakon Watersovog odlaska. Za Rolling Stone ovo ljeto rekao je da bio to bilo ostvarenje sna, ali ne zbog novca jer nikome od vremešnih živućih članova Pink Floyda novac nije nužnost, bubnjar Nick Mason “težak” je oko 100 milijuna dolara, Gilmour 180, a Waters čak 310 milijuna dolara.
Stvar je po Gilmouru u tome da se ostavština Pink Floyda ne povlači po blatu, da ono što je ostalo iza njih ne bude predmet natezanja i svađa. Prije svega između njega i Watersa koji nikako da pronađu zajednički jezik. Sad više neće odlučivati o dijelu prava na glazbu koju su nekad zajedno stvarali, a usput će i zaraditi prilično novca.