povezane vijesti
U Puntu je održan inicijalni sastanak sudionika velikog i vrijednog EU projekta kojeg je upravo Općina Punat vodeći partner. Kako nam je predstavio općinski načelnik Daniel Strčić, riječ je projektu nazvanom akronimom JOINABLE, u vrijednosti odnosno ukupnom proračunu od čak 1,47 milijuna eura.
– Projekt JOINABLE je financiran iz EU fonda Interreg IPA Adrion, a od spomenutog je iznosa 85 posto sufinancirano iz EU fondova, otkriva nam puntarski općinski čelnik.
Projekt okuplja devet partnera iz šest zemalja s područja Jadranskog i Jonskog mora, s ciljem razvoja strategije upravljanja plastičnim otpadom u EU Adrion regiji, te poticanja razvoja plave kružne ekonomije.
Trajanje projekta predviđeno je na tri godine odnosno 36 mjeseci, a provedba projekta JOINABLE, kojemu bi puni naziv bio “Joint approach to blue circular economy for the Adriatic and Ionian Region”, službeno je startala radnim okupljanjem svih partnera, koji se održao u Općini Punat.
Sastanak je otvorio načelnik Općine Punat, Daniel Strčić, koji je u svom pozdravnom govoru izrazio zadovoljstvo što je upravo Punat domaćin i nositelj ovog važnog i ambicioznog međunarodnog projekta koji doprinosi očuvanju okoliša i održivom razvoju.
Tijekom dvodnevnog sastanka, doznali smo od čelnika općine domaćina, partneri su raspravljali o ključnim ciljevima projekta, a koji uz ostalo uključuju edukaciju trenera za korištenje digitalnih alata i spektrometara za praćenje plastičnog otpada, razvijanje metodologije za čišćenje i praćenje plastičnog otpada u vodenim okolišima, kreiranje sustava koji plastični otpad pretvara u nove proizvode uključujući i namještaj za javne prostore te, naravno, i uključivanje lokalnih zajednica odnosno građana u postupke prikupljanja i sortiranja otpada.
– Jedan od važnih rezultata projekta biti će uređenje i uspostava “show rooma” u Općini Punat, prezentacijskog prostora opremljenog namještajem izrađenim od plastike prikupljene s plaža otoka Krka, ističe nadalje Strčić naglašavajući i da će osim toga, aktivno sudjelovanje lokalnih zajednica i građana u prikupljanju, selekcioniranju i “karakterizaciji” otpada pridonijeti još uspješnijem razvrstavanju i ponovnom upotrebljavanju plastike.
Specijalizirane tvrtke pri tom će prerađivati plastični otpad u granule te ih koristiti za proizvodnju novih, korisnih predmeta, zaključio je predstavljanje ciljeva i modela provedbe projekta JOINABLE načelnik Općine Punat, Daniel Strčić.
Osim Općine Punat koja je, kako smo već spomenuli, vodeći partner ovog međunarodnog projekta, u partnersku su se suradnju ovom prigodom i formalno uključili i udružili predstavnici hrvatske tvrtke Sensum, talijanska udruga Venice Lagoon Plastic Free i Agencija za inovacije u poljoprivredno-prehrambenom sektoru i ribarstvu, Pomorski fakultet Kotor Sveučilišta iz Crne Gore, Institut za razvoj poduzetništva iz Grčke, Sveučilište informacijskih znanosti i tehnologije “Sveti apostol Pavle” Ohrid iz Sjeverne Makedonije te Institut za okoliš i upravljanje teritorijem kao i Općina Divjake iz Albanije.
Uspjeh ovog projekta ovisiti će ponajprije o bliskoj suradnji svih partnera i lokalnih zajednica, a rezultirati će izradom zajedničke strategije za razvoj plave kružne ekonomije koja će biti primjenjiva i u područjima gdje upravljanje otpadom, nažalost, još uvijek nije dovoljno razvijeno, otkrili su nam po završetku njihova prvog radnog okupljanja predstavnici njegovih sudionika.
Inicijalni je sastanak zaključen dogovorom o daljnjim koracima u provedbi projekta i formalizacijom suradnje među partnerima.
Udio Općine Punat unutar projekta iznosi 299.890 eura od čega je 85 posto odnosno 254,9 tisuća eura sufinanciranje Interreg sredstvima, dok je doprinos Općine Punat 15 posto odnosno 44,9 tisuća eura. Kao vodeći projektni partner Općina Punat biti će odgovorna za upravljanje projektom te koordinaciju i komunikaciju među projektnim partnerima.