Iskusni meteorolog

Rujan je bio kišovitiji, ali Vakula tvrdi i – topliji od prosjeka. Otkrio je što nas čeka u listopadu

P. N.

Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

Ukupna mjesečna količina oborine diljem je Hrvatske, kaže, bila veća od prosječne



Meteorolog Zoran Vakula analizirao je vremenske prilike u minulom rujnu.


“Prošli svježi dani, ujutro čak i prohladni, s mjestimice prvim mrazom nakon jeseni, kao i za sredinu rujna neuobičajena, ponegdje čak i rekordna hladnoća, vjerojatno su barem neke naveli da pomisle kako je ovaj rujan hladniji od prosječnog. A nije. Dapače. Barem prema neslužbenim preliminarnim analizama trenutačno dostupnih podataka sa službenih meteoroloških postaja, koje tek trebaju provjeriti i potvrditi klimatolozi DHMZ-a. Topli dani u drugom dijelu mjeseca, uz čak poneki dnevni rekord, te još više iznaprosječno topao, čak vruć početak mjeseca, s također ponekim novim dnevnim rekordom – pridonijeli su pozitivnom odstupanju od prosječne srednje mjesečne temperature zraka. I to za često 1 do 2 °C! Štoviše, u Dubrovniku je ovo vjerojatno bio 12. najtopliji rujan u povijesti mjerenja!? U zagrebačkom Maksimiru 13. najtopliji, Osijeku 17., te samo malo “blaži” u Rijeci 22., Splitu 26. i Gospiću 29. u nizu najviših vrijednosti srednje rujanske temperature zraka”, tumači Vakula za HRT, navodeći da su i srednja najniža dnevna temperatura zraka, i srednja najviša dnevna temperatura zraka gotovo posvuda bile više od prosjeka.


Ukupna mjesečna količina oborine diljem je Hrvatske, kaže, bila veća od prosječne.




“Štoviše, u Dubrovniku, primjerice, tijekom 8 kišnih dana izmjereno je 335 litara kiše po četvornome mjestu, barem prema još neslužbenim podacima. To će vrlo vjerojatno biti 2. najveća ukupna rujanska količina oborine u povijesti mjeranja, odmah iza rekordno kišovitog rujna 2014. godine, s gotovo 363 litre. Pritom su čak 3 dana nadmašeni dosadašnji dnevni rekordi, ali srećom, ne i rekordna dnevna količina oborine u rujnu, kao što se, primjerice, dogodilo na Zavižanu, vjerojatno i još ponegdje”, dodaje Vakula.


Od siječnja do rujna rekordno toplo


I ukupna količina oborine dosadašnjeg dijela 2024. godine u mnogim je krajevima veća od višegodišnjih srednjih vrijednosti. No, u Osijeku, primjerice, još uvijek postoji mali manjak. No, posvuda je temperaturni “višak” u odnosu na prosjek.


“I to kakav!? Srednja temperatura zraka od 1. 1. do 30. 9. 2024. godine diljem Hrvatske rekordno je visoka. I to viša od dosadašnjeg rekorda većinom za oko 1 °C, ponegdje i više – što je za devetomjesečni srednjak velika razlika. Stoga je još vjerojatnije nego prije da će ova godina biti među najtoplijim u povijesti mjerenja. Inače, do sada je najtoplijih prvih 9 mjeseci u godini bilo u nekim dijelovima Hrvatske 2007. godine, u nekim pak 2018., pa i 2023. godine”, ističe meteorolog.


U listopadu nastavak niza?!


“Ostvare li se trenutačno najvjerojatnije prognoze – mjeseci u nastavku godine nastavit će dosadašnji dugotrajni niz barem malo toplijih od prosječnih. No, kao i do sada – to ne znači da neće biti i hladnijih razdoblja. Dapače. Prvo već sljedećih dana, kad će i kiša ponovno ponegdje biti obilna, osobito na Jadranu i područjima uz njega, gdje će nevolje stvarati i najprije jugo, zatim i bura…”, zaključuje Vakula za HRT.