Reuters
Naglasio je da su Hrvatska i SAD osnažili svoju obrambenu suradnju koja je posebno važna u današnjem svijetu u kojem „zaista ne nedostaje kriza”, od ruske agresije na Ukrajinu to stanja na Bliskom istoku
povezane vijesti
- Plenković o nalogu za uhićenje Netanyahua: ‘Ne mogu prihvatiti da ga se izjednačava s teroristima’
- Plenković: Beroš se neće vraćati u Sabor; parlamentarna većina je stabilna i inicijativa oporbe nema izgleda za uspjeh
- Vlada odbija navode iz Prijedloga za pokretanje pitanja povjerenja premijeru Plenkoviću kao neutemeljene
ZAGREB – Svijet pun sigurnosnih kriza upućuje Hrvatsku na još tješnju suradnju sa Sjedinjenim Državama, rekao je u subotu navečer Andrej Plenković u obraćanju Hrvatima u Chicagu.
Zadnjeg dana svog petodnevnog posjeta SAD-u, tijekom kojeg je posjetio Los Angeles i New York te govorio na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda, Plenković je kao prvi hrvatski premijer u posjeti hrvatskoj zajednici u Chicagu sudjelovao na obilježavanju 50. godišnjice osnutka Hrvatskog kulturnog centra u tom američkom gradu.
Plenković je tamo govorio o odnosima SAD-a i Hrvatske, stanju u kojem se Hrvatska danas nalazi te njezinim ambicijama za nadolazeće razdoblje.
Naglasio je da su Hrvatska i SAD osnažili svoju obrambenu suradnju koja je posebno važna u današnjem svijetu u kojem „zaista ne nedostaje kriza”, od ruske agresije na Ukrajinu to stanja na Bliskom istoku.
„Sve nas to upućuje na još tješnju suradnju sa SAD-om kao glavnom i najsnažnijom članicom NATO-a i našom saveznicom”, rekao je premijer, pa dodao da Hrvatska tako „učvršćuje i svoju sigurnost”.
Hvalio je suradnju dviju država i u „svim međunarodnim forumima”, kao i na gospodarskom planu. SAD i Hrvatska trenutno imaju godišnju trgovinsku razmjenu od milijardu i 800 milijuna eura, a proteklih se godina posebno pojačala suradnja u energetskom sektoru i nakon nastojanja vlade da privuče što više američkih investicija u Hrvatsku.
Jedna od njih je tvrtka Jabil koja će za desetak dana u Osijeku otvoriti tvornici s više od 1500 zaposlenika, kazao je Plenković.
Naglasio je da poseban doprinos dobrim odnosima dviju zemalja daju Hrvati u Americi te da Hrvatska ne zaboravlja ogroman doprinos dijaspore tijekom Domovinskog rata.
Prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman „uvijek je naglašavao jedinstvo domovinske i iseljene Hrvatske, mi tu politiku i danas provodimo i nastavljamo”, rekao je Plenković.
Zahvalio je i tamošnjim franjevcima i općenito Crkvi koja je „stoljećima održala hrvatski narod na okupu, očuvala naš identitet, našu kulturu, naše običaje, našu vjeru”.