Foto Nikola Blagojević
Od 2007. godine kroz školu je prošlo gotovo 400 studenata, što smatram impresivnim brojem i velikim doprinosom našoj zajednici pravnih stručnjaka koji će se baviti ljudskim pravima – istaknula je Ines Matić Matešković s Pravnog fakulteta u Rijeci
povezane vijesti
NOVI VINODOLSKI – Ljetna škola ljudskih prava jučer je otvorena u Novom Vinodolskom, a potrajat će sve do kraja tjedna, odnosno 27. rujna. Škola se u gradu Mažuranića održava od 2007. godine, u organizaciji Grada Novog Vinodolskog i Pravnog fakulteta u Rijeci. Ove godine ljetna škola okuplja studente s hrvatskih pravnih fakulteta u Osijeku, Rijeci i Zagrebu, ali i one s Pravnog fakulteta u Mostaru. Studenti pohađaju ljetnu školu kako bi izučavali razna područja zaštite ljudskih prava u Europi, raspravljali o njihovoj zaštiti te stjecali stručna znanja i vještine. Kao i prijašnjih godina, u radu škole sudjeluju vodeći autoriteti s područja zaštite ljudskih prava. Svečano otvaranje svojom su nazočnošću uveličali zastupnica Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava Štefica Stažnik, predsjednici sudova u RH, dekani s Pravnih fakulteta u RH, suci, odvjetnici, javni bilježnici, profesori te ostali vodeći autoriteti s područja zaštite ljudskih prava.
Gotovo 400 studenata
Uime domaćina okupljenima se obratio gradonačelnik Novog Vinodolskog Tomislav Cvitković, poželjevši im dobrodošlicu u novljansku vijećnicu, u kojoj je davne 1288. godine potpisan najstariji zakonski tekst na hrvatskom jeziku – Vinodolski zakon.
– Ljetna škola nastala je kao svojevrsni produkt Hrvatskog centra za ljudska prava Novi Vinodolski, koji je tada pod nazivom Hrvatski institut za ljudska prava osnovan 1995. godine. Nadam se da ćemo kroz buduće vrijeme Institutu dati novi zamah, a sve s ciljem napretka u izučavanju mehanizama zaštite ljudskih prava – kazao je Cvitković.
Iskazao je zadovoljstvo suradnjom s Pravnim fakultetom u Rijeci, dodavši da će 10. i 11. listopada u Novom Vinodolskom zajednički održati i konferenciju u povodu 210. obljetnice rođenja Ivana Mažuranića.
Prodekanica za poslovne odnose Pravnog fakulteta u Rijeci Ines Matić Matešković kazala je da joj je iznimno drago vidjeti velik broj studenata koji su prepoznali priliku da intenzivno rade na usavršavanju svojih znanja i vještina u području ljudskih prava.
– Od 2007. godine kroz školu je prošlo gotovo 400 studenata, što smatram impresivnim brojem i velikim doprinosom našoj zajednici pravnih stručnjaka koji će se baviti ljudskim pravima – istaknula je Ines Matić Matešković.
Predsjednik Županijskog suda u Rijeci Vlado Skorup napomenuo je da aktivno sudjelovanje sutkinja i sudaca pri ljetnoj školi dokazuje da je sinergija između fakulteta i praktičara garancija davanja pravog odgovora na sve izazove.
Europski sud
Štefica Stažnik također je kazala da joj je zadovoljstvo vidjeti kako praksa sve više dolazi u doticaj s teorijom.
– To pokazuje da konvencijska načela i konvencijsko pravo ulaze u naše sudnice, naša tijela, kao i da sve više počinjemo tumačiti hrvatsko pravo u skladu sa standardima postavljenim od Europskog suda, ali i da ta interakcija postaje sve bolja. Europski sud za ljudska prava predvodnik je zaštite ljudskih prava na globalnoj razini, a Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava po pravnoj snazi čak iznad hrvatskih zakona. Prema tome, izuzetno je važno da znamo što to Europski sud želi poručiti državama članicama i na koje sve načine možemo zaštititi ljudska prava. Posljednjih mjeseci svjedoci smo iskoraka Europskog suda i u pitanju zaštite okoliša i klimatskih promjena, stoga je za studente iznimno važno da upoznaju ovo pravo i da ga znaju primijeniti u praksi i životu – zaključila je Štefica Stažnik.
Brojni predavači
Program otvaranja Ljetne škole ljudskih prava uljepšali su novljanski slavuj Joso Butorac i Mario Butorac na klavijaturama. Izveli su himnu i pjesmu »Tu san rojen«, a prisutne su oduševili i mladi sopilaši iz KUD-a »Ilija Dorčić«. Nakon završetka svečanosti otvaranja počela su predavanja, a prvo je održala zastupnica Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava, ponudivši opći uvod u Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Bila je tu i profesorica Vesna Crnić-Grotić, a popodnevna predavanja održali su Vlado Skorup, Tajana Polić i Gabrijela Mihelčić. Predavanja će održati i Iva Ivanišević Mostovac, Maša Marochini Zrinski, Sandra Winkler, Sanja Grbić, Dijana Kesonja, Željko Bartulović, Elizabeta Ivičević Karas, Petar Veić, Eduard Kunštek i Iva Buljan.