Sudionici obljetničkog skupa posvećenog tridesetoj godišnjici Škole mira / Snimio M. KRMPOTIĆ
Višesatno druženje bilo je prilika ne samo za prisjećanje na prošlost, već i za planiranje budućih mirotvornih aktivnosti koje su, svjedoče o tome i ratna žarišta diljem svijeta, itekako potrebne
povezane vijesti
- Dan kad se Gorski kotar borio za bolje sutra. Prošlo je punih deset godina od protesta Gorana na Markovom trgu
- Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera obilježava 10 godina. Mozetič: ‘Kvarner i PGŽ destinacije zdravlja i kvalitete života”
- Obilježava se 35 godina od pada Berlinskog zida. Građani postavili instalaciju dugu 4 kilometra s porukama mira
MRKOPALJ – Pod nazivom “Putevima goranskih mirovnjaka: 30 godina Škole mira u Gorskom kotaru” proteklog je vikenda u Mrkoplju obilježeno 30 godina otkako je s radom počela Škola mira, mirotvorna institucija pokrenuta u teškim ratnim danima zahvaljujući međunarodno priznatom i poznatom goranskom mirotvorcu Franji Starčeviću. Obilježavanje spomenute obljetnice priređeno je i u povodu Međunarodnog dana mira, a višesatno druženje bilo je prilika ne samo za prisjećanje na prošlost, već i za planiranje budućih mirotvornih aktivnosti koje su, svjedoče o tome i ratna žarišta koja po različitim dijelovima svijeta plamte tijekom posljednje dvije-tri godine, itekako potrebne.
Druženje je počelo u Osnovnoj školi Mrkopalj gdje je nazočne najprije pozdravio ravnatelj Dragutin Crnić, podsjetivši da je ova škola i prije trideset godina surađivala s Franjom Starčevićem pa je logično da i danas nastavlja podupirati ideje mirotvorstva koje su nužne i treba ih u što većoj mjeri širiti. Uime Primorsko-goranske županije riječi pozdrava uputio je dožupan Petar Mamula, istaknuvši da mu je i kao čovjeku bitna ova mirotvorna inicijativa jer je kao dijete bio svjedok turbulentnih ratnih vremena.
Ideje Franje Starčevića
– Nije tada bilo lako sačuvati mir na ovom području, a ogroman doprinos dao je upravo Franjo Starčević čije ideje i rad treba nastaviti jer je zbog stalnih ratova nužno ideje mirotvorstva prenositi što većem broju mladih – rekao je Mamula.
Senna Šimek, vršiteljica dužnosti izvršne direktorice Inicijativa mladih za ljudska prava – Hrvatska, koja je suorganizatorica ovog skupa, naglasila je da je cilj te udruge izgradnja boljeg i nenasilnog svijeta.
– Svatko od nas može bolje i drugačije. Mirotvorstvo je dio Ustava RH i to treba cijeniti i isticati. Gorski kotar bio je jedno od rijetkih područja u Hrvatskoj koje u doba rata nije bilo zaraženo ludilom nacionalizma – rekla je Senna Šimek, iskoristivši priliku predati ravnatelju i učenici Franki Čop koja je otpjevala hrvatsku himnu, prigodnu ploču sa zahvalom. Potom je Valentina Otmačić iz Centra za studije mira i konflikta Sveučilišta u Rijeci podsjetila na prošlost, naglasivši da je tada sedamdesetogodišnji Franjo Starčević već 1992. godine obilazio hrvatska i srpska sela ovog područja šireći ideje mira, a 1994. godine održani su u OŠ Mrkopalj Svibanjski dani mira koji su bili uvod i najava u prvu Škole mira koja je održana u kolovozu 1994. godine.
Organizatori
Manifestaciju “Putevima goranskih mirovnjaka: 30 godina Škole mira u Gorskom kotaru” organizirali su Inicijativa mladih za ljudska prava – Hrvatska (YIHR Hrvatska), Primorsko-goranska županija, Općina Mrkopalj, Osnovna škola Mrkopalj, Centar za studije mira i konflikata (Sveučilište u Rijeci) te građani Mrkoplja i Gorskog kotara. |
Trajno nadahnuće
– Do sada brojimo 24 Škole mira koje su uz Mrkopalj u Hrvatskoj održavane u Ponikvama, Jasenku i Ravnoj Gori, ali i u Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji, a pomoć i potporu primali su i od mirotvoraca iz Austrije i Švicarske, ali i Hrvatske vojske koje je brinula za prehranu sudionika. Škola mira ostala je trajno nadahnuće, a u razdoblju od 2021. pa do ove 2024. godine pokrenuto je nekoliko raznih inicijativa koje nastavljaju s širenjem ideja mirotvorstva – rekla je Valentina Otmačić nakon koje je Iva Zenzerović, jedna od nekadašnjih voditeljica Škole mira, podsjetila na iskustva rada u toj ustanovi.
Uslijedio je posjet kući Franje Starčevića gdje su čitane njegove pjesma, a taj dio prisjećanja na njegov lik i djelo kraju je priveden na mrkopaljskom groblju, gdje su zapaljene svijeće i položene ruže. Potom su u Kući pod Čelimbašom, nekadašnjoj Kući Škole mira, predstavljeni časopisi izdavani u doba prvih godina rada Škole mira te oživljena sjećanja voditelja, sudionika i sudionica te mirotvorne škole da bi se potom svi sudionici vratili pred OŠ Mrkopalj gdje je priređeno otkrivanje obilježja Škole mira te izvedena himna Škole mira.