povezane vijesti
LOŠINJ – Kako je već postalo uobičajeno, završetak festivala “Losinava – Lošinjskim jedrima oko svijeta” Turističke zajednice Lošinja bit će u Nerezinama, s Nerezinskom regatom tradicijskih barki na jedra kao osnovom subotnjeg programa.
Predviđeno je okupljanje kormilara na Studencu u 11 sati, a potom silazak do luke, ukrcaj na barke i početak regate u Lošinjskom kanalu točno u podne. Nakon regate i predaha, u predvečerje će na Studencu uslijediti prikaz pomorskih vještina i izložba drvenih barki, demonstracija pletenja ribarskih mreža, dodjela nagrada sudionicima regate te promatranje neba i nebeskih tijela teleskopom, a u 21.30 sati koncert pjevača Giuliana Đanića.
Tijekom protekla dva tjedna, na Lošinju i u akvatoriju otoka održani su programi festivala, zasnovani na Veslačkoj regati pasara u luci Malog Lošinja, koju već godinama priređuje Klub pomoraca Lošinja te na dvodnevnoj Lošinjskoj regati za jedriličarsku klasu “krstaš” u organizaciji JK “Jugo” – prvi dan navigacijskim jedrenjem Mali Lošinj – Susak – Žalić – Mali Lošinj, a drugi dan tzv. štap-plovovima u Lošinjskom zaljevu.
Na ove sportske priredbe bio je povezan niz drugih, manjih događaja, poput dječje regate u kablovima (maštelima) u luci Velog Lošinja, isplovljavanja na brodu “Nerezincu” prema zalasku sunca, postavljanja spomen-obilježja jedriličarskom šampionu Tinu Straulinu rodom iz Malog Lošinja, scenskog prikaza pozdrava kapetanu na rtu Anuncijata, predstavljanja knjige o inženjeru, jedriličaru i roniocu Karlu Baumannu, predavanja o otočnoj povijesti “Gusari, pirati i kontrabanda” Irene Dlaka te o pomorskom i ribarskom rječniku otočja u izvedbi dr. Nikole Vuletića. Prije Giuliana Đanića, otok su pohodili drugi glazbeni gosti – “Tu i tamo band”, “Zabranjeno pušenje” i Mate Grgat, a nastupili su i domaći izvođači – “Magic Guitars”, Puhački orkestar “Josip Kašman”, Lošinjske mažoretkinje, klape “Augusta” i “Čikat” te folklor “Manfrina”.
U nekoliko navrata demonstrirane su pomorske, odnosno primorske vještine poput pletenja ribarskih mreža, vezivanja mornarskih čvorova, osnova jedrenja, popravka drvene barke. Svoje kutke imali su Astronomsko društvo “Leo Brenner” i Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju “Ruka u ruci”, proizvođači otočnih suvenira, održano je nekoliko likovnih radionica na terasi već neko vrijeme zatvorenoga hotela “Apoksiomen” na Rivi lošinjskih kapetana, bilo je ponude ribljih jela u režiji posada izletničkih brodova i udruge “Gušt”, a organiziran je i posjet Srednjoj školi Ambroza Haračića, koja baštini tradiciju nekadašnje ugledne Pomorske škole i dalje održava nautički i brodostrojarski smjer. Festival “Losinava” preklopio se i s gostujućum izložbom “Po svjetskim morima” u Lošinjskom muzeju te vaterpolskim turnirima na Čikatu – dječjim “Dobrim dupinom” i ženskim “Plejadama”.
U provođenju programa festivala vremenske (ne)prilike nisu bile saveznik – neuobičajeno rano u rujnu postalo je hladnije i zaredale su kiše, no većina programa ipak je održana, čak i onda kada je bilo potrebe za odgodama. Uz glavne adute ovdašnjeg turizma, sunce i more, ovim festivalom lošinjska turistička privreda nastoji privući goste i u smiraj sezone, a pritom i novim generacijama stanovnika otoka dočarati neke od tradicija koje nagriza zaborav.