Foto Milan Đekić
Škola potresujke namijenjena je baš svima, kaže učiteljica potresujke Maja Skalamera, koja je s četrdesetak polaznika podijelila sve tajne ovog zabavnog plesa
povezane vijesti
VIŠKOVO – Kuća halubajskega zvončara u Viškovu nije smo muzej halubajskih zvončara, već i prostor osmišljen kao prostor druženja i opuštanja. U njemu se odvijaju razni kulturni i zabavni programi, a jedan od zanimljivijih je i škola potresujke!
– Škola potresujke održavala se ovaj tjedan, a namijenjena je baš svima, kaže učiteljica potresujke Maja Skalamera, koja je s 40-ak polaznika podijelila sve tajne ovog zabavnog plesa.
Dobra volja
Kaže da su kroz ovu školu, kroz petodnevnu obuku, prošli ne samo totalni početnici, već i iskusni plesači.
– Za učenje potresujke potrebna vam je samo dobra volja, a zabava u Kući halubajskega zvončara je zagarantirana, tvrdi Skalamera, dok brojnim polaznicima objašnjava korake. Učiteljica Maja sa školom potresujke je počela 2006. godine.
– Bila sam u to vrijeme trudna, ali tečaj je krenuo i nisam mogla razočarati polaznike. Sve je prošlo super, a rodila se i Tea koja valjda zbog cijele te priče obožava potresujku.
Na plesnom podiju su Dino i Dorotea koji su savladali plesne korake i već se dobro zabavljaju. Pitamo kako su se odlučili na ovu školu.
– Dorotea me je nagovorila, kaže Dino i dodaje da mu nije žao, a učiteljica Maja kaže da im potresujka ide više nego dobro.
Dorotea nakon ovog tečaja najavljuje Dinu i odlazak na učenje valcera. Fotoreportera Milana zanima kojeg, bečkog ili engleskog, a Dorotea kao iz topa odgovara – našeg domaćeg!
Ljubav prema zavičaju
Na podiju su i polaznici Franjo i Lovro. Pitamo ih zašto su se odlučili na ovaj tečaj.
– To je ljubav ne samo prema plesu, već i ljubav prema zavičaju i običajima, objašnjavaju dodajući i riječ – maškare, jer gdje ćeš na maškare, a da ne znaš plesati potresujku. Na upit nisu li ipak razlog zgodne djevojke na ovom tečaju, dobivamo odgovor – ne bismo sad o tome.
Na tečaju je i Nataša koja kaže da je na tečaj došla s bolovima u križima, ali da joj je već bolje. I što zaključiti već da potresujka nije samo ples već i terapija, a da o zabavi i ne pričamo.
Na kraju posjeta ovoj simpatičnoj družini s kojom smo i mi zaplesali uslijedilo je zajedničko fotografiranje. Fotoreporter Milan ne treba vikati »smiješak, molim« jer se on kod plesača potresujke podrazumijeva. I to onaj iskreni!
Identitet
Potresujka, parovni ples brzog tempa u dvočetvrtinskoj mjeri, istočnoistarska je inačica polke koja se tradicionalno pleše na Liburniji i Grobnišćini. Spada u novije tradicijske plesove koji su nastali u građanskim parovnim plesovima središnje Europe. Doživljava se kao lokalna osobitost zasnovana na tradiciji i stoga važan, čak i prestižan dio identiteta.