Brodmoravičke umirovljenice pripremile su puno delicija od šljiva / Foto M. KRMPOTIĆ
Prigodno druženje tijekom kojeg se promovira dio tradicije ovog kraja vezan uz šljive i sve što se od njih može napraviti okuplja i vlasnike raznih OPG-ova i obrta koji nude svoje proizvode
povezane vijesti
BROD MORAVICE Vrijeme jest umanijlo, ali nije i zaustavilo održavanje dvadesetih po redu “Dana šljiva”, manifestacije kojom brodmoravički kraj već puna dva desetljeća “ulazi” u jesen prigodnim druženjem tijekom kojeg se promovira dio tradicije ovog kraja vezan uz šljive i sve što se od njih može napraviti – džemovi i pekmezi, namazi, kolači i štrudle, likeri, rakija… a uz sve to već od davnašnje prve manifestacije redovno se tu okupljaju i vlasnici raznih OPG-ova i obrta koji nude svoje proizvode.
Zaštitni znak
Priredba je osmišljena i stvorena pred dva desetljeća zahvaljujući tadašnjem čelništvu brodmoravičke općine, načelniku Dragutinu Crnkoviću i tadašnjoj direktorici TZ-a Brod Moravice Renati Brajdić. Dva desetljeća kasnije Dan šljiva postao je jedan od zaštitnih znakova brodmoravičkog kraja, a tradiciju uključivanja čelništva u priredbu potvrdio je i aktualni načelnik Mario Šutej koji je svoj doprinos dao prezentacijom kučne radinosti načina kuhanja rakije i to na mini opremi jednog tzv. ekspres lonca u kojeg se stavljaju šljive, alkohol i voda koji se usmjeravaju u, u ovom slučaju kanta za krastavce, u koju se slijeva kuhana rakija.
– Plan je bio da vani postavimo kotao od 80 do 100 litara i predstavimo tradicionalnu pripremu rakije. No, vrijeme nas je u tome spriječilo pa smo se odlučili za ovu prezentaciju manjeg obima – rekao je Šutej dodavši kako je odaziv na brodmoravički “šljivafest” i ove godine dobar što se vidi i po broju od dvadeset i jednog izlagača.
Posebna nota
No, nije načelnik bio jedini koji je demonstrirao tradiciju ovog kraja. Nekoliko metara od njega Željka Možnik i Vedrana Štajduhar pripremale su se kuhanje džema od šljiva. Na četiri kile šljiva, rekla nam je Željka, ide kilo šećera te razni “tajni dodaci” (rum, cimet, vanilin šećer…) koji svakom džemu daju posebnu notu. Sve to kuha se oko tri sata, a količina koju pripreme od spomenute količine bit će dovoljna za šest-sedam manjih tegli, rekla je Željka. Tome će se potom dodati i “knedlji”, odnosno knekli iliti valjušci od tijesta.
Na dan od šljiva spremne su došle i članice Udruge umirovljenika Brod Moravica koje su s ponosom istaknule kako su one među rijetkima koje su od početka manifestacije svaki put bile dio priredbe. Bosiljka Klobučar, predsjednica brodmoravičkih umirovljenika, rekla nam je kako su pripreme za feštu počele već početkom ovog tjedna, a pripremile su puno toga – štrudlu, kolače, likere, pekmez i džem te prošlogodišnju rakiju jer ovogodišnja još nije gotova.
– Rado sudjelujemo u Danu šljiva jer nam je to poticaj za druženje i očuvanje tradicije našeg zavičaja, a uz to se uvijek i dobro zabavimo – rekla je Bosiljka Klobučar.