Centar Sv. Vid

Na riječkom Danu ukrajinske kulture kuhali se boršč, salo, vareniki…

Jakov Kršovnik

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić

Oko dvije tisuće Ukrajinaca boravi na riječkom području, a u njihovoj integraciji pomaže Centar za razvoj i integraciju Sv. Vid



Poznata ukrajinska juha boršč, golupci, jelo slično sarmi, salo s kiselim krastavcima i rajčicama, vareniki, okruglice od beskvasnog tijesta, tradicionalni napitak uzvar od skuhanog suhog voća, a bez šećera, i drugo, našli su se na stolu u Centru za razvoj i integraciju Sv. Vid, koji se nalazi u blizini katedrale sv. Vida, kao dio proslave Dana ukrajinske kulture i Dana neovisnosti Ukrajine.


Foto galerija: Dani ukrajinske kulture u Rijeci Foto: Milan Đekić


Centar je pokrenut u listopadu prošle godine, a na inicijativu Caritasa Riječke nadbiskupije, zbog želje za integracijom velikog broja ukrajinskih izbjeglica koji su zbog rata u Ukrajini svoj dom našli u Rijeci.


Brojni volonteri


Ravnateljica Caritasa Riječke nadbiskupije Marijana Medanić kaže da oko dvije tisuće Ukrajinaca boravi u Rijeci, dok će voditeljica centra Sv. Vid Taisiia Prymak iz Ukrajine dodati da se oko 320 Ukrajinaca okuplja u centru gdje se za njih organiziraju različite radionice, tečajevi hrvatskog jezika, a organiziran je i boravak i čuvanje djece i drugo.





– U Centru imamo 17 ljudi, što volontera, što zaposlenih. Volontiraju žene iz Ukrajine i imamo devet “smjerova” kako mi kažemo, odnosno kreativnih radionica: šivanje, pletenje, vezenje, slikarstvo.


Tu je i mogućnost učenja engleskog i hrvatskog jezika, a imamo i učiteljicu koja pomaže djeci oko školskih predmeta te zbor, govori nam Taissia Prymak.


Ona je, dodaje, i psiholog i psihoterapeut pa i tu vrstu pomoći oni kojima je potrebna pronađu u Centru.


Foto Milan Đekić


Proteklih dana kao dio Dana ukrajinske kulture uoči sutrašnjeg Dana neovisnosti Ukrajine u Centru su održani i umjetnički tečajevi za djecu i odrasle u tehnici petrykivka, tradicionalnom ukrajinskom stilu dekorativnog slikarstva, koji potječe iz sela Petrykivka u Dnjepropetrovskoj oblasti u Ukrajini, gdje se tradicionalno koristio za ukrašavanje zidova kuća i svakodnevnih kućanskih predmeta.


Organizirane su i radionice i igraonice o ukrajinskoj tradiciji, a djeca su vidjela i predstavu »Gospodin Kocjkij« te su za njih pripremljene scene iz ukrajinskih bajki.



Vrhunac proslave je sutra na sam Dan neovisnosti Ukrajine, kada se u Centru od 12 sati očekuje nastup zbora, prigodni govori uzvanika te razgovori o ukrajinskoj državnosti.


Ravnateljica Caritasa Riječke nadbiskupije Marijana Medanić podsjetit će kako su prve izbjeglice iz Ukrajine u Rijeku počele stizati u ožujku 2022. godine, nakon otvorene ruske vojne agresije na Ukrajinu, a Caritas im je prvo pomagao oko smještaja, higijenskih potrepština, školskog pribora za djecu i drugo.


No, osim materijalnog, vidjeli su da je Ukrajincima potrebna pomoć u integraciji, pa su preko Hrvatskog Caritasa i uz financiranje američke organizacije Catholic Relief Services (CRS) financirali tečajeve hrvatskog jezika za Ukrajince.


Financiranje Centra


– Jako puno Ukrajinaca prošlo je tečaj hrvatskog jezika, a koji su se nastavili i u ovom integracijskom centru. Integracija Ukrajinaca u naše društvo je dosta dobro prošla zbog bliskosti jezika te djeca idu u škole i vrtiće.


U budućnosti razmišljamo da Centar za razvoj i integraciju Sv. Vid prima i druge izbjeglice kojima je potrebna integracija u naše društvo.


Tu nemamo baš puno iskustava, ali vjerujemo da nas takav izazov u budućnosti čeka te se za njega moramo pripremiti, govori Marijana Medanić.



U šestom mjesecu završilo je financiranje Centra preko američkog CRS-a, a do kraja godine Centar financira Grad Rijeka s oko 21 tisuću eura, dok u plaćanju režija pomaže Hrvatski Caritas.


Riječki Caritas od ove godine provodi i projekt Zaželi pomoć u kući, u kojem korisnicima kojima je to potrebno pomaže deset žena od kojih pet dolazi iz Ukrajine, a koje koordinira Roxolana Keryczynska.



Voditeljica projekta Centra za razvoj i integraciju Sv. Vid sestra Šarbela Miočić kaže da je Centar plod Božje providnosti te kako je zajednica koju okuplja vrlo mlada i aktivna.



– Jako mi je drago što je i Grad Rijeka to prepoznao i prihvatio financiranje Centra do kraja godine, jer Centar ne bi mogao opstati bez toga. Veseli me što su svi prionuli uz ovaj projekt i da Centar nastavlja svoj život, kaže sestra Šarbela Miočić.