iStock
povezane vijesti
Britanski tinejdžer Oran Knowlson boluje od teškog tipa epilepsije, zvanog Lennox-Gastautov sindrom. Prije desetak mjeseci postao je prva osoba na svijetu kojoj je ugrađen novi moždani implantat, a rezultati su bili spektakularni – dnevni napadaji smanjeni su mu za preko 80 posto.
“To je imalo veliki utjecaj na njegov život i spriječilo ga da padne i ozlijedi se. Njegova majka kaže da je doživio velika poboljšanja i u kognitivnim procesima. Budniji je i angažiraniji”, kaže Martin Tisdall, pedijatrijski neurokirurg koji mu je ugradio uređaj.
Neurostimulator mu se nalazi ispod lubanje i šalje stalne električne signale duboko u mozak s ciljem blokiranja abnormalnih impulsa koji pokreću napadaje. Implantat, nazvan Picostim veličine je baterije mobilnog telefona.
“Uređaj ima mogućnost snimanja i mjerenja aktivnosti mozga, a to nam omogućuje da razmišljamo o načinima na koje bismo te informacije mogli upotrijebiti za poboljšanje učinkovitosti stimulacije koju djeca dobivaju”, dodao je Tisdall.
Implantat će idućih tjedana biti ugrađen kod još troje djece. Kao dio pilot projekta, još troje djece s Lennox-Gastautovim sindromom bit će opremljeno implantatom u nadolazećim tjednima. Početkom sljedeće godine uključuje se još 22 djece. Ukoliko sve prođe dobro, bit će podnijet zahtjev za regulatorsko odobrenje.
Profesor Tim Denison, suosnivač i glavni inženjer londonske tvrtke Amber Therapeutics koja je sa sveučilištem Oxford razvila implantat, uvjeren je da će uređaj biti dostupan širom svijeta za četiri do pet godina.
Tehnologija je dio sve većeg broja neuronskih implantata koji se razvijaju za liječenje širokog spektra stanja – od raka mozga i artritisa, do Parkinsonove bolesti, tinitusa i inkontinencije. Sofisticiraniji su od prijašnjih implantata jer ne samo da dekodiraju električnu aktivnost mozga, već je i reguliraju.
Amber nije jedina tvrtka koja radi na moždanim implantatima za liječenje epilepsije. NeuroPace u Kaliforniji razvio je uređaj koji reagira na abnormalnu moždanu aktivnost, a američki regulator odobrio ga je za starije od 18 godina. Međutim, baterija se ne može puniti i mora se zamijeniti operacijom nakon nekoliko godina. Drugi uređaji se stavljaju u prsa, sa žicama koje idu do mozga i također su potrebne reoperacije. Tu su i moždani čipovi startupa Neuralink Elona Muska, koji koristi sićušne žice tanje od ljudske dlake kako bi uhvatio signale iz mozga.
Druge američke tvrtke, poput Synchrona, iza koje stoje Bill Gates i Jeff Bezos, također su nedavno ugradile implantate u tijela ljudi koji ne mogu govoriti ili se kretati.
Implantat britanske tvrtke također se već koristi u akademskim ispitivanjima za Parkinsonovu bolest, kroničnu bol i višestruku atrofiju sustava, koja uzrokuje postupno oštećenje živčanih stanica u mozgu. Tvrtka je također sponzorirala prvo ispitivanje u Belgiji za liječenje inkontinencije, s obećavajućim rezultatima.