Foto: iStock
Posebno ako se kuha, umak od rajčice može aktivirati crijevne bakterije koje štite zdravlje
povezane vijesti
Potvrđuju to i španjolski istraživači sa Sveučilišta Politècnica de València koji u istraživanju objavljenom u časopisu Journal of Functional Foods koriste tzv. “funkcionalnu hranu”, odnosno onu koja, osim što ima visoku nutritivnu vrijednost, ima blagotvorno djelovanje na tijelo i smanjuje rizik od obolijevanja od određenih bolesti.
Taj blagotvorni učinak ne ovisi samo o količini bioaktivnih komponenti u hrani, već prije svega o promjenama koje hrana doživljava tijekom probavnog procesa, a koje utječu na njihovu “biodostupnost” i “bioraspoloživost”.
Polazeći od te pretpostavke, valencijski znanstvenici procijenili su utjecaj nekih antioksidansa u rajčici, fenolnih spojeva i likopena, na vitalnost probiotičkog mikroorganizma actobacillus reuteri , i obrnuto, tijekom cijelog probavnog procesa.
Tako je potvrđeno da prisutnost antioksidativnih spojeva štiti probiotički soj od gubitka vitalnosti do kojeg dolazi tijekom probave, postižući veći učinak kada dolaze iz kuhanog, a ne sirovog umaka od rajčice.
U biti, analize su pokazale da kuhanje rajčice jača likopen i čini ga sposobnim da preživi probavni proces i samim time dostupnim za apsorpciju u tijelu.
Likopen povećava probiotski učinak, podržavajući rast zdravih bakterija u crijevima.
Točnije, istraživači su se usredotočili na djelovanje L. reuteri, jedne od najvažnijih bakterija za crijeva, te su pronašli učinkovite interakcije između antioksidansa u umaku od rajčice i ove bakterije za poboljšanje zdravlja.
Upamtite i da, osim likopena, jednostavan umak od rajčice, možda napravljen na bazi ekstra djevičanskog maslinovog ulja, češnjaka ili luka, također sadrži karotenoide, vitamin C i oko 40 antioksidativnih tvari korisnih za dobrobit srca. te spriječiti ozbiljne bolesti poput raka.