Arheološka istraživanja

U Nerezinama izložba o lošinjskim spiljama i gradinama

Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Foto Bojan Purić



Poslije one u crkvi sv. Magdalene, o jamama i spiljama Osoršćice, autora Denisa Saganića, otvorena je još jedna izložba u domaćinstvu Zavičajnoga društva “Sv. Frane Nerezine – New York 1898” u Nerezinama – “Lošinjske spilje i gradine” otočnih arheologa Dalibora Brankovića i Vita Benvina. Tekstom i fotografijama te drugim ilustracijama, a od konkretnih eksponata komadićima keramike, opisani su rezultati arheoloških istraživanja provedenih od 2019. do 2021. godine.


U fokusu su gradine, odnosno utvrđena naselja, zbjegovi i/ili izvidnice, a takvih je na prostoru od 74 kvadratna kilometra pobrojano više od trideset.


Obojica autora pripadaju mlađoj generaciji arheologa – Branković je 1990., a Benvin 1992. godište – s tim da je prvi diplomirao u Zagrebu, a drugi u Zadru.




Nedavna istraživanja provedena su u projektu studentske udruge “Centar za znanstveno-istraživački rad i popularizaciju arheologije” (ZIPARH), u kojoj je Branković i predsjednik.


Na otvaranju, koje je Branković propustio zbog obaveza na istraživačkom radu u Italiji, Benvin je istaknuo da su izložbom predstavljena i istraživanja koja je na otocima obavio Vladimir Mirosavljević (1908.-1975.), a za čije bi rezultate valjalo naći mjesta u budućem postavu Arheološke zbirke u Osoru.


Osim Benvina, na otvaranju izložbe, koja će do 22. rujna ostati dostupna publici u vijećnici iznad nerezinskog poštanskog ureda, govorila je Flavia Zorović uime domaćina izložbe te Dalibor Cvitković uime Turističke zajednice Lošinja, pokrovitelja izložbe.