Na nogometnim stadionima, ali i izvan njih, nastavljena je eskalacija nasilja, huliganizam ne jenjava, a sigurnost je upitna. Zbog toga je upravo sigurnosti i zaštiti na nogometnim utakmicama, te promicanju kulturnog ponašanja na stadionima, uoči Svjetskog prvenstva u Rusiji, utakmica Lige nacija i drugih natjecanja, posvećena dvodnevna, četvrta Konferencija o sigurnosti i zaštiti na nogometnim utakmicama HNS-a, što se održava u Sisku. Da je problem organiziranog huliganizma vrlo složen, uvodno je naglasio izvršni direktor HNS-a Damir Vrbanović, koji je dodao kako nije riječ o slučaju, nego čestoj pojavnosti uoči, za vrijeme i nakon utakmica.
»Šačica huligana može svojim djelovanjem hrvatskom nogometu načiniti golemu štetu i uništiti sve ono što nogometaši postignu na terenu. Zašto se stanje ne mijenja, je pitanje koje se treba postaviti ljudima iz hrvatske vlasti. Godinama usko surađujemo s čelnicima Ministarstva i policije, ali nemamo učinkovite mjere da se huliganima stane na kraj. Mi ne bježimo od svog dijela odgovornosti, ali država ima mehanizme kojima to može spriječiti«, rekao je Vrbanović.
Savjetnik predsjednika UEFA-e za sigurnost Željko Pavlica je naglasio kako je i predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin, rekao da će u svom mandatu posebnu pozornost posvetiti sigurnosti. Iako je infrastruktura na hrvatskim stadionima slaba, dodao je, dobrom se organizacijom, što je potvrdila i utakmica Hrvatska – Ukrajina, posao može odraditi vrhunski.Pred pedesetak stručnjaka iz područja sigurnosti i pravosuđa o aktualnim trendovima i trenutačnom stanju sigurnosti na utakmicama, govorio je i povjerenik za sigurnost GNK Dinamo Krešimir Antolić. Samo u protekloj poluzezoni HNL-a, odnosno stotinu odigranih utakmica pokrenuto je 70 disciplinskih postupaka na 44 utakmice, gotovo svakog drugoj. Prema njegovoj statistici, najviše postupaka, 17, pokrenuto je protiv Hajduka, a slijede Dinamo, Rijeka, Istra itd, dok jedino protiv Intera nije bilo disciplinskih mjera.
»Kazne su najčešće izricane za korištenje pirotehnike, govora mržnje i kršenja propozicija, za što su prvoligaši uplatili ukupno 729.000 kuna kazne. Za razliku od domaća tri razloga, u europskim se natjecanjima kazne izriču za čak deset razloga. Zbog toga su naša četiri kluba u blagajnu UEFA-e uplatili čak 576.000 eura, najviše Rijeka, a zatim Osijek, Hajduk i Dinamo«, rekao je Antolić.Govoreći o aktualnim trendovima, spomenuo je organizirane navijačke skupine Dinama i Hajduka, porast broja maloljetnika među huliganima, ali i infiltriranje kriminalnih skupina ili pojedinaca među navijače.
Predsjednik HHO-a Ivan Zvonimir Čičak zauzeo se za individualizaciju krivnje i kažnjavanje kolovođa nereda. Po njegovom mišljenju kazne su za prekršaje neprimjereno niske. Izrazio je mišljenje kako bi se navijačke skupine trebale licencirati i registrirati kao nevladine udruge, te bi trebale imati svoje statute. To bi omogućilo njihovo kažnjavanje kao pravnih osoba. Dodao je kako promatrači HHO-a redovno pišu izvješća o zbivanjima na utakmicama, ali ona ne dolaze do prekršajnih sudaca.O ulozi medija u smanjenju nereda i govora mržnje na stadionima govorio je glavni urednik Sportske televizije Jura Ozmec. Represiju incidenata, kako je rekao, mediji bi mogli i trebali podržati, dok bi u preventivi nemilih događaja trebali biti inicijatori i nositelji. Kako je konstatirao, sport je u vrhu zanimanja medijskih korisnika, što za novinare predstavlja veliku odgovornost, iako se njih ne može poistovjetiti s medijima. »Pisana ili izgovorena riječ ima veliku moć, pa novinari moraju biti svjesni promjena u ponašanju navijača. Mediji bi trebali pozitivno djelovati na mlade te podržavati sve mjere za uvođenje više reda na stadionima«, rekao je Ozmec.
Glavni urednik Sportskih novosti Mario Zorko je konstatirao kako u hrvatskim medijima ne postoji nulta tolerancija prema nasilju. Kako je rekao, neki mediji o huliganima pišu kao istaknutim članovima društva, pa nasilnici postaju heroji. Zdravko Reić iz Slobodne Dalmacije pak tvrdi kako neki mediji, ponajprije portali, rado pišu o nasilju. Senzacionalizam je po njegovom mišljenju vrlo opasan, pa predlaže edukaciju sportskih novinara i medijski dogovor o izvještavanju sa sportskih terena.U raspravi je rečeno kako je policija i pravosudni sustav previše tolerantan i blag prema huliganima, dok prekršajni suci odgovaraju kako postupaju prema optužnim prijedlozima policije bez ikakvih utjecaja na predmete. Konferencija, koju su sudionici ocijenili vrlo korisnom, nastavlja se u četvrtak i završava usvajanjem zaključaka.