Foto Marijan Susenj/PIXSELL
Iz Županije navode da sada, uz dodatnih sedam timova u Domu zdravlja, radi i šest privatnih turističkih ordinacija u Baški, Krku, Nerezinama, Mošćeničkoj Dragi, Rijeci i Opatiji
povezane vijesti
Radi rasterećenja sustava i olakšavanja rada obiteljske medicine, ove godine su u domovima zdravlja osigurani dodatni timovi za zdravstvenu zaštitu turista, koje financira HZZO, a u Primorsko-goranskoj županiji potrebe turista sada pokriva sedam timova Doma zdravlja i šest privatnih.
Izvijestili su o tome na web stranicama županijske uprave navodeći kako je od početka ljetne sezone, u sklopu županijskog Doma zdravlja, turiste primala turistička ambulanta u Rabu, a u Malom Lošinju četiri ordinacije obiteljske medicine u obje smjene, kroz turističku ambulantu, dok u srpnju nije osnovan dodatni tim. Tada su, kažu, s radom započeli i dodatni timovi u Cresu, Martinšćici, Opatiji i Crikvenici.
„Isti plan bio je predviđen za otok Krk, ali zbog nedostatka kadra, kako liječnika, tako i medicinskih sestara, dodatni tim u Krku započeo je s radom 6. kolovoza“, ističu.
Iz Županije navode da sada, uz dodatnih sedam timova u Domu zdravlja, radi i šest privatnih turističkih ordinacija u Baški, Krku, Nerezinama, Mošćeničkoj Dragi, Rijeci i Opatiji.
Pored redovnih timova na otoku Krku, županijski Zavod za hitnu medicinu je za kolovoz osigurao dva dodatna tima T1 za intervencije, a od ožujka u funkciji i civilna Hitna helikopterska medicinska služba u Republici Hrvatskoj.
Županija u suradnji s lokalnim jedinicama, financira smještaj djelatnika županijskih zdravstvenih ustanova na otocima i u Gorskom kotaru te gradnju stanova za zdravstvene djelatnike u suradnji s Gradom Cresom, a županijska Ljekarna Jadran ustupila je prostor za smještaj zdravstvenog kadra hitne medicine u Krku.
Od veljače je u hitnoj medicini u Ispostavi Cres zaposlena specijalistica, koja odrađuje i dio pripravnosti, a u kolovozu s radom u Krku započinju dvije liječnice u ordinaciji obiteljske medicine, navode i dodaju da se sufinanciraju i specijalizacije liječnika medicine za što je ove godine izdvojeno oko 541 tisuća eura.
U srijedu je u Krku održan prosvjedni skup zdravstvenih radnika toga otoka na kojemu su upozorili na urušavanje sustava primarne zdravstvene zaštite.
Okupljeni liječnici i medicinske sestre naveli su da sustav na otoku Krku ne funkcionira, da je neodrživ, a stanje alarmantno te da broj pacijenata premašuje mogućnosti zdravstvenih djelatnika.
Isticali su kako na Krku u ordinacijama obiteljske medicine sada radi devet liječnika i medicinske sestre te jedna liječnica na pola radnog vremena, što je jedva dostatno za 20 tisuća stalnih žitelja, a tijekom turističke sezone, dnevno na otoku boravi oko 170 tisuća ljudi plus sezonska radna snaga.
Navodili su da je od šest turističkih ambulanti, koje su nekad zbrinjavale turiste, otok Krk spao na nula turističkih ambulanti, da na otoku postoji i Hitna medicinska pomoć, no, da nedostaju dva liječnika te da šest liječnika, koji sada rade u otočkim ordinacijama obiteljske medicine, u sljedeće dvije godine odlazi u mirovinu.