DNEVNA DOZA MRKATA

Raskošna je kolovoška ponuda na opatijskoj tržnici. Kupci su time zadovoljni, cijenama malo manje

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

Prodavačice kažu da je srpanj na opatijskoj tržnici bio neuobičajeno »tanak mjesec«, a situacija s dolaskom turista se počela popravljati tek na njegovom ispraćaju i u prvim danima kolovoza te kažu da sada konačno imaju pune ruke posla



OPATIJA – Od salate do kamiona – uz ove je riječi svu raskoš ponude na opatijskoj placi u kolovozu slikovito i začinjeno dozom humora opisao jedan potrošač kojemu bez obilaska »trbuha grada« ne može početi jutro. Salatu smo s lakoćom pronašli, kamione baš i ne, ali su zato štandove pune »sega i sačesa« doista krasili kamioni svježih, primamljivih i kvalitetnih namirnica. Tko bi im odolio, nismo saznali, a da je bez »dnevne doze mrkata« ljetno jutro u Opatiji nezamislivo, potvrdila je zaljubljenica u mirise i okuse što ih donose vreli kolovoški dani Silvana Bellasich iz Voloskoga.



– Sve ono što trebam, svakodnevno uspijem pronaći kod »svoje« prodavačice u Opatiji. Zadovoljna sam i ponudom i cijenama jer točno znam kod koga kupujem, koju ću kvalitetu dobiti, a ruku na srce, putovati do Rijeke mi je predaleko. I ne daj Bože da se netko sjeti zatvoriti nam opatijsku tržnicu, kao što su nam već do sada uspjeli pozatvarati recimo u Voloskom, gdje sam rođena i gdje živim, a gdje je nekad bilo tridesetak trgovina, gotovo sve – ispričala je Silvana Bellasich koja se zalaže za opstanak svih onih sadržaja koji su domicilnom stanovništvu potrebni da bi u ovom kraju ostali i ne pomišljali na odlazak.


Dobra sezona za med




Da je svugdje lijepo, ali u svojoj kući najljepše, potvrdio je poznati opatijski medar Ivan Turina koji je odlučio mjesec dana ranije nego li je to bilo prošle godine s teglicama upravo proizvedenog meda obogatiti kolovošku ponudu opatijske place.


– Sezona proizvodnje meda je gotova i sada je vrijeme da teglice meda pronađu put do kupaca. Mogu reći da je sezona proizvodnje meda bila iznadprosječna iako je uz hladnoću u svibnju počela skromno. Imam jako puno stalnih kupaca i zadovoljan sam, a interes pokazuju i turisti tako da sam ovdje doma u Opatiji zadovoljan. Med od lipe košta 13 eura za 900 grama, medun od jele košta 15, a kadulja 18 eura.


Medar Ivan Turina od 1. kolovoza ponovo na tržnici


Za imunitet tu je i apimiks po cijeni od 12 eura za 420 grama, uzma se žličica do dvije dnevno kako bi se na vrijeme ojačalo organizam za jesen i zimu – objasnio je Ivan Turina koji kaže da je med hrana s ljekovitim svojstvima i stoga je mnogima nezaobilazna namirnica čak i kada nisu iskonski zaljubljenici u njegov specifičan okus.


Obilazak štandova bio je prava zamka za eure koji su sami klizili iz novčanika i premda to više nisu kune i premda na ovim prostorima više ne caruje »sale«, neke se od najnovijih »ulazaka«  u Opatiji jednostavno nije moglo zaobići.


Svakodnevno na opatijskom mrkatu – Silvana Bellasich


Izdvojili bismo prve ovogodišnje smokve iz domaćih, primorskih vrtova, donesene neposredno nakon branja »na mrkat«. Nisu jeftine jer treba izbrojati 8 eura za kilogram, no »gušti su gušti«. Za klip kukuruza šećerca treba izdvojiti euro, dok kilogram lubenice košta 1,80, a dinje 4 eura. Nektarine i breskve su cijenjene okruglih 5 eura, ponegdje ih ima za 4 eura, a prvoklasno bijelo grožđe »puše za vrat smokvama« uz cijenu od čak 7 eura za kilogram. Pomidori se kreću u rasponu od 3 do 3 i pol eura za kilogram…


Pune ruke posla


Prodavačice kažu da je srpanj na opatijskoj tržnici bio neuobičajeno »tanak mjesec«, a situacija s dolaskom turista se počela popravljati tek na njegovom ispraćaju i u prvim danima kolovoza.


– Sad konačno imamo pune ruke posla i nadamo se da će cijeli kolovoz ostati ovako dobar – poželjele su »tete placarice« između vaganja košarica s malinama cijenjenih 4 eura »za važić« od tridesetak dekagrama te šljiva po 3 eura kilogram ili pak graha muljenca koji »govori sve jezike svijeta«, ali je cjenovno »papren« uz istaknutih 8 eura za kilogram.


Kod Edite Turković mogu se kupiti prve ovogodišnje smokve


– Fažoleti se u ovo doba godine ubrajaju među najskuplje namirnice jer ih je sada već malo i zato koštaju 8 eura za kilogram. U njihovoj punoj sezoni su bili po 5 ili 6 eura, no sada su na odlasku i cijena im je narasla. Tko ih je pripremao, pripremao ih je, a sada će čak i uvozne mahune »držati cijenu« – rekla je prodavačica Edita Turković na čijem su »banku« sočni domaći pomidori po cijeni od 3 i pol eura brzo pronašli nove vlasnike, a slično je bilo i s krastavcima i tikvicama cijenjenim 3 eura za kilogram, dok je uvijek popularni krumpir zadržao cijenu između eura i eura i pol.


– Nakon zatišja, više je ljudi, sve više turista počelo dolaziti na tržnicu u Opatiji u zadnja dva tjedna, a pojačana potražnja je dovela i do veće ponude – zaključila je Edita Turković.