Varalice treba izbacivati krajnje oprezno, vodeći računa o tome da ostanemo nevidljivi. Ako ugledate brancina a dogodi se da je istovremeno ugledao i on vas, povucite se i pričekajte nekoliko minuta. Brancin će se, čak iako se trenutno uplašio, kroz kratko vrijeme vratiti...
povezane vijesti
Ribolov varalicom je vjerojatno najrasprostranjeniji način ribolova brancina. Od opreme se koristi klasična varaličarska oprema, s tim da je fluorokarbonski predvez imperativ.
Promjer predveza ovisi o korištenoj varalici i kvaliteti štapa i role, no u praksi se ne ide preko 0,25 milimetara.
Od varalica se mogu koristiti svi wobbleri dužine do 11 centimetara, što se smatra gornjom granicom u obalnom varaličarenju brancina.
Naravno, najučinkovitiji su modeli oblika minnow.
Na nekim su pak lokacijama daleko ispred ostalih varalica popularni silikonci. Iako se u pravilu ove varalice montiraju na worm ili jigg udice, često su najučinkovitije kada se postavljaju kao živi gavun – kroz glavu.
Iako su zabilježeni ulovi brancina ostvareni žličastim varalicama, takvi su slučajevi iznimke.
Savršene pozicije za varaličarenje brancina su osvijetljene obale s izraženim kurentom, gdje se na rubu svjetla i mraka često kriju pravi kapitalci.
Premda se može loviti klasičnim pročešljavanjem terena izbacujući varalicu pod različitim kutevima, varalica se može izbaciti i 10 – 15 metara uz dodatnih 7 – 8 metara otpuštene strune, te lagano šećući uz rivu povlačiti je uz povremeno trzanje vrhom štapa.
No u dnevnom ribolovu u bistrom moru, stvar je potpuno drukčija.
Varalice treba izbacivati krajnje oprezno, vodeći računa o tome da ostanemo nevidljivi. Ako ugledate brancina a dogodi se da je istovremeno ugledao i on vas, povucite se i pričekajte nekoliko minuta. Brancin će se, čak iako se trenutno uplašio, kroz kratko vrijeme vratiti i, ako vas tada ne bude u njegovom vidokrugu, ponašati će se kao da vas nikada nije ni bilo.
Ako je obala stjenovita, pokušajte iskoristiti zaklon stijena. Pazite da vam sjena ne pada na more a silueta ostane stopljena s okolinom. Boja odjeće neka bude prilagođena okolišu.
Ako je obala šljunkovita, koračajte što tiše. Zvuk se vodom širi znatno brže nego zrakom, pa škripa obalnog šljunka pod stopalom ima isti efekt kao akvarijskim ribicama iznenadni udarac prstom u staklo akvarija.
Ukoliko brancin prati varalicu ali je neodlučan, treba na trenutak zastati pa je odmah potom naglo povući. To je vrlo lako izvodivo sa suspending varalicama i trebalo bi isprovocirati napad. Ali ako brancin izdaleka prati varalicu te na pola puta stane, budite sigurni da vas je vidio. Tada valja pričekati nekoliko minuta, pa pokušati s nekom drugom varalicom. Ako se situacija ponovi, najpametnije je potražiti neko drugo mjesto, s nekom drugom ribom.