"Zaštitnici"

Obnovljen vjerski znamen na brdu iznad Punta. Tri križi niknuli ponovo u inat potresu i jugu

Mladen Trinajstić

Foto Općina Punat

Foto Općina Punat

Centralni križ je visok 360, dok bočni križevi dosežu visinu 300 centimetara. Novi križevi su većih dimenzija u odnosu na one dosadašnje, a na središnjem je križu uklesan natpis istovjetan onome koji je krasio i stari križ – »Isus ufanje naše, smiluj se«



PUNAT – Nakon što je, za krčke prilike poprilično snažan potres u veljači prošle godine načeo više od stoljeća stare kamene križeve postavljene na vidikovcu iznad Punta, nedavno je snažno jugo »dovršilo« prirodno nagrizanje te puntarske znamenitosti te su sva tri vjerska spomenika na koncu zavšila srušena na tlu. Predstavnici općinske uprave Punta nedavno su, na radost vjernika, ali i svih žitelja te brojnih šetača i planinara kojima je lokalitet nazvan Tri križi odavna postao posebno drag zbog te vjerske atrakcije, ali i lijepog pogleda koji s tog lokaliteta puca na cijelu Puntarsku dragu, dovršili postupak obnove tog vjerskog znamena.


– Novi križevi su napravljeni od kamena repen obrađenog štokanjem i četkanjem – otkrio nam je o ovom općinskom projektu načelnik Daniel Strčić.


Istovjetan natpis


Centralni križ je visok 360, dok bočni križevi dosežu visinu 300 centimetara. Novi križevi su većih dimenzija u odnosu na one dosadašnje, a na središnjem je križu uklesan natpis istovjetan onome koji je krasio i stari križ – »Isus ufanje naše, smiluj se«. Strčić nam je predstavio i da je u spomen na obnovu, odnosno zamjenu ošetećenih i srušenih kamenih križeva u podnožju tijela tog sada revitaliziranog kamenog spomenika uklesana godina 1898. (u spomen na njihovu izgradnju) te 2024. godina kao godina njihove obnove, odnosno postave novih križeva.


Općina Punat




Ukupna vrijednost uklanjanja i deponiranja starih križeva, izgradnje temelja za nove križeve te izrade, dopreme i postavljanja novih kamenih križeva premašila je iznos od 20,4 tisuće eura, a dijelovi uklonjenih križeva deponirani su u dvorištu župne kuće te će po izgradnji pastoralnog centra naći svoje mjesto u tom novoplaniranom vjerskom središtu. Radove na izradi, dopremi i montaži križeva izvodio je kamenoklesarski obrt Kamik iz Viškova, zaključio je Strčić, napomenuvši pritom i da je osim na lokalitetu Tri križi sličan zahvat obnove vjerskih spomenika proteklih tjedana obavljen i na mjesnom groblju.


Groblje sv. Blaž


– Postavljen je i novi križ na groblju sv. Blaž u Puntu, na novoj lokaciji pored mrtvačnice o kojoj smo se savjetovali sa župnikom i župnim vijećem. Osim lokacije, savjetovali smo se i o dimenzijama križa, natpisima na njemu, ali i o mjestu gdje će se dijelovi uklonjenog križa deponirati – nastavio je naš sugovornik, ustvrdivši da je i taj kameni spomenik također oštetio lanjski potres koji je bio najsnažniji i najintenzivniji upravo na području Punta i susjedne Baške. Novi križ na groblju visok je četiri metra i također je izrađen u kamenu repen te je obrađen štokanjem i četkanjem. Uklesan je natpis istovjetan oneme na starom, sad uklonjenom križu: »Zdravo križu, spasenje naše« te su u podnožju također uklesane godine njegove izgradnje i obnove, odnosno 1903. i 2024.


– Vrijednost izgradnje temelja te izrade, dopreme i montaže novog križa na groblju iznosi 6,75 tisuća eura, a u tijeku je i javna nabava za uređenje šireg područja groblja, odnosno postavljanje sedam stotina četvornih metara opločnika, šest stotina metara rubnjaka te za izgradnju devet upojnih bunara, sa svim pratećim pripremnim i završnim radovima procijenjene vrijednosti na 140 tisuća eura – završio je Strčić.


Križevi »čuvaju« Punat od konca 19. stoljeća


Lokacija Tri križi tako je nazvana upravo zato što se, od konca 19. stoljeća, ondje nalaze tri velika kamena križa koji »čuvaju« Punat. S navedene se lokacije pruža pogled na cijelo naselje Punat i stare maslinike koji ga okružuju. U posljednjih tridesetak godina, posebice nakon što se »razmahala« outdoor ponuda i značajno povećao broj šetača, planinara i brdskih biciklista koji posjećuju otok Krk, spomenuti je lokalitet postao iznimno poznat, popularan i posjećen od brojnih ljubitelja aktivnog uživanja u prirodnim ljepotama. Obnovljeni križevi povijesno su postavljeni bili kao zavjetni križevi te se svake godine u više navrata do njih održavala procesija, odnosno križni put.


Načelnik Strčić se nije propustio zahvaliti župniku vlč. Luki Paljeviću koji se u svim spomenutim aktivnostima, u kojima su se ispreplitala vjerska i općinska »pitanja«, iskazao suradnjom i kooperativnošću.