Gradsko vijeće

Čabrani će uskoro dobiti autopraonicu, vlasnik će biti Grad

Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Vijećnici su izglasali povećani proračun za nove brojne projekte



Uz manje izmjene dnevnog reda, jer je umjesto prijedloga odluke o davanju prethodne suglasnosti na prijedlog Izmjene i dopune Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada Dječjeg vrtića “Buba Mara” Čabar, stavljena točka o šumskim doprinostima, gotove sve točke 7.


Sjednice Gradskog vijeća grada Čabra izglasane su jednoglasno. Jedina sporna točka Prijedlog odluke o usvajanju procjene ugroženosti od požara i tehnoloških eksplozija Grada Čabra i Plana zaštite od požara i tehnoloških eksplozija Grada Čabra, izglasana je vijećničkom većinom, a vijećnici HDZ-a i SDP-a bili su oko te točke – suzdržani.


Razlog njihove suzdržanosti je što dokument Procjena ugroženosti od požara i tehnoloških eksplozija Grada Čabra, koji sadrži 56 stranica i Plana zaštite od požara i tehnoloških eksplozija Grada Čabra, dokument od 23 stranice po njihovom mišljenju ima neke podatke koji nisu točni i treba ih uskladiti.




Dogovoreno je da će to biti izmjenjeno, jer uskoro još treba uskladiti ta dva dokumenta s nekim novim zakonskim izmjenama, pa će sve te izmjene biti na jednoj od sljedećih sjednica gradskog vijeća.


Povećanje proračuna


Puno pitanja oko Prijedloga II. izmjena i dopuna Proračuna Grada Čabra za 2024. godinu, koje je podnjela izvjestiteljica Sanja Arh-Fućak, imao je Martin Kvaternik iz HDZ-a, ali je i on nakon objašnjenja nešto od strane izvjesteljice, a nešto od gradonačelnika Antonija Dražovića, glasao za izmjene i dopune proračuna. Prihodi proračuna su povećani za 9% i on sad iznosi 6.494.491 eura.


Prijedlog II. izmjene i dopune programa održavanja komunalne infrastrukture za 2024. godinu, prošao je uz manju raspravu zbog povećanja, a objašnjeno je da se radi o većem obimu održavanja zelenila uz prometnice, gdje se na pojedinim mjestima, osim košnje trave uz prometnice, treba izvršiti i obrezivanje drveća te obavitii kvalitetnu pripremu prije zime, prije nego što padne snijeg, te na pojedinim mjestima treba osigurati i prolaz ralicama.


Prijedlog odluke o sufinanciranju te postupku sufinanciranja troškova boravka djece jasličke dobi s područja Grada Čabra u ustanovama i obrtima za čuvanje djece, koje je podnjela izvjestiteljica, Ines Loknar Josić izazvala je reakciju vijećnice Ivane Lakota iz SDP-a oko nekih nomotehničkih pitanja, ali je i ona glasala za tu odluku.


Vijećnici su imali i kratku pauzu od desetak minuta za vrijeme trajanja sjednice, što su iskoristili novinari da upitaju gladonačelnika Dražovića, o projektima koje će stanovnike Čabra i okolnih naselja, a to su Prezid, Gerovo, Plešće i Tršće, najviše zanimati.


Za opće dobro


Gradonačelnik je napomenuo da uz Dom kulture u Čabru te kompleksu igrališta u Tršću, projekt izgradnje autopraonice u Gradu Čabru jedan je od važnijih projekata koji će biti realiziran kao i nabava kamera, donacija Lovačkim društvima, sufinanciranje župa Gerovo i Tršće, modernizacija servera za gradsku upravu i nabava e-bicikala.


– Oko 3.500 stanovnika nije imalo niti jednu profesionalnu praonicu vozila, a to je posebno važno zbog soli koje u zimskim mjesecima nagriza vozila, kako osobna tako i komunalna te smanjuje njihov vijek trajanja i umanjuje sigurnost na cestama, rekao je Dražović, i naglasio je da će praonica biti u vlasništvu grada Čabra te da bi se investicija trebala isplatiti za maksimalno dvije godine, a onda će osim koristi za vlasnike vozila imati i svi građani Čabra jer će praonica puniti i gradski proračun.


Kada je riječ o vijećničkim pitanjima i prijedlozima te pitanjima i prijedlozima predsjednika mjesnih odbora, riječ je bilo uglavnom o tekućim komunalnim temama, a najviše se govorilo o tome kako se prije svega moraju riješiti imovinsko-pravni odnosi kako bi se moglo krenuti u realizaciju nekih projekata.


Interaktivni pješčanik


Najmlađi staovnici Čarba i okolnih naselja dobili su u svom Interpretacijskom centru interaktivni pješčanik veličine 116×80 cm, s projektorom i 3D senzorom kretanja te ugrađenom upravljačkom pločom i zvučnicima.


Foto Vladimir Mrvoš


Zahvaljujući aplikacijama moguće je upravljanje i podešavanje 29 različitih aplikacija/igara, poput – Vulkana, Topografije, Oceana, Marsa, Ledeno doba, Safari.


Ovaj pješčanik s 200 kg pijeska s najnovijom tehnologijom i 3D senzorom kretanja od svake će pješčane kreacije stvoriti interaktivni svijet za istraživanje.


Pokretom ruke kroz pijesak uzdižu se planine, ključaju vulkani, ljuljaju se mora u čijim dubinama plivaju ribe i druga morska stvorenja, a oživljava i pretpovijesni svijet.


Inovativni uređaj omogućuje stvaranje poticajnog okruženja u kojem se spajaju aktivnost, zabava, kreativnost i učenje te će zasigurno oduševiti sve mlade Gorane, ali u toj igri mogu uživati i svi mališani koje roditelji dovedu djecu na izlet u Čabar.