Foto Dorotea Prpić
povezane vijesti
Teško se mijenja svijest ljudi. Vidi se to i svim sferama života, a u posljednje vrijeme to se naročito vidi u prihvaćanju novog sustava odlaganja otpada na području Grada Senja u koji su uložena značajna sredstva.
U funkciju su stavljeni polupodzemni spremnici sa otpadomjerom, a koriste se putem elektronskog ključa koji očitava otvaranje spremnika.
Uz to, na javnim površinama su postavljeni i spremnici za otpad koji se reciklira, a korisnicima odvoza otpada u obiteljskim kućama podijeljene su kante od 120 litara za odvajanje otpada i to zelene za mješoviti komunalni otpad, plave za karton i papir i žuti za plastiku, staklo , tetrapak i te posude se odvoze „od vrata do vrata“ prema utvrđenom rasporedu odvoza.
Značajna sredstva su uložena i u vozni park kojim se opslužuje nove spremnike i odvozi otpad za recikliranje.
Građanima je na raspolaganju i reciklažo dvorište gdje se potpuno besplatno može predati 48 vrsta otpada, među ostalim građevinski otpad do 1 m3 godišnje, neograničenu količinu glomaznog otpada uz uvjet sa se prije predaje rastavi, te elektronički i elektronski otpad, kao i plastiku, staklo, papir, metal, tekstil…, a u reciklažnom dvorištu odnedavno je građanima na raspolaganju i aparat za otkup ambalaže.
Sva ta infrastruktura za pravilno zbrinjavanje otpada dostupna je svima. Ipak, neki građani novi sustav zbrinjavanja otpada jednostavno ne žele prihvatiti.
Umjesto u spremnike otpad ostavljaju uz nove spremnike ili ga jednostavno ostave na ulici, a sve je veći broj i onih koji otpad „pospremaju“ u prirodu.
Ima niz divljih deponija sa građevinskim materijalom, starim namještajem…., a odnedavno ima i mnoštvo vreća sa kućnim otpadom koje se jednostavno baci uz cestu.
Bilo je toga i ranije, ali u posljednje vrijeme čini se da se je odbacivanje otpada u prirodu intenziviralo. A počiniteljima je u trag teško ući, osobito ima li se u vidu veliko područje Grada Senja od čak 658 kilometara četvornih i mali broj komunalnih redara.
Na stranici Grada Senja postoji i obrazac za prijavu komunalnog nereda, gdje se može prijaviti lokacija , ali i eventualni počinitelj nereda, ali očito da se ide linijom nezamjeranja počiniteljima po onoj „ nije to moja briga“, ima onih koji su za to plaćeni.
Očito da i dalje treba intenzivno raditi na osvješćivanju građana oko pravilnog zbrinjavanja otpada koje općenito ima veliku ulogu u održivom razvoju.
A ako se ni tako ne može stati na kraj neodgovornim građanima, koji svojim smećem budućim generacijama uništava okoliš, jedino rješenje za neodgovorne su novčane kazne.
I trebaju biti visoke da počiniteljima ubuduće takvo što više ne padne na pamet i da drugima bude putokaz kako se otpad ne smije odlagati.