NEMA PREDAHA

Rijeka i Kvarner i dalje vriju na visokim temperaturama, more je već 29 °C: ‘Temperature će još rasti’

Damir Cupać

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Na snazi ostaje najviši stupanj upozorenja na toplinski val



Prema prognostičkim kartama Rijeka i sjeverni Jadran, kao i gotovo cijela Hrvatska, patit će se zbog toplinskog vala koji se sigurno nastavlja do sredine sljedećeg tjedna. Da ispaćenim građanima slijedi nastavak muka, naročito zbog izuzetno toplih noći, potvrdila je i voditeljica Odjela za pomorsku meteorologiju u Područnoj meteorološkoj službi Rijeka Josipa Kuzmić.


– I dalje smo izloženi grebenu toplog zraka na visini koji traje 10-ak dana. A trajat će na sjevernom Jadranu i sljedeći tjedan. S tim da će temperature dodatno porasti u odnosu na ove koje smo zabilježili tijekom vikenda, kada su ipak malo pale. Na snazi ostaje najviši stupanj upozorenja na toplinski val. Preporučujemo građanima da prate obavijesti i upozorenja i da se drže savjeta liječnika, izjavila je Kuzmić. Dodala je da je jedna od preporuka rashlađivanje, a čini se da je sve teže rashladiti se i u moru.


Preporuke na snazi


– Temperature mora su 28 i 29 stupnjeva Celzijevih. Ljeto je i moramo se pridržavati savjeta s obzirom na snagu i dugotrajnost toplinskog vala. Sredinom sljedećeg tjedna moglo bi doći do malog olakšanja u dijelovima središnje Hrvatske, ali priobalni dio bit će i dalje izložen toplinskom valu. Nezahvalno je prognozirati kada će doći do promjene u tom dijelu zemlje s obzirom na to da značajnijih promjena nema za sljedećih sedam dana. Male naznake promjene imamo za sedam do osam dana, navela je Kuzmić. Ona naglašava da smo i prije imali toplinske valove, ali su se stvari ipak promijenile.




– Prije smo bilježili rjeđe toplinske valove i oni su trajali kraće. Ove godine izloženi smo trećem toplinskom valu. S tim da su toplinski valovi sve duži. Nadam se da će građani ozbiljno shvatiti preporuke koje su na snazi, zaključila je Kuzmić.


Kada je riječ o preporukama za zaštitu od velikih vrućina, navodi se potreba rashlađivanja doma kako bi se temperatura držala ispod 32 stupnja Celzijevih. Jedan od načina je korištenje hladnijeg noćnog zraka za rashlađivanje, a to znači da treba noću i tijekom jutarnjih sati otvoriti prozore. Danju bi trebalo zatvoriti prozore i rolete, naročito one okrenute prema suncu. Treba izbjegavati izlazak u najtoplijem dijelu dana, naporan fizički rad, a ako se ne može izbjeći, preporuča se raditi u najhladnije doba dana. Upozorenje je da se djeca ili životinje ne ostavljaju u parkiranom vozilu. Treba izbjegavati boravak na suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, a to se naročito odnosi na djecu, trudnice, starije osobe i srčane bolesnike, te bolesnike oboljele od šećerne bolesti. Preporuča se tuširanje i kupanje u mlakoj vodi. Kada je riječ o odijevanju, treba nositi laganu, široku i svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Poželjno je tijekom boravka u vanjskom prostoru nositi šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale.


U DHMZ-u naglašavaju da treba piti redovito, ali izbjegavati alkohol i napitke s previše kofeina i šećera. Važno je piti dovoljno tekućine, ali ne naglo. Preporuča se jesti češće male obroke i izbjegavati hranu bogatu bjelančevinama.