METEOROLOGIJA

Znate li predvidjeti koliko vas valovi čekaju na moru? Evo konkretnog savjeta koji vam može biti od pomoći

Boris Bulić

Kada na sve poznate parametre dodamo i konfiguraciju terena s prirodnim preprekama poput planina i otoka, tada dobijamo, premda donekle predvidive, ipak vrlo varijabilne vrijednosti jer vjetar strujanje mora može pojačati ili oslabiti...



Pored Mjeseca i centrifugalne sile, na intenzitet i jačinu strujanja mora svakako utječe i vjetar. Prisutnost i sam intenzitet puhanja vjetra na moru ovisan je o cijelom nizu faktora – od doba dana i godišnjeg doba, preko složenih situacija u gornjom slojevima atmosfere, odnosno prisustvu i blizini ciklona i anticiklona do jednostavnih uzročno-posljedičnih temperaturnih razlika između kopna i mora.



Kada na sve navedeno dodamo i konstante poput spomenute rotacija Zemlje i blizine Sunca koji uzrokuju stalna zračna gibanja, pa još tome dodamo i konfiguraciju terena s prirodnim preprekama poput planina i otoka, tada dobijamo, premda donekle predvidive, ipak vrlo varijabilne vrijednosti.




Budući da je vjetar vektorska veličina, određen je smjerom i jačinom koji strujanje mora mogu pojačati ili oslabiti.


Od svih vjetrova jugo ima najjači utjecaj, tako da postoji i formula kojom se taj utjecaj može pretvoriti u konkretne podatke.


Tako se visina plime potpomognuta južnim vjetrom jačine od 10 do 40 čvorova računa preko formule  ∆h = 2·(t + v + 6)  gdje je ∆h povećanje visine vode u centimetrima, t vrijeme puhanja vjetra u danima i v brzina vjetra u čvorovima.


Iz priložene se tablice može vidjeti i očekivana visina mora u centimetrima u odnosu na vjetrovite dane i brzinu vjetra.